27.03.2023 / Gadżety do domu
Często w wyniku złego projektowania budynków zarówno mieszkalnych, jak i biurowych, możemy odczuwać zaduch, a nawet nastawiać się na działanie zagnieżdżonych w urządzeniach klimatyzacyjno-wentylacyjnych bakterii. Wywołują one m.in. choroby skóry, płuc, powodują zaostrzenie astmy oraz nasilenie alergii. Najłatwiejszym rozwiązaniem dla takich pomieszczeń, który raz na zawsze pozwoli pozbyć się tego problemu, jest napowietrzacz do okien. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego, dlaczego warto postawić na takie rozwiązania i czy jest to coś takiego, jak okna napowietrzające? W takim razie czytaj dalej!
Współcześnie większość okien ma funkcję tzw. mikrowentylacji, czyli bardzo małego rozszczelnienia, które doprowadza świeże powietrze do pokoju. Sposób ten jest stuprocentowo zależny od użytkownika, który musi panować nad częstotliwością uchylania okna. Jest to szczególnie niekorzystne podczas długiej nieobecności mieszkańców w danym miejscu. Nagromadzona w tym czasie wilgoć może poważnie uszkodzić mieszkanie.
Niektórzy są na tyle odważni, że demontują ręcznie fragment uszczelki okna, jednak w tym przypadku napływ powietrza jest zależny od jego ruchu i wygląda to raczej nieestetyczne.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc napowietrzacz do okien. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to niewielkie podłużne urządzenie. To montuje się najczęściej do głównej części okiennej ramy. Z jego pomocą możemy ograniczyć konieczność ciągłego otwierania przeszklenia, by zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza. Jest to szczególnie ważne szczególnie w okresie zimowym. Ograniczając wietrzenie wnętrza, można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Napowietrzacz do okien służy do tego, by zadbać o odpowiedni stopień wentylacji. Obecnie jest to niezwykle ważne, ponieważ przeszklenia stają się coraz bardziej szczelne. Uniemożliwia to więc ciągłą wymianę powietrza.
Decydując się na takie urządzenie, możemy zadbać przede wszystkim o swoje zdrowie. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko pojawienia się we wnętrzu grzybów oraz pleśni. Do tego ograniczamy duchotę w pomieszczeniu. Ta może prowadzić do złego samopoczucia, bólu głowy czy nawet trudności z koncentracją.
Napowietrzacz do okien z filtrem zadba natomiast jeszcze dodatkowo o lekkie oczyszczenie powietrza wpadającego do wnętrza. Jest to niezwykle ważne w miastach, w których często pojawia się smog. Co ciekawe, napowietrzacz do okna nie będzie wychładzał w żaden sposób pomieszczenia. Jego zadaniem jest tylko zapewnienie odpowiedniego stopnia wentyliacji.
Napowietrzacz do okna może występować w trzech podstawowych rodzajach. Modele higrosterowane działają automatycznie. W zależności od zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz pomieszczenia w stosunku do powietrza atmosferycznego, wrażliwa na ten czynnik taśma poliamidowa powoduje zwiększenie lub zmniejszenie otwarcia przepustnicy. Oznacza to, że podczas np. gotowania od razu pozbędziemy się nadmiaru wilgoci.
Napowietrzacz do okien ciśnieniowy ma natomiast samoregulujący system napływu powietrza. Bazuje on z kolei na różnicy ciśnień, a przy maksymalnej wydajności dochodzi w nich do odchylenia skrzydełek, które ograniczają nadmierną wentylację np. podczas podmuchów wiatru.
W napowietrzaczach ręcznych sami dopasujemy stopień otwarcia nawiewnika regulując przepustnicę. Montuje się je tam, gdzie pozostałe rodzaje ze względów prawnych nie mogą być wprowadzone, czyli w pokojach ze sprzętem gazowym – podgrzewaczami lub piecami.
Osoby, które szukają skutecznego sposobu na wentylację swojego mieszkania, niekiedy zamiast napowietrzacza do okien rozważają zakup okien napowietrzających. Czy jest to jednak dokładnie takie samo rozwiązanie? Niekoniecznie. Okna napowietrzające mają nieco inne zadanie. Ich główną funkcją jest zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia w sytuacji wystąpienia pożaru.
Takie modele mają oddymić pomieszczenie, odprowadzić z niego trujące gazy oraz ciepło. Ma to oczywiście pomóc osobom uwięzionym wewnątrz w wydostaniu się z budynku oraz sprawić, by po prostu w takim pomieszczeniu się nie udusić. Chłodniejsze powietrze z zewnątrz wypycha także dym do góry. Po co? Ponieważ w większości budynków system oddymiający znajduje się właśnie na wyższych kondygnacjach.
Co ciekawe, okna napowietrzające najczęściej sterowane są elektrycznie. Podłącza się je do specjalnego systemu, który otwiera je w przypadku wystąpienia pożaru. Okna te mogą być uchylne górą na zewnątrz i do wewnątrz, uchylne dołem na zewnątrz lub rozwierne. Otwierają się w podobny sposób, jak np. przeszklenia dachowe.
Jeśli więc zależy Ci na tym, aby zadbać o dobrą wentylację w pomieszczeniu, postaw na napowietrzacz do okien. Zadaniem okien napowietrzających jest bowiem nie to, aby zadbać o odpowiedni przepływ powietrza, a odpowiednio oddymić budynek w razie wystąpienia pożaru.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
30.11.2022 Do wnętrz
12.11.2019 Gadżety do domu
27.09.2019 Gadżety do domu
27.08.2019 Gadżety do domu