26.09.2023 / Wystrój wnętrz
Panele winylowe zyskują coraz większą popularność i nietrudno zrozumieć dlaczego. Są wytrzymałe, wodoodporne, łatwe w pielęgnacji i montażu, a do tego oferują szeroki wybór wzorów i kolorów, które świetnie imitują drewno, kamień i inne materiały. Co więcej, ich cena jest przystępna, więc to świetna alternatywa dla innych materiałów podłogowych. Jakie jeszcze zalety mają panele winylowe i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z podłogami winylowymi.
Panele winylowe, jak sama nazwa mówi, wykonane są z polichlorku winylu. Jest to znane od lat nietoksyczne tworzywo sztuczne. Winylowy rdzeń paneli pokryty jest dodatkowo warstwą dekoracyjną oraz przezroczystą powłoką ścieralną. Możliwość naniesienia dowolnego wzoru sprawia, że panele winylowe imitują przeróżne naturalne materiały. Największą popularnością cieszą się panele winylowe imitujące drewno. W sprzedaży są też podłogi LVT imitujące kamień, beton architektoniczny czy płytki ceramiczne.
Możliwość samodzielnego ułożenia paneli winylowych jest jedną z bardzo istotnych zalet tego materiału. Zdecydowana większość dostępnych dziś w sprzedaży paneli winylowych układa się na tak zwany klik, czyli w systemie pływającym. W ten sam sposób układa się znane od lat panele laminowane.
Układanie paneli winylowych nie jest skomplikowaną czynnością, ale warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim podłoże musi być idealnie równe, oczyszczone i suche. Mimo że panele winylowe radzą sobie z nierównościami lepiej niż podłogi laminowane, to najlepszy efekt da położenie ich na idealnie płaskiej powierzchni. Nierówności mogą powodować późniejsze odkształcenia paneli. Jeśli podłoże tego wymaga, trzeba je wyrównać masą samopoziomującą.
Kolejny krok to ułożenie podkładu. O tym, jakie podkłady pod panele winylowe wybrać, napisaliśmy nieco niżej. Przed przystąpieniem do układania paneli, trzeba je aklimatyzować. Pozostaw je w pomieszczeniu na 1-2 dni, aby przyzwyczaiły się do panującej tam temperatury i wilgotności. Sam montaż paneli jest dość prosty – wystarczy zaplanować układ klepek i łączyć je ze sobą na klik.
Za funkcjonalność i trwałość podłogi winylowej odpowiada nie tylko jakość samych paneli, ale także rodzaj wybranego podkładu pod panele. Jednym z najważniejszych parametrów jest tu odporność na ściskanie (obciążenia statyczne) określana skrótem CS. Minimalna rekomendowana wartość tego parametru to 200 kPa. Większość specjalistów poleca jednak podkłady pod panele winylowe, w przypadku których CS to co najmniej 400 kPa. Jeśli panele winylowe chcesz wykorzystać w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, zwróć też uwagę na współczynnik oporu cieplnego. Taki podkład pod panele powinien cechować się jak najniższym oporem cieplnym. W tej roli najlepiej sprawdzają się podkłady pod panele PUM (poliuteranowo-mineralne).
Do przycinania paneli winylowych potrzebne będą: nóż do cięcia winylu, linijka i ewentualnie piła. Przy prostych cięciach wystarczy ostry nóż z wymiennymi wkładami. Przy bardziej skomplikowanych kształtach przyda się piła ręczna lub elektryczna z drobnym uzębieniem. Odpowiednie narzędzia pozwolą na czyste, precyzyjne cięcie bez wykruszeń. Warto też pamiętać, żeby ciąć panel od spodniej strony klepki. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń widocznej warstwy wierzchniej.
Panele winylowe świetnie sprawdzą się w łazience i innych tak zwanych pomieszczeniach „mokrych”. Panele winylowe są całkowicie odporne na wilgoć. Nie ulegają odkształceniom i nie pęcznieją pod wpływem wody. Jest to więc najprostszy w montażu sposób na wprowadzenie do łazienki czy kuchni „drewnianej” podłogi. Panele winylowe do łazienki są także bardzo łatwe w pielęgnacji i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych.
Ceny paneli winylowych są dość zróżnicowane i zależą od kilku czynników:
Podsumowując, dobrej jakości panele winylowe do pokoju dziennego kupisz już za 60-80 zł/m2. Warto jednak zainwestować w produkt renomowanej marki, która zagwarantuje trwałość i estetykę wykonania.
Panele winylowe to obecnie jeden z najbardziej opłacalnych i praktycznych sposobów na nową podłogę w domu. Łączą zalety drewna, płytek i wykładzin w jednym – są trwałe, łatwe w pielęgnacji i montażu oraz oferują szeroki wybór wzorów. Ich montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a cena jest przystępna. To rozwiązanie godne polecenia do pokoju dziennego, kuchni, a nawet do łazienki. Panele winylowe mogą więc śmiało stanąć w szranki z tradycyjnymi podłogami i mają spore szanse, by je pokonać.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
10.04.2024 Wystrój wnętrz