10.06.2020 / Budowa i remont
To zadanie może tylko z pozoru wydawać się łatwe i przyjemne, ale z uwagi na olbrzymią ilość gotowych projektów dostępnych na rynku szybko zorientujemy się, że wybranie jednej z kilkudziesięciu tysięcy propozycji wymaga dość dużo czasu i wysiłku. Aby całość ułatwić i przyspieszyć postaramy się podać pięć punktów, w których zawrzemy kluczowe informacje i pytania, na które warto jest sobie w trakcie całego procesu odpowiedzieć.
Po pierwsze: zakładając, że dysponujemy już działką pod budowę (w innym przypadku poszukiwania projektu domu będzie zajęciem raczej czysto teoretycznym), koniecznie sprawdźmy, jakimi parametrami musi cechować się budynek, który może na niej stanąć. Takie informacje znajdziemy w wypisie z planu miejscowego, a jeżeli nie jest jeszcze uchwalony, to należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przy okazji kupimy mapę do celów opiniodawczych, na której uwidocznione są między innymi elementy infrastruktury podziemnej, czyli sieci niewidoczne w terenie. Mając wiedzę o wymaganiach takich jak: przeznaczenie działki, dopuszczalna wielkość powierzchni zabudowy, możliwa ilość kondygnacji w nowoprojektowanych domach, wysokość i szerokość ich elewacji, kształt dachu i wysokość do kalenicy, obowiązująca lub nieprzekraczalna linia zabudowy oraz ewentualne ograniczenia wynikające z przebiegu sieci, otrzymujemy pierwsze wytyczne, którymi musimy się kierować w naszych poszukiwaniach. Jeżeli nie jesteśmy pewni interpretacji jakichkolwiek zapisów planu, to warto jest się udać już na tym etapie po poradę do architekta, który ewentualnie zajmie się adaptacją gotowej dokumentacji.
Drugi krok: wizja lokalna w terenie. Można się zdziwić, jak wiele osób zapomina o wnikliwym przyjrzeniu się otoczeniu. Nie mówimy tutaj tylko o tym, jakie jest ono obecnie, ale także trzeba sprawdzić, co może się w nim zadziać w przyszłości. Wystarczy, że będziemy znali przeznaczenie sąsiednich działek, żeby na przykład nie zlokalizować tarasu przy salonie od strony terenu, na którym jest hipotetyczna możliwość powstania wyższego budynku wielorodzinnego, albo uciążliwych usług. Będąc na naszej działce sprawdźmy też, na którą stronę jest ładniejszy widok i oczywiście jak usytuowana jest ona względem stron świata. Najbardziej klasyczna orientacja, to dojazd od strony północnej i strefa dzienna z tyłu od ogrodu, ale można mieć też mniej oczywistą sytuację z dojazdem od południa. Nie będzie to też wielki problem, bo na rynku są dostępne gotowe projekty domów z wejściem od południa, duże i mniejsze, zarówno parterowe jak i z poddaszem użytkowym, więc jest duża szansa na dopasowanie jednego z nich do indywidualnych wymagań.
Trzeci etap to właśnie określenie jak najbardziej precyzyjne naszych indywidualnych wymagań i spisanie programu funkcjonalnego. Z jednej strony dobrze jest poznać wszystkie oczekiwania domowników co do kształtu domu oraz ilości i funkcji pomieszczeń, ale także nie można dać się nadmiernie ponieść fantazji i planować budowę zbyt dużego domu, w którym część pokoi będzie zbędna.
W czwartym kroku warto jest skonfrontować nasze oczekiwania z możliwościami finansowymi. Pomocne będą szacunkowe wyceny publikowane przez autorów projektów. Zwróćmy uwagę na te dostępne z kosztorysem, ale pamiętajmy że mogą się one różnić nawet o kilkanaście procent od faktycznych cen, jakie uda się uzyskać od lokalnych wykonawców. Budownictwo jest typową branżą, gdzie obowiązują ceny umowne i finalna wartość zamówionych robót może być bardzo różna.
Dopiero teraz czeka nas najprzyjemniejsza, piąta część poszukiwań. Najłatwiej zacząć ją na stronach firm oferujących wiele projektów różnych autorów, albo w pracowniach specjalizujących się w gotowych opracowaniach domów jednorodzinnych, takich jak na przykład Studio Krajobrazy. Zaletą kontaktu bezpośrednio z autorem jest możliwość uzyskania najszybciej fachowych informacji co do szczegółów poszczególnych projektów, co w przypadku rozmów z pośrednikiem nie musi być takie proste. Serwis internetowy wspominanej pracowni posiada bardzo użyteczną funkcjonalność sortowania domów za pomocą wielu filtrów, dzięki czemu w prosty sposób można zawęzić obszar poszukiwać tylko do tych, które spełnią nasze oczekiwania.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont