25.10.2022 / Budowa i remont
Wynajem nieruchomości to popularny i skuteczny sposób na inwestycję kapitału i zarobek. Poza licznymi korzyściami wiąże się on jednak z różnymi wyzwaniami i zagrożeniami, z którymi należy sobie radzić. Jakich pułapek unikać i na jakie błędy uważać? Jeżeli przymierasz się do udostępnienia nieruchomości najemcom, zapoznaj się z garścią przydatnych porad!
Kluczowym aspektem, nad którym należy się zastanowić, konstruując i podpisując umowę najmu nieruchomości, jest jej rodzaj. Istnieje możliwość zdecydowania się na współpracę w ramach standardowej lub okazjonalnej formy najmu i od tego w dużej mierze zależy treść umowy. Co do zasady, najem okazjonalny z punktu widzenia właściciela jest korzystniejszy, bo zapewnia znacznie większą elastyczność niż standardowa umowa, która jest ograniczona zapisami ustawowymi. Kolejną często pomijaną kwestią mogącą rodzić problemy we współpracy obejmującej wynajem mieszkania jest niedoprecyzowanie obowiązku opłacania kosztów np. mediów czy ogrzewania. Wszystkie stałe wydatki związane z użytkowaniem mieszkania powinny zostać zawarte i szczegółowo opisane w umowie.
Jednym z kluczowych aspektów decydujących o zyskowności i satysfakcji właściciela z wynajmowania mieszkania są uczciwi, rzetelni i dbający o nieruchomość najemcy. Warto zatem poświęcić odpowiednio dużo czasu na znalezienie takiej osoby zamiast udostępniać nieruchomość temu, kto pierwszy się zgłosi. Można rozważyć przeprowadzenie swego rodzaju „castingu” i po weryfikacji kilkorga czy więcej potencjalnych najemców wybrać tych, którzy wzbudzają największej zaufanie.
Nawet jeśli kaucja została pobrana, ewentualne szkody wyrządzone przez najemcę mogą się okazać na tyle kosztowne, że jej wartość będzie zbyt niska w celu ich pokrycia. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości, które zapewnia odszkodowanie niezależnie od wartości i przyczyny zniszczeń. Koszt takiej polisy jest stosunkowo niewielki, a dzięki niej można uniknąć znacznie większych wydatków, dlatego zdecydowanie warto ją wykupić. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie zapisy zawiera ubezpieczenie mieszkania, zapoznaj się z artykułem pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/co-obejmuje-polisa-mieszkaniowa.
Dokument zwany protokołem zdawczo-odbiorczym jest wykazem wyposażenia znajdującego się w nieruchomości wraz ze stanem liczników za media. Poza dokładnym opisem mienia warto dołączyć do niego dokładne zdjęcia. Tak przygotowany protokół zdawczo-odbiorczy stanowi podstawę do rozliczenia z najemcą ewentualnych wyrządzonych przez niego szkód. Brak dokumentu może oznaczać konieczność pokrycia zniszczeń we własnym zakresie bądź z odszkodowania, np. z polisy kupionej w serwisie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.
Wśród częstych błędów popełnianych przez właścicieli udostępniających swoje mieszkania na rynku najmu jest nierzetelna wycena. Zarówno zawyżanie, jak i zaniżanie cen jest postępowaniem, którego należy się wystrzegać. Dlaczego? Ponieważ proponowanie przesadnie wysokiej ceny oznacza mniejsze zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców, podczas gdy zbyt niska kwota kończy się bezzasadnym pozbawieniem się zysków. Przed publikacją ogłoszenia o wynajem warto zatem dokładnie przeanalizować rynek i zaoferować adekwatny czynsz.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont