24.02.2023 / Budowa i remont
Większość osób, które urządzają aktywnie swoje mieszkania i domy, spotkały się z pojęciem betonu architektonicznego. Szczególnie ci, którzy wybrali styl industrialny. Nie każdy jednak jest w stanie powiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się ten produkt i jak go w zasadzie odróżnić od gipsu i innych podobnych materiałów. Dziś postaramy się rozwiać te i inne wątpliwości.
Dokładnie rzecz biorąc, beton architektoniczny jest materiałem plastycznym, służącym głównie do ozdabiania. Możemy okryć nim ściany, bo z betonu architektonicznego tworzy się efektowne punktowe dekory ścienne, jak i całe płyty ścienne, czy też lamele lub elementy imitujące do złudzenia cegły. W ofercie jednego z czołowych polskich producentów wytworów z betonu architektonicznego, Jadar, znajdują się takie gotowe rozwiązania dla chcących ozdobić tym materiałem ściany, jak kamienne krążki imitujące dounaty, czy tak nieoczywiste elementy ozdobne, jak płyty ścienne wyglądające tak, jakby były stworzone z surowych prętów.
W sklepach znajdziemy też wspaniałe ozdoby z betonu architektonicznego, wśród których najpopularniejsze są chyba tace, doniczki oraz figurki. Dodatkowo, z betonu architektonicznego tworzy się elementy małej architektury ogrodowej oraz piękne elewacje budynków. Materiał ten występuje nie tylko w standardowym kolorze szarym, czy białym. Beton architektoniczny może być również głęboko barwiony. Jako jeden z nielicznych materiałów wykończeniowych, daje doskonałe tło dla bardzo kolorowych i wyrazistych ozdób, czy mebli. Na przykład, nigdzie indziej soczysto żółta kanapa nie odnajdzie się tak dobrze, jak na tle ściany pokrytej płytami z betonu architektonicznego – zarówno tego szarawego, jak i zabarwionego nawet intensywnie na antracyt.
Materiał ten zyskał dużą popularność wraz z rozpowszechnianiem się surowego stylu we wnętrzach. Już jakiś czas temu aranżacje industrialne, modernistyczne, czy loftowe zawojowały serca Polaków, a wraz z nimi zaczęto sięgać właśnie po beton architektoniczny i inne materiały, które pozwalają uzyskać chropowate, surowe faktury przedmiotów, które z nich wytwarzamy. Dotyczy to zarówno ścian, schodów, blatów i frontów mebli, jak i elementów dekoracyjnych. Mimo specyficznego wyglądu, beton architektoniczny doskonale prezentuje się z roślinami, drewnem, szkłem, czy kamieniem. Ściany z płyt z betonu architektonicznego mogą bardzo dobrze współgrać się z podłogą z płyt kamiennych lub gresowych, imitujących naturalny kamieniem, ale także z drewnianym parkietem.
Co ciekawe, ściany wykończone betonem architektonicznym niekoniecznie są zarezerwowane tylko dla wielkich salonów lub do domów z wielką przestrzenią hallową. W tym przypadku należy jedynie uważać na to, aby do małych mieszkań nie wprowadzać dużych płyt ściennych. Te będą wyglądały w pełni efektownie w jasnych i większych wnętrzach. W niewielkim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej jest postawić na mocno zdobioną fakturę płyty. Analizując, czy warto wybrać płyty z betonu architektonicznego do konkretnego pomieszczenia, zwróćmy uwagę na to, że poza ich walorami estetycznymi, dają również wytłumienie od hałasów oraz dodatkowe ocieplenie. Stanowią solidną warstwę izolacyjną, dlatego dobrze jest zamontować je na ścianach frontowych, wystawionych na północną i wietrzną stronę, na którą wystawiony jest nasz dom lub blok mieszkalny.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
16.08.2024 Dekorowanie
04.07.2024 Dekorowanie
26.06.2024 Dekorowanie
11.03.2024 Dekorowanie