04.04.2023 / Marki
Porcelana kojarzy się z niebywałym kunsztem wykonania, elegancją i wyrafinowaniem. Niegdyś zdobiła stoły tylko zamożnych. Dziś produkowana jest na całym świecie, a dzięki kilku polskim fabrykom możemy cieszyć się lokalną i sprawdzoną porcelaną. Przyjrzyjmy się im bliżej!
Losy tych fabryk zetknęły się ze sobą dopiero w 2013 roku. Wcześniej jednak zakłady te działały osobno i oba posiadają obszerną i ciekawą historię. Początki Ćmielowa sięgają 1790 roku, jednak oficjalnie fabryka została ogłoszona w 1804 roku. Ten godny podziwu okres sprawia, że Ćmielów należy do najstarszych wytwórni porcelany. Zakład produkujący fajans odnosił wielkie sukcesy nie tylko na rynku krajowym. Przełomowym momentem dla Ćmielowa okazał się rok 1838, kiedy Gabriel Weiss rozpoczął produkcję porcelany.
Od początku istnienia fabryki zmieniali się właściciele oraz technika produkcji wyrobów. Chodzież również rozpoczęła swoją działalność od produkcji fajansu, a fabryka znana jest od 1852 roku. W 1896 roku rozpoczęto właściwą produkcję porcelany. Chodzież ma za sobą wiele wzlotów i upadków, a dziś możemy cieszyć się połączeniem obu wyjątkowych zakładów. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. stanowią zjednoczone zakłady ceramiki stołowej, które cieszą się dużą popularnością i odznaczają się niebywałą klasą w tworzeniu porcelany. Porcelana tej marki to przede wszystkim wyszukane wzornictwo i różnorodność fasonów.
Fabryka z lokalizacją w Wałbrzychu posiada równie długą historię. Firma została założona w 1831 roku przez Carla Kristera, jednak jej początki sięgają znacznie wcześniejszego okresu, bowiem 1820 roku. Zakład tym samym stanowi jedną z najstarszych manufaktur na terenie Polski. Niestety blisko po 200 latach fabryka porcelany musiała zakończyć swoją działalność. To bardzo przykra wiadomość – porcelana z Wałbrzycha zaznaczyła swoją obecność nawet w zamku królewskim Wielkiej Brytanii (wyroby Krzysztofa stanowiły prezent dla syna księżnej Kate i księcia Williama).
Również sam prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama dostał swoją zastawę – zamówiony do Białego Domu serwis stał się ogromnym sukcesem firmy. Porcelana Krzysztof współpracowała również z różnymi designerami i projektantami. Niezwykle popularne okazały się prace Marka Mielnickiego, który zaprojektował kolekcję Circus.
W 1922 roku na Górnym Śląsku powstała niewielka fabryka porcelany założona przez braci Ryszarda i Józefa Czudayów. Zakład nosił wtedy nazwę Elektro-Porcelana-Czudaywerke. Przez wiele lat fabryka dzielnie znosiła wiele zmian, a po 1952 roku nadano jej nazwę Zakłady Porcelany Bogucice.
Ze względu na rosnące zadłużenie w 1994 roku podjęto decyzję o zamknięciu zakładu. Co prawda manufaktura znalazła nowego inwestora i wznowiła produkcję pod nazwą Porcelana Śląska, ale i ten okres nie trwał długo. W 2009 roku spółka ogłosiła upadłość. W sklepach wciąż jeszcze można zakupić produkty sygnowane znakiem fabryki, ale obecnie porcelana produkowana jest w różnych fabrykach porcelany w Polsce i za granicą a w Bogucicach jest tylko zdobiona.
Historia produkcji ceramiki w Tułowicach liczy ponad 200 lat. Wyroby porcelanowe i ceramiczne w większości były eksportowane do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Tułowicka porcelana cieszyła się uznaniem nie tylko za granicą, ale również na rynku polskiej ceramiki. Od 1995 roku zakład pod nazwą Fabryka Porcelitu Tułowice S.A. istniał do 2001 roku. Po tym okresie polską ceramikę czekała upadłość, jednak uratowano ją przed zamknięciem. Do dziś tułowickie produkty zyskują rzeszę klientów, a oferta sklepu internetowego jest bardzo szeroka. Marka specjalizuje się w sprzedaży zarówno porcelany, jak i ceramiki.
Lubiana to kaszubska porcelana, która jest dosłownie lubiana w Polsce, jak i na całym świecie. Lubiana to jedna z polskich fabryk, a jej działalność trwa od 1969 roku. W 2018 roku powołano do życia Polską Grupę Porcelanową, będącą połączeniem potencjału dwóch firm: Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A. oraz Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., skupiając tym samym cztery wiodące na polskim rynku marki. Razem tworzą obecnie jedną z największych Grup Kapitałowych w branży. Obecnie piękna porcelana Lubiany charakteryzuje się nowoczesnością połączoną z tradycją oraz wyrobami o niebanalnym wzornictwie. W ofercie znajdziemy stylowe zestawy obiadowe zdobione przez artystów plastyków.
Słynna marka w swojej ofercie posiada nie tylko polską porcelanę, ale również wszelkie artykuły domowe, takie jak: garnki i patelnie, dekoracje, sztućce, kieliszki czy upominki na prezent. W 2014 roku firma wprowadziła na rynek autorski fason – MariaPaula.
Piękna kolekcja okazała się sukcesem, a wykonawcami są Polskie Fabryki Ćmielów i Chodzież oraz Zakłady Porcelany Stołowej Karolina. Altom design to hurtownia internetowa, którą uwielbiają wszyscy klienci – można tam zakupić pojedyncze naczynia, eleganckie filiżanki do herbaty lub kawy, kubki, talerze oraz całe komplety. Jednym słowem – po prostu wszystko! Najlepsza polska porcelana skupiła się właśnie w Altom design.
Serwisy porcelanowe tej marki królują na polskich stołach od lat. Historia polskiej porcelany z Karoliny toczy się od 1860 roku – właśnie wtedy mistrz murarski August Rappsilber założył fabrykę Porzellanfabrik Königszelt (pierwsza nazwa). Przez ten długi okres zakład zmieniał właścicieli oraz modernizował technikę produkcji, wymieniając niemal cały park maszynowy. Podobnie jak inne fabryki, Karolina ma za sobą wiele sukcesów, ale także upadków. Polska porcelana, którą tworzą Zakłady Porcelany Stołowej Karolina, to przede wszystkim klasyczne wzory i tradycja. W ofercie marki znajdą się także nowoczesne kolekcje, które tworzone są na potrzebę wciąż zmieniających się trendów. Warto nadmienić, że ZPS Karolina tworzy porcelanę zbliżoną kolorystycznie i technicznie do FBC cechującej się elegancją, lekkością, wysoką przeświecalnością i kremową barwą.
Lista zawiera najważniejsze perełki polskiej porcelany, które mają za sobą okazałą i zawiłą historię. To właśnie polska porcelana z tych miejsc zdobi wnętrze naszych jadalni oraz stanowi szykowny dodatek w kredensie. Polska porcelana jest wyjątkowa nie tylko z powodu historii zakładu, w którym została wyprodukowana. Tą historię tworzą także ludzie przekazujący porcelanę z pokolenia na pokolenie. Wszystkie naczynia posiadają w pewien sposób duszę, która wędruje między różnymi domami i przekazuje tradycję. To właśnie ta cecha przekonuje nas, aby zakupić polską porcelanę.Jeszcze więcej na temat historii i aktualnej sytuacji polskiej porcelany przeczytasz w artykule: https://www.o2.pl/pozostale/polskie-fabryki-porcelany-z-tadycjami-6868617515551328a
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
20.12.2023 Marki
05.12.2023 Marki