15.10.2021 / Narożniki i sofy
Kupując nowy zestaw wypoczynkowy, należy zawsze idealnie dopasować wymiary narożnika czy sofy do swojego mieszkania. Dzięki temu cała aranżacja będzie dobrze się prezentować, a przy okazji nasze wnętrze stanie się funkcjonalne i przestronne. Wielokrotnie jednak zapominamy o kilku ważnych aspektach. W tym artykule postaramy się zatem podpowiedzieć, jakie parametry wybrać, by być w pełni zadowolonym ze swoich zakupów. Sprawdź, jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup nowych mebli do swojego salonu!
Chyba każdy z nas wie, że kupując nowy narożnik, najczęściej możemy znaleźć przy nim podstawowe 3 wymiary. Jest to szerokość, wysokość oraz głębokość mebla. W przypadku modeli rozkładanych dojdzie nam do tego jeszcze dodatkowo rozmiar powierzchni spania. Jak jednak interpretować takie informacje, by nie popełnić żadnej gafy? Zasada jest dość prosta. Patrząc na wymiary sofy narożnej, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jej szerokość. Ta najczęściej podawana jest w centymetrach. Dzięki niej dowiadujemy się, jaka jest odległość między najbardziej wysuniętymi elementami naszego zestawu. W jej “skład” wchodzą zatem również podłokietniki. Gdy chcemy poznać szczegółowe wymiary kanapy, np. szerokość siedziska, musimy zatem odjąć od całości boki. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielokrotnie zdarzają się w tym przypadku pomyłki.
Teraz przejdźmy do wysokości. W tym przypadku poznajemy po prostu to, na jakiej wysokości będzie znajdowało się siedzisko. W wartość tę nie wlicza się zatem oparcie czy poduszki. Głębokość w przypadku narożników podawana jest w wersji łamanej. Mamy wtedy bowiem dwie wartości. Mniejsza z nich oznacza głębokość mebla na podstawowym siedzisku, natomiast druga pokazuje nam, jak długi będzie nasz szezlong, czyli wysunięta w przód część zestawu wypoczynkowego.
Zanim zaczniemy wybierać wymiary mebli do naszego salonu, musimy oczywiście odpowiednio wymierzyć całe swoje pomieszczenie. Najważniejsze będzie miejsce, w którym widzimy swój nowy narożnik. Sprawdźmy, jaką maksymalną szerokość, wysokość oraz głębokość może mieć nasz zestaw wypoczynkowy. Jeśli w tej przestrzeni znajdują się np. okna, powinniśmy upewnić się, czy mebel ich nie zakryje. Dodatkowo pamiętajmy, by nigdy nie wciskać narożnika na siłę w wymierzoną przez nas lukę. Lepiej zostawić sobie kilkucentymetrowy zapas, niż później reorganizować całe wnętrze. Wymiary sofy 3 osobowej czy narożnika powinny być zatem nieco mniejsze niż rozmiar dostępnej przestrzeni. W przypadku modeli rozkładanych weźmy również pod uwagę wymiary mebla po jego rozłożeniu. Aby bowiem czuć się we własnym mieszkaniu komfortowo, nic nie powinno nam przeszkadzać. Przesuwanie innych elementów, by rozłożyć leżankę, wcale nam tego nie ułatwi.
Przyjmijmy, że mamy już gotowy plan mieszkania, wymiary narożnika oraz upatrzony konkretny model. Zanim go jednak kupimy, zwróćmy również uwagę na sam rozmiar powierzchni spania. Jeśli mebel ten ma być rozkładany tylko w wyjątkowych przypadkach, możemy tak naprawdę zdecydować się na dowolny rozmiar leżanki. Gdy jednak zestaw będzie zamieniał się każdej nocy w łóżko, należy podejść do tego aspektu nieco bardziej rozważnie. Przyjmuje się bowiem, że na każdą osobę powinna przypadać powierzchnia min. 60×180 cm. Wymiary mebli pokojowych do spania nie mogą być zatem mniejsze niż 120×180 cm. Oczywiście im więcej, tym lepiej! Niejednokrotnie możemy bowiem znaleźć rozmiary nawet 180×220, które zapewnią najwyższy komfort snu.
Przeprowadzając gruntowny remont, wielokrotnie zastanawiamy się, jak zmierzyć pokój w metrach kwadratowych czy jak zmierzyć powierzchnię mieszkania. W przypadku wyboru samych mebli wypoczynkowych, wartości te nie mają dla nas żadnego znaczenia. Mało nam bowiem one mówią. O wiele ważniejsza będzie szerokość oraz długość pomieszczenia z uwzględnieniem ewentualnych nierówności, wnęk czy innych elementów wyposażenia, których nie chcemy przestawać. Najlepiej zatem przed udaniem się na zakupy, przenieść wszystkie wymiary mieszkania w bloku na kartkę papieru. Rozrysujmy na niej swoje pomieszczenie, zaznaczmy wszelkie wartości i zakreślmy miejsce, w którym ma znaleźć się nasz narożnik. Upewnijmy się jednak kilkukrotnie, że każda wartość została naniesiona prawidłowo. Następnie możemy już zacząć poszukiwania zestawu idealnego! Oczywiście zawsze miejmy pod ręką nasz plan!
Decydują się na narożnik na zamówienie, musimy wiedzieć, jak się podaje wymiary mebli. Oczywiście zasada jest taka sama, jak poprzednio. Szerokość to zatem wartość między dwoma najbardziej wysuniętymi elementami, wysokość to informacja, gdzie znajduje się siedzisko, natomiast głębokość to ilość centymetrów od skraju siedziska do oparcia oraz od skraju szezlongu do końca narożnika. Do tego dochodzi powierzchnia spania. Ta będzie miała szerokość taką samą, jak nasze siedzisko bez boków oraz głębokość podobną do długości szezlongu. Najlepiej oczywiście wszystko to dokładnie rozrysować i pokazać projekt osobie, która ma zrealizować nasze zamówienie. Pamiętajmy, tylko by słuchać uwag specjalisty. Czasem bowiem może okazać się, że opracowanych przez nas rozmiarów nie da się zrealizować ze względów technicznych. Nie upierajmy się wtedy zatem na siłę, że wymiary mają być takie, jak sobie zaplanowaliśmy. Niestety w ten sposób możemy obniżyć jakość oraz funkcjonalność swojego zestawu wypoczynkowego.
Przy niektórych meblach możemy znaleźć oznaczenie informujące o standardowych wymiarach danego modelu. Oczywiście nie oznacza to niestety, że dany narożnik będzie pasował do każdego wnętrza. Dane te informują nas po prostu, że podstawowy wariant cechuje się takim rozmiarem, jednak możemy go nieco spersonalizować. Aby to zrobić, wystarczy po prostu skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować o tym, jakie wymiary nas interesują.
Artykuł został zaczerpnięty ze strony https://puszman.com/.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
04.01.2024 Narożniki i sofy
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
19.04.2022 Narożniki i sofy
25.03.2022 Narożniki i sofy