20.04.2022 / Salon
Hygge to duński sposób na chandrę i nowoczesna odsłona filozofii carpe diem. W wystroju wnętrz styl ten promuje wygodę, przytulność i wszystko, co pomaga cieszyć się życiem. Zobacz, jakie akcesoria sprawią, że Twój salon stanie się hygge!
Hygge, a właściwie hyggeligt, to duński termin obejmujący ogół rzeczy i doznań, które sprawiają, że jesteśmy w życiu szczęśliwi. Relaks, błogie lenistwo w przytulnym otoczeniu, świadome cieszenie się chwilą – wszystko, co poprawia nasze samopoczucie, składa się na styl życia hygge. W jaki sposób przełożyć tę filozofię na wystrój wnętrz? To zadanie proste i przyjemne. Strefa wypoczynku urządzona w tym duchu jest miejscem przytulnym, wygodnym i bezpiecznym, w którym miło spędzamy czas. Co ważne, aby osiągnąć taki efekt, nie trzeba szykować się na gruntowny remont czy nowe meble do salonu. Wystarczy wyszukać kilka akcesoriów, które sprawią, że strefa relaksu w mieszkaniu stanie się jeszcze bardziej komfortowa.
Hygge w wystroju wnętrz polega na dogadzaniu zmysłom, stawiajmy więc na miękkość, ciepło oraz przyjemne dla oka pastelowe kolory i desenie. Główną rolę w strefie wypoczynkowej powinny odgrywać tekstylia. Może to być gruby, puszysty dywan, w który stopy wręcz się zapadają, najlepiej w jasnym i pogodnym kolorze, np. karmelowym odcieniu brązu lub gołębiej szarości. Na kanapie i fotelach połóżmy poduszki, które zapewnią miękkie podparcie dla pleców i przydadzą się, jeśli zechcemy uciąć sobie regeneracyjną drzemkę (bardzo w stylu hygge). Do wyboru mamy poduszki o ciekawych fakturach i wzorach. Godne uwagi są zwłaszcza te futrzaste, które dadzą nam namiastkę kontaktu z domowym zwierzątkiem, jeśli go nie mamy – naukowcy przypominają, że głaskanie kota lub psa ma działanie wręcz terapeutyczne!
Estetyka hygge nawiązuje do natury, dlatego znakomicie wpisują się w nią tekstylia z motywem roślinnym. Jeśli kwiatowe desenie typu łączka kojarzą się nam z babcinym salonikiem, poszukajmy poduszek ze wzorem liści monstery, paproci albo kwiatów magnolii. Idealnym uzupełnieniem wystroju będzie gruby, miły w dotyku pled. Świetnie sprawdzi się puszysty, miękki koc akrylowy albo model wykonany z mieszanki wełny i akrylu, najlepiej z dodatkiem kaszmiru. Pled w kratę, ozdobiony frędzlami, to kwintesencja przytulności – podobnie jak supermodne koce o grubym splocie, które wyglądają jak ręcznie wydziergane.
Rozproszone, ciepłe, łagodne światło to podstawa aranżacji kącika wypoczynkowego. W filozofii hygge blask świec pełni istotną funkcję, dlatego w strefie relaksu nie może zabraknąć świeczników i lampionów. Szklane, ceramiczne, a nawet te pozornie surowe w formie, wykonane z metalu – wszystkie sprawdzą się rewelacyjnie. Im ich więcej, tym lepiej, bo punktów świetlnych powinno być co najmniej kilka. Styl hygge lubi także światło lamp – zarówno dużych, stojących, jak i małych, które można poustawiać na regałach i stolikach. Klosze z mlecznego szkła lub materiałowe abażury, subtelnie filtrujące światło żarówek, są jak najbardziej na miejscu.
Co jeszcze mieści się w ramach estetyki, której główne założenie brzmi: ciesz się chwilą? Wszystko, co sprawia nam przyjemność. Na poprawę nastroju wpływają na przykład rośliny doniczkowe. Kącik do czytania, w którym stoi okazała palma albo fikus, momentalnie nabiera przytulnej atmosfery. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy ręki do żywych roślin? Zainwestujmy w sztuczne – te wykonane z materiałów dobrej jakości w niczym nie będą różnić się od żywych (poza tym, że nigdy nie stracą liści). W salonie w stylu hygge nie powinno zabraknąć też akcesoriów w kolorze drewna. Może to być serwetownik, ramka na zdjęcia czy pudełko na drobiazgi. Na ścianie powieśmy kolorowe obrazki przedstawiające zwierzęta, rośliny, motywujące sentencje albo po prostu geometryczne kształty, które nam się podobają.
I, co najważniejsze, codziennie znajdźmy kilka chwil na relaks w tak urządzonym salonie, bo na tym właśnie polega hygge!
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
27.08.2024 Salon
26.07.2024 Salon
27.06.2024 Salon
27.06.2024 Salon