25.01.2023 / Budowa i remont
Jesteś na etapie budowy domu? Zastanawiasz się, czy najwyższą część nieruchomości poświęcić na strych, czy raczej przeznaczyć na poddasze do aranżacji? Co będzie lepsze? Jakie formalności Cię czekają w obu przypadkach? Czym właściwie różni się strych od poddasza do aranżacji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Jak sama nazwa wskazuje, poddasze do aranżacji to przestrzeń, którą można dowolnie zaplanować. Oznacza to, że takie poddasze będzie powierzchnią mieszkalną. Poddasze nie musi być zaaranżowane od razu. Jeśli dopiero się wprowadzasz, możesz poczekać z decyzją, do momentu aż dodatkowe metry kwadratowe faktycznie będą Ci potrzebne. Takim przykładem mogą być np. narodziny dziecka, konieczność urządzenia biura, pokoju gościnnego, a nawet dodatkowego pokoju dla nowego lokatora, np. rodzica czy teściowej.
Jeśli uznasz, że poddasze ma być pomieszczeniem mieszkalnym, nie zapomnij o dopełnieniu formalności. Informację o zaaranżowaniu poddasza należy zgłosić do odpowiedniego urzędu. W takim zgłoszeniu należy uwzględnić, między innymi, przeznaczenie poddasza, czyli to, w jaki sposób pomieszczenie będzie użytkowane, położenie budynku w stosunku do sąsiednich nieruchomości oraz krótki opis konstrukcji nieruchomości wraz z jej charakterystyką. Niezbędne będzie również zaświadczenie od prezydenta, burmistrza lub wójta (w zależności od wielkości miejscowości). Dokładnie chodzi o zgodność użytkowania poddasza ze stanem faktycznym, a także o ekspertyzę techniczną.
Czym różni się strych od poddasza przeznaczonego do aranżacji? Strych to przestrzeń, która może być jedynie pomieszczeniem gospodarczym, a nie mieszkalnym. W praktyce oznacza to, że możesz tam urządzić, np. spiżarnię czy pralnię, ale nie ma możliwości, by powstała tam łazienka czy pokój gościnny, bo wtedy będą to pomieszczenia mieszkalne, czyli omawiane przez nas wcześniej — poddasze do aranżacji.
Co będzie lepsze — strych czy poddasze do aranżacji? Wszystko zależy od Twoich potrzeb, tych aktualnych, jak i przyszłych. Pamiętaj, że zawsze możesz przerobić strych na poddasze, jednak wymaga to dopełnienia formalności urzędowych. Jeśli jesteś na etapie podejmowania decyzji, np. o remoncie, warto przy tej okazji pomyśleć nad zabezpieczeniem nieruchomości, np. wykupując ubezpieczenie domu.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont