07.10.2021 / Ogród
Tulipanowiec w ogrodzie to okazałe i wyjątkowo piękne drzewo ozdobne, które wiosną jest obsypane oryginalnymi kwiatami, które kształtem przypominają tulipany. Bardzo dekoracyjne są również owoce tego drzewa, które mają wrzecionowaty kształt i przypominają wyglądem wydłużone cienkie szyszki. Tulipanowce są ozdobą ogrodu nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią, gdyż w październiku ich liście przebarwiają się na piękny złocistożółty kolor.
Tulipanowce wywodzą się z klimatu umiarkowanego i wilgotnego. Gatunek ten czuje się dobrze w Polskich warunkach. Jedynie młode drzewka są bardziej wrażliwe na mrozy, dlatego wymagają dobrego zabezpieczenia na zimę. Uprawa tulipanowców nie jest trudna, choć są to drzewa dosyć wymagające. Jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko i dobre warunki wzrostu, to będą pięknie się rozrastać i kwitnąć. Do wyboru mamy dwa gatunki – tulipanowiec amerykański oraz tulipanowiec chiński. Poznaj tajniki uprawy tulipanowca.
Tulipanowce Liliodendron to przepiękne wysokie drzewa ozdobne z rodziny magnoliowatych Magnoliaceae dożywające nawet do 300 lat. Do rodzaju botanicznego tulipanowiec należą dwa gatunki drzew, są to tulipanowiec amerykański Liliodendron tulipifera oraz tulipanowiec chiński Liliodendron chinense. Oba słyną z bardzo dekoracyjnych kwiatów, ale piękne są również ich liście – zarówno latem, jak i jesienią, a także owoce.
Tulipanowiec amerykański występuje naturalnie we wschodnich rejonach Ameryki Północnej, natomiast tulipanowiec chiński rośnie w środkowej i południowej części Chin oraz w północnym Wietnamie. Są to drzewa szybko rosnące, które w naturalnym środowisku dorastają do 45-60 metrów wysokości, ale w uprawie nie przekraczają zwykle 35 metrów. Mają one gęstą, wąską i stożkowatą koronę.
U obu tulipanowców kora młodych drzew jest szaro – brązowa, a u starszych szara i podłużnie popękana.
Liście tulipanowców są bardzo charakterystyczne. Są one duże o długości do 30 cm i szerokości do 40 cm, 4-6 klapowe i osadzone na ogonkach. U tulipanowca chińskiego liście są głębiej powcinane niż w gatunku amerykańskiego. Liście opadają na zimę, a jesienią przebarwiają się na piękny intensywnie żółty kolor.
Kwiaty tulipanowców są obupłciowe. Swoim kształtem przypominają tulipany lub lilie. Ich płatki mają kolor od zielono – żółtego do cytrynowożółtego. U tulipanowców chińskich płatki korony są nieco krótsze niż u amerykańskich. Drzewa zakwitają po raz pierwszy w wieku 15 lat.
Kwiaty pojawiają się na drzewach bardzo licznie w maju oraz w czerwcu. Owoce tulipanowca mają długość 6-7 cm i specyficzny wrzecionowaty kształt, co sprawia, że wyglądają bardzo atrakcyjnie.
Tulipanowce to okazałe drzewa o dostojnym wyglądzie, które najczęściej sadzi się w dużych parkach i ogrodach. Ze względu na szybki wzrost i duże rozmiary bardzo rzadko uprawia się je w pojemnikach. Sadzimy je najczęściej bezpośrednio w gruncie. Najlepiej wybrać centralne miejsce w ogrodzie, gdzie drzewo będzie miało miejsce, aby swobodnie się rozrastać. Tulipanowce idealnie sprawdzą się w formie soliterów.
Tulipanowce są drzewami mrozoodpornymi. Ich uprawa nie jest trudna, ale wymaga nieco zaangażowania. Zapewnijmy naszym tulipanowcom jak najlepsze warunki wzrostu, a będą pięknie kwitły przez długie lata.
