29.11.2021 / Marki
Dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Kiedy przyjdzie czas na jego realizację, należy wybrać odpowiednią lokalizację, a także projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Na co zwrócić uwagę? Oto 5 elementów, które warto rozważyć wybierając projekt domu jednorodzinnego.
Dom ma się podobać wizualnie właścicielowi, ale też powinien być dostosowany do stylu życia i potrzeb funkcjonalnych mieszkańców. Oto 5 elementów, które są szczególnie istotne przy wyborze projektu domu jednorodzinnego. Przeanalizuj je, by z większą łatwością ustalić swoje potrzeby i oczekiwania.
Zacząć należy od planu miejscowego i wymiarów działki, które stanowią wypadkową do własnych wymagań wobec projektu. Aby móc wybudować dom, konieczne jest przeanalizowanie planu miejscowego lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki, a także wymiarów działki i możliwości usytuowania domu na niej wedle obowiązującego Prawa Budowlanego.
Z planu mogą wynikać zasady kształtowania ładu przestrzennego, ale też warunki zabudowy – np. maksymalna powierzchnia zabudowy działki, określona bryła dachu, kąt jego nachylenia czy układ połaci dachowych, ilość kondygnacji budynku itd. Często więc czynniki niezależne od nas determinują parametry przyszłego domu i są niezbędne, by uzyskać pozwolenie na budowę.
Powierzchnia powinna być dostosowana do tego, ile osób będzie zamieszkiwać przestrzeń obecnie, ale i w przyszłości. Zbyt mała z pewnością okaże się uciążliwa, z kolei bardzo duży dom wiąże się z koniecznością ogrzewania i utrzymania go w czystości.
Willa, a może niewielki dom parterowy? Podjęcie decyzji ułatwi Ci zaplanowanie pomieszczeń. Należy zastanowić się, ile potrzebujesz sypialni, czy salon ma być połączony z kuchnią, ile w domu potrzebnych jest łazienek, czy mają w nim znaleźć się m.in. garderoba, gabinet, kotłownia, suszarnia albo spiżarnia.
Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy projekt domu zawiera garaż lub na przykład wiatę garażową. Jeśli tak, to czy garaż ma być jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy.
Największą zaletą takiego garażu w bryle budynku jest oszczędność powierzchni na posesji, co sprawdzi się przede wszystkim na wąskich, niewielkich działkach. W przypadku działek na stoku, dobrym pomysłem może być garaż w piwnicy. Garaż wolnostojący będzie dobrym rozwiązaniem dla właścicieli większych działek.
Projekt domu powinien być zoptymalizowany pod kątem budżetu, jakim dysponujesz. Wziąć pod uwagę można zarówno swoje oszczędności, jak i zdolność kredytową czy po prostu to, jak wiele jesteśmy w stanie zainwestować w nieruchomość.
Przykładowo projekt domu jednorodzinnego z dachem dwuspadowym będzie tańszy niż domu z dachem wielospadowym, a wiata garażowa będzie też kosztowała mniej niż klasyczny garaż ogrzewany.
Wybierając projekt domu jednorodzinnego nie należy kierować się tylko kolorystyką elewacji czy rodzajem dachówek, bo to można zmienić zawsze na etapie adaptacji. Niemniej estetyka to również kształt bryły budynku.
Dom to poważna inwestycja, która pochłonie wiele czasu i środków, ale też ma służyć latami – musi się więc podobać. Do wyboru jest cała gama możliwości, jak np. klasyczne domki z garażem, nowoczesne domu typu stodoła, domy z dużymi przeszkleniami, domy bez garażu, domy z werandą i wiele innych.
Estetyka może stanowić więc ważny determinant przy wyborze projektu.
24.04.2025 Do wnętrz
Jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Które modele są obecnie modne i często wybierane do klasycznie urządzonych salonów? Na jakie praktycznie i funkcjonalne aspekty zwracać uwagę? Salon – miejsce dla reprezentatywnego oświetlenia Salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Ma reprezentacyjny charakter – to tu najczęściej zapraszamy gości , […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
25.10.2024 Marki
20.12.2023 Marki