06.05.2022 / Ogród
Światło wzbogaca aranżacje ogrodowej przestrzeni, dodaje jej elegancji, charakteru, nastroju. Umiejętne rozmieszczenie go buduje również niepowtarzalną atmosferę. Gra światła i cienia umożliwia eksponowanie najlepszych fragmentów domowego zieleńca i ukrycie jego mankamentów. Dobrze rozmieszczane latarnie ogrodowe wpływają również na zwiększenie bezpieczeństwa na przydomowej przestrzeni. Gdzie powinny zostać zamontowane punkty świetlne w ogrodzie?
Światło ma ogromne znaczenie w aranżowaniu zieleńca. Ten nieoświetlony będzie mało korzystnie się prezentowała po zapadnięciu zmroku, nie zachęcał do spędzenia w nim czasu, a także stwarzał niebezpieczeństwo dla osób się w nim znajdujących. Obecnie możliwości doświetlenia jest mnóstwo. Nowoczesna technika pozwala na zaprojektowanie zarówno tradycyjnego oświetlenia, jak i stworzenie efektów budujących i atrakcyjniejszych przestrzeń.
Lampy ogrodowe stanąć powinny w wielu punktach zieleńca. Najwięcej punktów świetlnych powinno pojawić się w tym miejscu/ miejscach, gdzie domownicy przebywają najczęściej i z których najchętniej korzystają – zazwyczaj są to altany z meblami ogrodowymi, przydomowe place zabaw. Latarnie ogrodowe mogą również zostać zamontowane przy wejściu do domu oraz na samą posesję. Najlepiej wybrać takie, które rzucają światło do dołu, dzięki temu łatwiej będzie otworzyć drzwi/furtkę lub zobaczyć, kto przy niej stoi.
W planowaniu oświetlenia ogrodu bardzo ważne jest również, nie pominięcie montażu światła wzdłuż ciągów komunikacyjnych, czyli przy ścieżkach i podjeździe. Elementy te można oświetlić lampkami lub reflektorkami wbudowanymi w nawierzchnię. Oświetlanie tej części ogrodu zapewni bezpieczeństwo poruszania się po nim. To podwyższy również montaż latarni we wszystkich miejscach z różnicą poziomów, czy na schodach, stopniach itp. Elementy te stwarzają bowiem większe ryzyko potknięcia i upadku.
Najpowszechniejsze latarnie ogrodowe dają światło górne. Jego właściwością jest to, że wydobywa ono z cienia poszczególne elementy lub miejsca. Warto go zastosować, chcąc podkreślić wejście do budynku czy altany. Oświetlenie dolne, czyli to umieszczone na poziomie nawierzchni oprawy oświetleniowej rzuca natomiast snop światła w kierunku znajdującego się powyżej obiektu. W ogrodzie warto z niego skorzystać, aby wydobyć najpiękniejsze elementy zieleńca. Z jego pomocą można oświetlić np. pnie drzew czy pergoli porośniętej bluszczem.
Oprócz podstawowych typów oświetlenia w ogrodzie można zainstalować również latarnie rzucające specyficzne i nietypowe światło. Ciekawym rozwiązaniem będzie tzw. oświetlenie księżycowe. Otrzymuje się go, umieszczając latarnie w koronie drzew i kierując snop światła ku ziemi.
W zieleńcu, w którym znajduje się oczko wodne, warto też pomyśleć o doświetleniu tego elementu aranżacji. Latarnie ogrodowe umieszczone w pobliżu wody dają fantastyczne efekty świetlne. Źródła światła zamontować można na dnie zbiornika lub też decydować się na świetlne kule pływające, które będą unosić się na powierzchni lustra wodnego.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
04.10.2023 Ogród
29.09.2023 Ogród
30.06.2023 Ogród