Wymagania uprawowe tulipanowca przedstawiają się następująco:
Wybór dobrego stanowiska jest kluczowy w powodzeniu uprawy tulipanowców. Drzewa najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów- jest to bardzo istotne, ponieważ system korzeniowy tulipanowca jest płaski, co czyni go podatnym na wywrócenie przez silne wiatry.
Rośliny możemy również posadzić na stanowisku półcienistym, pod warunkiem, że będą tam co najmniej 4 w pełni słoneczne godziny dziennie.
Gleba do uprawy tulipanowców powinna być świeża, żyzna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Drzewa będą najlepiej rosły w podłożu piaszczysto- gliniastym. Nieodpowiednia z kolei będzie zarówno bardzo lekka i sucha piaszczysta gleba, jak i ciężkie i zbite podłoże gliniaste.
Tulipanowce sadzimy w tak zwanym okresie bezlistnym, czyli pomiędzy październikiem a marcem. Choć oba gatunki tulipanowców są mrozoodporne, to jednak korzenie młodych drzewek są dosyć wrażliwe, dlatego najbezpieczniej będzie wybrać wczesnowiosenny termin sadzenia. Przed sadzeniem koniecznie wymieszajmy glebę z kompostem.
Tulipanowiec to drzewo bardzo wrażliwe na niedobór wody. Konieczne jest jego regularnie podlewanie. Podłoże powinno być przez cały czas wilgotne. Nie dopuszczajmy do przesuszania drzew. Podlewajmy je przez cały rok. Latem podczas upałów nawet dwa razy dziennie- rano i wieczorem, a w okresie jesienno- zimowym w dni bezmroźne.
Tulipanowce mają duże wymagania pokarmowe i konieczne jest ich nawożenie. Najlepiej zastosować dobrej jakości kompost liściowy wiosną oraz jesienią. Ponadto warto 2-3 razy w ciągu lata zastosować nawóz mineralny ze zwiększoną zawartością potasu lub organiczny w postaci biohumusu. Nie nawozimy tulipanowców jesienią i zimą.
Jeśli uprawiamy tulipanowce w dużych skrzyniach lub donicach, wówczas konieczne jest ich codzienne obfite podlewanie, oraz cotygodniowe stosowanie nawozów w okresie letnim.
Tulipanowce zasadniczo nie wymagają cięcia. Ich korony samoistne przybiera ładny regularny stożkowaty lub kolumnowy kształt. Wycinamy jedynie chore, uszkodzone lub przemarznięte gałęzie oraz tak takie wyrastające pionowo do góry, lub skierowane do wnętrza korony. Cięcie najlepiej wykonać wiosną- w marcu lub kwietniu albo latem po kwitnieniu.
Na skutek niewłaściwej pielęgnacji może zdarzyć się, że tulipanowiec w ogrodzie nie będzie kwitnąć. Zaniedbane drzewa mogą również przedwcześnie żółknąć lub zrzucać liście w środku lata. Takie problemy na szczęście zdarzają się rzadko i możemy im zapobiec. Najczęstsze błędy w uprawie tulipanowców to przesuszanie drzew oraz brak nawożenia. Pamiętajmy, że tulipanowce potrzebują dużo wilgoci. Nigdy nie dopuszczajmy do ich przesuszenia. Podlewajmy drzewa regularnie, szczególnie latem. Podłoże powinno być stale wilgotne. Bardzo ważne jest też wiosenne odżywienie roślin sporą dawką naturalnego nawozu organicznego w postaci kompostu i regularne dokarmianie w czasie sezonu wegetacyjnego.
Ponadto tulipanowce są wrażliwe na zasolenie gleby oraz twardą wodę. Nie sadźmy więc drzew w pobliżu chodników czy ulic, które są zimą posypywane solą. Pamiętajmy też, że drzewa te bardzo nie lubią twardej wody. Najlepszym wyborem jest po prostu podlewanie ich deszczówką. Jeśli musimy wykorzystać do podlewania wodę wodociągową, a w naszej okolicy jest ona wyjątkowo twarda, wówczas warto ją przefiltrować, aby usunąć nadmiar powodujących twardość jonów wapnia oraz magnezu. Długotrwałe podlewanie tulipanowców twardą wodą skutkuje żółknięciem liści.
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
17.06.2024 Budowa i remont
10.06.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród