17.05.2018 / Wystrój wnętrz
Z roku na rok technologia się rozwija i to, co jeszcze do niedawna było nowinką, dzisiaj staje się codziennością. Przykładem jest technologia smart home, która idealnie współgra z nowoczesnymi, także energooszczędnymi domami. Projektanci takich inwestycji kładą nacisk na komfort mieszkania i funkcjonalny układ przestrzeni. Sprawdź, jakie korzyści wynikają z wykorzystania rozwiązań smart home w swoim domu.
Inteligentny dom to taki, który ułatwia codzienne funkcjonowanie w domowej przestrzeni. Rozwiązania smart home mają na celu zapewnienie Ci oszczędności, bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkania. Technologia ta jest oparta na powiązanej ze sobą sieci czujników i urządzeń, które wzajemnie ze sobą współpracują. Najczęściej są one podłączone do centrali głównej umieszczonej w domu, która odpowiednio zaprogramowana podejmuje konkretne działania bez potrzeby naszej ingerencji.
Jednym z przykładów może być sytuacja, kiedy ktoś dzwoni do drzwi domu podczas naszej nieobecności. Wówczas centrala najpierw za pośrednictwem czujników upewnia się, że w domu nikt nie przebywa (brak jakiegokolwiek ruchu). W takim przypadku automatycznie przełącza osobę dzwoniącą do furtki na telefon właściciela.
Większość domowych systemów działa w oparciu o autonomiczny zegar czasu. Dzięki tej funkcji dom może wykonywać zadania o określonych porach każdego dnia, w zależności od tego, w jaki sposób system sterowania zostanie przez Ciebie zaprogramowany. Oświetlenie może się automatycznie uruchamiać o konkretnej godzinie, np. o 6 wieczorem, kiedy wracasz z pracy i wyłączać w porze, kiedy najczęściej chodzisz spać. W ten sposób Twój dom wyręcza Cię w wykonywaniu prostych czynności, które mimo wszystko zabierają Twój cenny czas.
Niektóre z funkcji i ustawień mogą być kilkustopniowe jak np. dopasowanie temperatury. Jeśli lubisz zasypiać przy niższej temperaturze, o godzinie 22 może zostać ona obniżona o kilka stopni. Zostanie podwyższona w momencie, kiedy będziesz się budzić. Nie jest to wyłącznie aspekt wpływający na komfort życia, ale również na zmniejszenie wydatków związanych z eksploatacją domu poprzez kontrolowanie zużywanej energii.
Innym rodzajem działania urządzeń może być ich uruchomianie w oparciu o zdarzenia wyzwalane. To działania, które system automatyzacji wykonuje w oparciu o coś, co się dzieje wewnątrz budynku. Kiedy otworzysz drzwi domu, może zostać uruchomione oświetlenie bądź włączona zostanie Twoja ulubiona muzyka (jeśli posiadasz także współpracujące z systemem sprzęty domowe). Kiedy gotujesz, i w kuchni zacznie unosić się zbyt dużo pary bądź dymu, czujnik automatycznie uruchomi wentylator. Dzięki temu nie musisz nawet pamiętać o włączaniu domowych urządzeń.
Szukasz wysokiej jakości osłon okiennych? Sprawdź nasz artykuł „Rolety zewnętrzne – osłona oraz bezpieczeństwo„!
Dom oparty na technologii smart home powinien być wyposażony nie tylko w podstawowe czujniki bezpieczeństwa, takie jak wykrywacz dymu czy system alarmowy, ale także w rozwiązania, które pomogą zadbać o wyższy komfort życia. Możesz zdecydować się na zamontowanie chociażby inteligentnego czujnika temperatury. Będzie on dokonywał zarówno pomiaru temperatury, jak i wilgotności powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki temu urządzenie odpowiednio skonfigurowane będzie regulować temperaturę nie tylko do naszych ogólnych preferencji, ale również do prawidłowych dla środowiska wartości.
Technologia smart home w zależności od tego, jakie elementy zostaną włączone do systemu inteligentnego domu, umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Umieszczenie często niewielkich i estetycznych czujników w domu, które poprzez monitorowanie ruchu czy zmiany parametrów w poszczególnych pomieszczeniach, może powiadomić Cię np. o rozszczelnieniu instalacji gazowej, pojawieniu się tlenku węgla w powietrzu, zalaniu czy włamaniu na posesję. Dodatkowo posiadanie systemu smart home w domu może obniżyć np. wysokość składki na polisę ubezpieczeniową domu, gdyż jest on dodatkowo zabezpieczony.
W trosce o bezpieczeństwo można również skonfigurować oświetlenie czy działanie rolet okiennych. O konkretnej godzinie światło może zostać automatycznie zapalone, a rolety odsłonięte bądź opuszczone. Jest to użyteczne rozwiązanie, gdyż procesy te będą zachodzić także podczas naszej nieobecności w domu. Może to stwarzać pozory użytkowania budynku i odstraszyć osoby, które byłyby w nim niepożądane. Takie prewencyjne działanie może działać skuteczniej niż systemy alarmowe. Zapobiegają wydarzeniu, a nie wyłącznie o nim informują.
Warto zainteresować się dostępnymi na rynku nowoczesnymi technologiami zarówno w kwestii udogodnień, tj. technologiami smart home, jak i projektami architektonicznymi uwzględniającymi nowatorskie rozwiązania już na poziomie budowy domu. Projekty domów nowoczesnych kładą wyjątkowy nacisk na komfort mieszkania i funkcjonalny układ przestrzeni. Ponadto często wykorzystują także rozwiązania energooszczędne, co sprawia, że dom tego typu jest dobrym pomysłem nie tylko dla osób ceniących niebanalność stylu, ale również koncepcje ekonomiczne.
24.04.2025 Do wnętrz
Jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Które modele są obecnie modne i często wybierane do klasycznie urządzonych salonów? Na jakie praktycznie i funkcjonalne aspekty zwracać uwagę? Salon – miejsce dla reprezentatywnego oświetlenia Salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Ma reprezentacyjny charakter – to tu najczęściej zapraszamy gości , […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
07.02.2025 Wystrój wnętrz
28.01.2025 Wystrój wnętrz
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz