20.06.2023 / Budowa i remont
Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Niestety deski, tak jak inne elementy wyposażenia wnętrza ulegają zniszczeniu. Przez użytkowanie mogą pojawić się rysy i inne uszkodzenia, które sprawiają, że powierzchnia nie wygląda już tak efektownie, jak wcześniej.
Malowanie drewnianej podłogi sprawi, że wnętrze znowu będzie przyciągało uwagę, a Ty bez dużych nakładów pieniężnych, będziesz mógł cieszyć się “nowym” drewnianym parkietem. W tym artykule przedstawimy Ci w kilku prostych krokach, jak wykonać takie renowacje samodzielnie. Zaczynamy!
Zanim przejdziemy do konkretnych kroków, zacznijmy od wybrania odpowiedniej farby, dzięki której uzyskasz doskonały efekt końcowy.
Najlepszym wyborem będą farby ftalowe. Są odporne na ścieranie i szorowanie, dlatego efekty Twojej pracy będą widoczne przez długi czas i nie będziesz musiał przejmować się kolejnym malowaniem. Co więcej, dokładnie kryją powierzchnię i są proste w zastosowaniu. Nadadzą drewnianej podłodze piękny połysk, dzięki czemu wnętrze optycznie się powiększy, a także rozjaśni. Takie farby najczęściej dostępne są w różnych odcieniach brązu w puszkach 1 lub 2,5 litra.
Możesz użyć także farby uretanowo-alkidowej, która pięknie pokryje powierzchnię deski podłogowej.
Kolejnym sposobem na malowanie podłogi jest wykorzystanie bejcy w różnych odcieniach. Wnika w strukturę drewna i je barwi.
Prace remontowe nie powiodą się, jeśli nie zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt i narzędzia, które pomogą Ci wykonać renowację desek.
Malowanie drewnianej podłogi nie może obejść się bez:
Zanim przystąpisz do malowania, sprawdź, jak wygląda Twoja podłoga. Czy ma dużo zarysowań, wgnieceń i nierówności. Jeśli widzisz jakieś ubytki, musisz je zlikwidować za pomocą masy szpachlowej. Możesz ją nałożyć za pomocą szpachelki lub stalowej rakli.
Zarysowania i nierówności zniweluj za pomocą szlifierki (najlepiej taśmowej lub oscylacyjnej), i polerki. Te maszyny pomogą Ci usunąć starą warstwę i przygotować podłoże pod nową farbę. Do tych narzędzi potrzebny będzie papier ścierny z odpowiednią granulacją.
Jeśli już przygotowałeś podłoże pod nową warstwę farby, to teraz przyszedł czas na pozbycie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Kurz, pył i inne drobne elementy muszą być usunięte z drewnianej nawierzchni, aby nie przeszkadzały w malowaniu i nie pozostały pod warstwą farby. Wykonaj to dokładnie, aby podłoga wyglądała ekskluzywnie i elegancko.
Przechodzimy do najważniejszego punktu. Jeśli wykonałeś już wcześniejsze kroki, to czas na nałożenie farby na oczyszczoną, oszlifowaną i wypolerowaną powierzchnię.
Rozpocznij od rozprowadzenia farby gruntującej. Jest to ważny punkt, jeśli musiałeś zaszpachlować dużo ubytków w podłodze. Jeśli jest ich niewiele, preparat możesz nałożyć miejscowo. Dzięki zagruntowaniu, deski podłogowe będą zabezpieczone przed wilgocią. Jednak najważniejsze jest to, że pomoże w procesie właściwego malowania – farba będzie lepiej przylegała i rozprowadzała się po powierzchni.
Prawidłowe malowanie podłogi drewnianej rozpocznij od dokładnego wymieszania farby. Sprawdź instrukcję, która widnieje na opakowaniu produktu. Producent podpowie Ci, czy farbę trzeba wcześniej rozcieńczyć za pomocą rozpuszczalnika.
Weź pędzel lub wałek – powinny być szerokości malowanej deski – i równomiernie rozprowadzaj farbę po podłodze wzdłuż słojów. Zacznij aplikację produktu od najdalszej części pomieszczenia i idź w kierunku wyjścia. Przecież nie chcesz chodzić po pomalowanym parkiecie. Następnie odczekaj, aż powierzchnia wyschnie (około 24h).
Po upływie tego czasu sprawdź, jak wyglądają deski i zdecyduj, czy potrzebują kolejnego malowania. Jeśli tak, zrób to i odczekaj kolejne 24h. Potem znowu oceń krycie. Jeśli efekt nie jest zadowalający, możesz powtórzyć czynność. Pamiętaj jednak, że im grubsza warstwa farby, tym dłużej czekasz na jej wyschnięcie i dokończenie prac.
Podłoga jest gotowa do użytkowania dopiero po kilku dniach. Sprawdź dokładnie na etykiecie opakowania.
Malowanie podłogi drewnianej wymaga odpowiednich warunków. W pomieszczeniu temperatura powinna wynosić od 15 do max 25 stopni Celsjusza. Nie powinieneś podczas tego procesu otwierać okna. Jeśli to zrobisz, farba może w przyszłości zacząć się łuszczyć. Do wnętrza mogą wlecieć różne pyłki, paproszki lub liście, które mogą pozostawić ślady na pomalowanej podłodze.
Zakończyłeś malowanie? Świetnie. Jednak to nie wszystko. Możesz jeszcze polakierować drewnianą powierzchnię. Nie jest to konieczne, ale zalecane. Dzięki temu podłoga będzie bardziej odporna na zarysowanie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
Po nałożeniu lakieru pamiętaj także o odpowiednim czyszczeniu parkietu. Taki preparat należy zastosować po około miesiącu od zakończenia prac.
Jak widzisz, malowanie podłogi drewnianej nie jest bardzo skomplikowane. Musisz tylko trzymać się przedstawionych wcześniej kroków. To zadanie wymaga jednak cierpliwości, ponieważ etap ostatecznego schnięcia jest długi i może trwać kilka dni, a czasami nawet tygodni. Jeśli szukasz akcesoriów lub preparatów, które pomogą Ci w pomalowaniu podłogi w Twoim mieszkaniu, zajrzyj do sklepu internetowego parkietypetlak.pl.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont