20.06.2021 / Aranżacja wnętrz
Pomieszczenie gospodarcze, podobnie jak spiżarnia, stało się bardzo pożądanym pomieszczeniem w domu. Teraz garaże zastępujemy wiatami, a w ich miejscu tworzymy właśnie pomieszczenia gospodarcze. To jedna z bardziej funkcjonalnych przestrzeni w całym domu! Z jej pomocą pozbędziemy się z łazienek koszy na pranie, pralek i suszarek. Jeśli dopiero wijesz swoje gniazdko, warto już na etapie projektowania pomyśleć o stworzeniu pomieszczenia gospodarczego. Co koniecznie musi się w nim znaleźć i jak je urządzić? Sprawdź!
Co to jest pomieszczenie gospodarcze i skąd wzięła się na nie moda? Parę lat temu pojawiło się w Internecie kilka nowych twarzy, które zaczęły uczyć gospodynie domowe na całym świecie, jak się dobrze zorganizować i ułatwić codzienne funkcjonowanie w domu. Mowa tutaj między innymi o Mrs Hinch czy entuzjastce porządku – Marie Kondo. To one wpłynęły na poprawę życia pań domu i sprawiły, że wzrosło zainteresowanie przestrzeniami typowo użytkowymi – takimi, jak pomieszczenie gospodarcze. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że 68% Brytyjczyków nie posiada w domu osobnej przestrzeni na sprzęty domowe, ale prawie wszyscy chcieliby ją mieć.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na stworzenie pomieszczenia gospodarczego w osobnym pokoju, spróbuj urządzić je gdzie indziej. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń – nawet komórkę pod schodami lub większą, przesuwną szafę. Pomieszczenie gospodarcze na poddaszu również może okazać się świetnym pomysłem! Wystarczy kilka metrów kwadratowych, na których swobodnie postawisz pralkę, odkurzacz i inne przedmioty użytku domowego. Jedyne, czego tak naprawdę potrzebujesz, to odpowiednia instalacja – pamiętaj, że pralki muszą odprowadzać wodę. Zawsze warto skontaktować się z fachowcem w sprawie montażu, ponieważ może się okazać, że zamontowanie pralki w wybranym przez Ciebie miejscu nie będzie możliwe.
Tworząc pomieszczenie gospodarcze od zera, czyli np. podczas budowy domu, masz ułatwione zadanie. Możesz zawrzeć w nim wszystko, o czym marzysz i zaprojektować meble tak, by każdy sprzęt miał swoje miejsce. A zdziwisz się, ile tych sprzętów tak naprawdę posiadasz! Rozsiane po całym domu, nie robią na nas takiego wrażenia. Jeśli jednak postawimy je wszystkie w jednym miejscu, okazuje się, że wręcz w nich toniemy. Na jakie sprzęty musisz przewidzieć miejsce?
To oczywiście podstawowe sprzęty, które każdy z nas na pewno posiada w domu. Istnieje jeszcze cała masa innych urządzeń! W pomieszczeniu gospodarczym możemy schować zarówno wszystkie tostery i gofrownice, jak również eleganckie zastawy i komplety naczyń użytkowane od święta. Małe pomieszczenie gospodarcze w domu można także podzielić na dwie części, a w jednej z nich ustawić szafy i regały i zamienić ją w swego rodzaju spiżarnię. Niektórzy w swoich pomieszczeniach gospodarczych posiadają jeszcze duże umywalki, a także piece, bojlery i tzw. centrum dowodzenia, czyli wszystkie bezpieczniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w pomieszczeniu gospodarczym umieścić także większą szafę, np. na zimowe ubrania i buty.
Nie masz pomysłu, jak urządzić pomieszczenie gospodarcze? Pamiętaj, że musi to być pralnia, maszynownia, garderoba i spiżarnia w jednym. Każdy, kto jest jego szczęśliwym posiadaczem na pewno stwierdzi, że jest nieocenione w utrzymaniu porządku w domu. Jeśli urządzanie pomieszczenia gospodarczego dopiero przed Tobą, istnieje kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę. Pomyśl, jaka będzie główna funkcja Twojego pomieszczenia, do czego będziesz go używać. Weź pod uwagę przede wszystkim metraż, ale także te aspekty, które najbardziej przeszkadzały Ci w zorganizowaniu porządku w miejscu, w którym aktualnie mieszkasz. O czym musisz pamiętać?
Projektowanie pomieszczenia gospodarczego przypomina odrobinę projektowanie kuchni. W obu przypadkach trzeba rozważyć wiele kwestii i wziąć pod uwagę wszystko, zanim będzie za późno. Zaplanuj więc swoje pomieszczenie gospodarcze z myślą o tym, jak będziesz z niego korzystać. Jeśli jego większą częścią ma być pralnia – będziesz potrzebować dużo miejsca zarówno na brudne, jak i czyste pranie. Zwłaszcza, jeśli nie zdecydujesz się na suszarkę bębnową i zamierzasz rozwieszać pranie na tradycyjnej suszarce, która zajmuje dużo przestrzeni. Jeśli Twoje pomieszczenie gospodarcze w dużej mierze będzie garderobą, już na etapie projektu musisz umieścić w nim wysokie i niskie szafki, jedne z wieszakami, inne bez, a także półki na buty. Wysokie szafki natomiast przydadzą się do przechowywania dużych przedmiotów – mopów, odkurzaczy, desek do prasowania.
Pamiętaj, że wszystko musi mieć swoje miejsce. Inaczej pomieszczenie gospodarcze nie będzie spełniać zamierzonej funkcji, czyli utrzymywania porządku w całym domu.
Niezależnie od tego, jaki ma być cel Twojego pomieszczenia gospodarczego, zaplanuj w nim zlew. Przyda się nie tylko do mycia rąk, ale także choćby zabłoconych kaloszy i innego rodzaju obuwia. Jeśli posiadasz pupila niewielkich rozmiarów, duża umywalka może pełnić dla niego funkcję wanny. Z łatwością umyjesz w niej te największe garnki i nalejesz wody do konewki czy wazonu z kwiatami. W pozostałych pomieszczeniach w domu nie ma miejsca na tego typu sprzęty, dlatego gdy pogoda jest ładna, często wykorzystujemy do takich czynności węża ogrodowego. Dlaczego więc nie uprościć sobie życia i nie umieścić zlewu w pomieszczeniu gospodarczym?
Pomieszczenia gospodarcze w domu nie są zazwyczaj wystawiane na widok publiczny, ale nie zaszkodzi dodać im odrobiny stylu, by korzystało się z nich przyjemniej. Niewielkie przestrzenie warto przede wszystkim rozjaśnić – dlatego ważny jest dobór odpowiedniego koloru oraz oświetlenia. Białe meble i ściany będą fantastyczną bazą dla pomieszczenia gospodarczego! Powinno kojarzyć się z czystym, pachnącym praniem i miękkimi ręcznikami. Dlatego doskonałym pomysłem będzie połączenie białych, rustykalnych frontów z drewnianymi blatami i wiklinowymi koszami. Na kosze warto zaplanować osobne półki pod wymiar, by nie przesuwały się za każdym razem, gdy ktoś coś do nich wrzuci. Dobrze, jeśli do pomieszczenia gospodarczego wpada dużo światła, ale jeśli Twoje znajduje się na poddaszu lub pod schodami, zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Ważne, żeby światło świeciło na zimny odcień bieli – nie punktowo, wyłącznie na środek pomieszczenia, ale w całym jego obszarze.
Według projektantów wnętrz, najczęściej popełnianym błędem w projektowaniu pomieszczeń gospodarczych jest to, że uważa się je za najmniej istotne. Ponieważ oprócz domowników nikt nigdy do nich nie wchodzi, są pomijane i urządzane jako ostatnie, gdy pieniądze na remont czy budowę już się kończą. Gdy budżet się kurczy, rezygnujemy z dobrej jakości blatów i szafek. A przecież pomieszczenie gospodarcze nie wymaga wcale poświęcenia dużej ilości czasu ani pieniędzy, by wyglądało dobrze i było funkcjonalne. Lepiej stawiać na jakość, niż na ilość. Pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu powinno posiadać przede wszystkim wytrzymałą powierzchnię roboczą, która poradzi sobie z zabłoconymi butami i odpryśniętą farbą. Postaw także na szafki – przydadzą się zawsze, bez względu na to, co będziesz w pomieszczeniu gospodarczym przechowywać.
Jeśli na pomieszczenie gospodarcze nie masz miejsca, zawsze możesz skorzystać z multifunkcyjnej szafy! Obecnie, rynek oferuje tak praktyczne rozwiązania, że sam będziesz w szoku widząc, jak wiele może zmieścić się w niewielkiej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie w Internecie bądź sklepie meblowym szafy gospodarczej, która posiada wbudowane miejsce na wiele różnych domowych sprzętów. Pamiętaj tylko, by postawić ją w miejscu z dostępem do wody, prądu i kanalizacji!
Szafy gospodarcze korzystają nie tylko z przestrzeni w poziomie, ale także w pionie – pralka i suszarka bębnowa do ubrań często stoją na sobie, a nie obok siebie. Na drzwiczkach szafy zazwyczaj montuje się składaną deskę do prasowania, wolna pionowa przestrzeń przyda się na mop i odkurzacz, a resztę półek możesz zaaranżować dowolnie!
Świetnym pomysłem na zaaranżowanie pomieszczenia gospodarczego jest nadanie mu charakteru poprzez kafelki w ciekawym kolorze i wzorze. Całość może być zachowana w stylu minimalistycznym – białe lub szare, proste fronty, srebrna armatura i drewniane, mocne blaty. Gdy tą klasykę przełamiesz niecodziennymi kafelkami – na ścianach, podłodze bądź i na ścianach i na podłodze, pomieszczenie gospodarcze będzie wyglądać bardzo stylowo. Możesz zdecydować się na etniczne wzory lub ciemny, kontrastowy kolor – np. głęboką zieleń czy granat. Z bielą na frontach pięknie będą komponować się także kafelki w stylu portugalskim. Raczej zrezygnuj z podłogi drewnianej, dywanów lub zwyczajnej farby na ścianach. Pomieszczenie gospodarcze ma być przede wszystkim praktyczne – pamiętaj, że będzie często się brudzić, a podłoga stale będzie w kontakcie z wodą.
Jeśli nie przewidziałeś dużego budżetu na urządzanie pomieszczenia gospodarczego, nic nie szkodzi. Są na to dwa sposoby!
Pomieszczenie gospodarcze urządzone, a w domu wreszcie panuje porządek. Czy to samo możesz powiedzieć o swojej szafie? Jeśli nie, koniecznie sprawdź nasz artykuł o porządkowaniu szafy! https://wnetrzadlaciebie.com/porzadki-w-szafie-czyli-jak-uporzadkowac-szafe-krok-po-kroku
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
06.12.2024 Aranżacja wnętrz
03.12.2024 Aranżacja wnętrz
21.11.2024 Sypialnia
14.11.2024 Pokój dziecka