04.10.2019 / Budowa i remont
Dwupiętrowe mieszkanie ma wiele zalet. Przede wszystkim w takim lokum możemy cieszyć się dużą przestrzenią oraz odrobiną prywatności. Remontując bądź urządzając je, często zastanawiamy się jednak, jakie schody do mieszkania dwupoziomowego wybrać. W sklepach dostępnych jest bowiem wiele modeli, które różnią się od siebie rozmiarem czy też materiałem, z którego zostały wykonane. W tym artykule podpowiemy więc, jakie funkcjonalne rozwiązania cieszą się obecnie największą popularnością.
Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których produkuje się schody jest drewno. Pasuje ono niemalże do każdego wnętrza oraz podkreśla wyjątkowy styl i charakter mieszkania. Dodaje również nieco elegancji oraz luksusu. Nic więc dziwnego, że drewniane schody goszczą w większości kilkupoziomowych lokali. Aby jednak nie przytłoczyć całego wnętrza tym właśnie materiałem, warto zdecydować się na schody wspornikowe. Montuje się je do ściany nośnej budynku, dzięki czemu prezentują się bardzo zjawiskowo. Wyglądają one bowiem tak, jakby same unosiły się w powietrzu bądź lewitowały. Mieszkanie z takimi właśnie schodami nabiera więc niebywałej lekkości. Brak stelaża sprawia, że są one bardzo efektowne i zachwycają każdego, kto je zobaczy. Dodatkowo zajmują bardzo małą ilość miejsca, a pod konstrukcją tworzy się przestrzeń, którą można zaaranżować na wiele sposobów.
W ostatnim czasie bardzo modny stał się surowy styl loftowy. Wnętrza urządzone w ten sposób wyróżniają się prostotą oraz minimalizmem. Odchodzi się w nich od masywnych konstrukcji, kierując się tym samym w stronę lekkości oraz wyczucia przestrzeni. Do takich aranżacji najbardziej pasują więc metalowe schody loftowe. Ich wyjątkowy design oraz bardzo uniwersalna kolorystyka sprawiają, że lokum nabiera surowego, jednak bardzo okazałego wyglądu. Stopnie mogą być metalowe, drewniane lub nawet szklane. Niezależnie od wybranego tworzywa prezentują się niezwykle efektownie i są bardzo funkcjonalne. Tak jak poprzedni rodzaj schodów, zajmują minimalną ilość przestrzeni. Są więc idealne do wąskich i ciasnych pomieszczeń czy też mieszkań o mniejszym metrażu.
W wielu mieszkaniach znajdują się schody żelbetowe. Większość osób bardzo narzeka na to, że ciężko jest je ładnie zaaranżować oraz uważa je za mało funkcjonale. Na szczęście jest to sprzeczne z prawdą. Taka konstrukcja ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim żelbetowe schody są bardzo wytrzymałe i mogą z powodzeniem przetrwać wiele lat w stanie nienaruszonym. Dodatkowo można pokryć je, wedle własnych upodobań, dowolnym materiałem. Najczęściej wykorzystuje się do tego drewno bądź płytki. W Internecie można znaleźć przykładowe inspiracje wnętrz. Pokój, w którym znajdują się takie schody, można dopasować do całej konstrukcji. Wystarczy, że podłoga oraz stopnie zostaną pokryte takim samym tworzywem. Dzięki temu mieszkanie będzie wyglądało spójnie, a poszczególne elementy nie będą się od siebie odznaczać. W tym przypadku należy zadbać także o prawidłowe oświetlenie schodów. Ciekawe inspiracje na stylowe kinkiety znajdziesz w artykule https://wnetrzadlaciebie.com/oswietlenie-schodow-wybieramy-najciekawsze-kinkiety!
Wybierając schody, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim chcąc zaoszczędzić miejsce, warto zdecydować się na konstrukcję łamaną bądź krętą. Prosty, za krótki stelaż sprawi bowiem, że schody będą zbyt strome, a poruszanie się po nich niebezpieczne. Mając małe dzieci, należy pamiętać o odpowiedniej balustradzie, dzięki której zminimalizujemy ryzyko spadnięcia ze schodów. Dodatkowo warto pomyśleć o montażu specjalnych płotków, które sprawią, że pociecha będzie mogła poruszać się po stopniach jedynie pod opieką dorosłego. Kupując schody warto również dokładnie zmierzyć wysokość oraz szerokość stopni. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie mogą utrudniać poruszanie się. Tak samo będzie w przypadku, gdy będą miały one źle dopasowaną szerokość.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont