10.11.2016 / Gadżety do domu
Często w wyniku złego projektowania budynków zarówno mieszkalnych, jak i biurowych możemy odczuwać zaduch, a nawet nastawiać się na działanie zagnieżdżonych w urządzeniach klimatyzacyjno-wentylacyjnych bakterii. Wywołują one m.in. choroby skóry, płuc powodują zaostrzenie astmy oraz nasilenie alergii. Najłatwiejszym rozwiązaniem dla takich pomieszczeń są coraz częściej montowane nawiewniki okienne.
Współcześnie większość okien ma funkcję tzw. mikrowentylacji, czyli bardzo małego rozszczelnienia, które doprowadza świeże powietrze do pokoju. Sposób ten jest stuprocentowo zależny od użytkownika, który musi panować nad częstotliwością uchylania okna. Jest to szczególnie niekorzystne podczas długiej nieobecności mieszkańców w danym miejscu. Nagromadzona w tym czasie wilgoć może poważnie uszkodzić mieszkanie.
Niektórzy są na tyle odważni, że demontują ręcznie fragment uszczelki okna, jednak w tym przypadku napływ powietrza jest zależny od jego ruchu i wygląda to raczej nieestetyczne. Przeglądając oferty producentów okien, np. na http://oknamielczarek.pl/, znajdziemy wśród nich takie, które posiadają klapkę między skrzydłem a ościeżnicą okna – listwę regulującą, która uniemożliwia nadmierną wymianę powietrza w wyniku silnego działania wiatru. Nawiewniki okienne stanowią jednak najwydajniejsze rozwiązanie. W zależności od sytuacji lub naszej ingerencji dopasowują przepływ powietrza do naszych potrzeb. Najpopularniejsze w naszym kraju są nawiewniki okienne aereco, które występują w kilku wariantach. Różnią się sposobem działania i miejscem optymalnej funkcjonalności.
Nawiewniki okienne aereco należą do trzech głównych rodzajów. Nawiewniki higrosterowane działają automatycznie. W zależności od zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz pomieszczenia w stosunku do powietrza atmosferycznego, wrażliwa na ten czynnik taśma poliamidowa powoduje zwiększenie lub zmniejszenie otwarcia przepustnicy.
Oznacza to, że podczas np. gotowania od razu pozbędziemy się nadmiaru wilgoci. Nawiewniki ciśnieniowe posiadają samoregulujący system napływu powietrza. Bazuje on z kolei na różnicy ciśnień, a przy maksymalnej wydajności dochodzi w nich do odchylenia skrzydełek, które ograniczają nadmierną wentylację np. podczas podmuchów wiatru. W nawiewnikach ręcznych sami dopasujemy stopień otwarcia nawiewnika regulując przepustnicę. Montuje się je tam, gdzie pozostałe rodzaje ze względów prawnych nie mogą być wprowadzone, czyli w pokojach ze sprzętem gazowym – podgrzewaczami lub piecami.
27.01.2021 Aranżacja wnętrz
Osoby, które interesują się najnowszymi trendami, zapewne wiedzą, że każdego roku Instytut Pantone ogłasza tzw. kolor roku. Architekci oraz pasjonaci aranżacji wnętrz, ale nie tylko, bacznie obserwują zatem, jaka barwa będzie […]
Czytaj dalej27.01.2021 Kołdry i poduszki
26.01.2021 Narożniki i sofy
24.11.2020 Gadżety do domu
20.11.2020 Gadżety do domu
12.11.2019 Gadżety do domu
27.09.2019 Gadżety do domu