07.09.2020 / Budowa i remont
Remont, rozbudowa domu, a może po prostu drobne majsterkowanie? Bez względu na to, jakie prace tego typu znajdują się w Twoich planach, z pewnością przyda Ci się dobrze wyposażony domowy warsztat. W szafkach i na półkach takiego pomieszczenia zalegają zwykle rzędy rozmaitych urządzeń, takich jak wkrętarka akumulatorowa, szlifierki do różnych powierzchni czy wyrzynarki. Zakup każdego z nich wiąże się ze sporym wydatkiem, ale przecież nigdy nie wiadomo, kiedy będą nam potrzebne. Do tego liczba miejsc na składowanie narzędzi jest jednak ograniczona. A przecież każdy majsterkowicz wie, że w razie potrzeby lepiej mieć sprzęt pod ręką niż prosić o pożyczenie szlifierki sąsiada bądź pędzić na złamanie karku do sklepu. Tańszym, ale praktycznym rozwiązaniem takich problemów może być jednak narzędzie wielofunkcyjne – akumulatorowe lub elektryczne. Takie urządzenie łączy w sobie możliwości kilku innych elektronarzędzi. Do czego konkretnie jednak służy i w jakich pracach będzie przydatne?
Narzędzie wielofunkcyjne to słowo-wytrych, które czasami bywa nadużywane. Wielofunkcyjne urządzenia oferują nam zarówno producenci sprzętu elektronicznego, jak i elektronarzędzi. W tym drugim przypadku pod tą nazwą kryją się zazwyczaj narzędzia oscylacyjne, do których można instalować różnego rodzaju wymienne końcówki robocze. To sprawia, że sprzęt tego typu ma kilka zastosowań i może zastąpić całkiem sporą grupkę bardziej wyspecjalizowanych urządzeń.
Każde narzędzie oscylacyjne składa się z kilku podstawowych części. Najważniejsze z nich to oczywiście wydajny silnik oraz przekładnia kątowa, do której dołączamy odpowiednią końcówkę. O ostatecznym przeznaczeniu i możliwościach tych urządzeń decyduje w dużej mierze tak zwany osprzęt. To akcesoria, z którymi dany model będzie w stanie współpracować.
Decydując się na narzędzie wielofunkcyjne, trzeba liczyć się z tym, że nie będziemy mogli doczepić do niego dużych tarcz do szlifowania czy piłowania. Budowa tego urządzenia jest bowiem przystosowana jedynie do współpracy z niewielkimi akcesoriami. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na charakter pracy narzędzi oscylacyjnych, które wykonują ją w trybie przód-tył. Dzięki temu nie rozrzucają zbyt daleko piłowanych czy szlifowanych drobinek, ale jednocześnie są w pewien sposób ograniczone. Warto poszukać urządzeń posiadających możliwość regulacji oscylacji, czyli prędkości, z jaką pracuje sprzęt.
Poszczególne modele narzędzi wielofunkcyjnych różnią się także sposobem zasilania. Część z nich jest podpięta kablem bezpośrednio do sieci elektrycznej. Moc najsilniejszych jednostek przekracza 300 watów. Bardziej mobilne są natomiast urządzenia wyposażone we własny akumulator, które można stosować w dowolnym miejscu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj jednostki zasilającej. Najbardziej funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu będą narzędzia wielofunkcyjne z akumulatorami litowo-jonowymi. Jednostki tego rodzaju mogą być bowiem ładowane w dowolnym momencie, także w sytuacji, w której nie są jeszcze do końca rozładowane. Dzięki temu nawet przed nieplanowaną wcześniej pracą można podładować akumulator do oczekiwanego stanu. Przygotujemy się więc do zadania jeszcze przed rozpoczęciem robót. Nie trzeba będzie martwić się o ewentualną przerwę już w trakcie szlifowania czy przecinania.
Szukasz porad dotyczących prac remontowych oraz budowlanych? W takim razie koniecznie odwiedź również stronę gorlice.info.pl!
Zdecydowanie najważniejszą cechą narzędzi wielofunkcyjnych jest ich wielozadaniowość. Multifunkcjonalność w nazwie nie jest bowiem w tym przypadku żadną przesadą. Takie urządzenia faktycznie mogą przydać się w szeregu prac. Jeśli zależy nam na maksymalnie wszechstronnym urządzeniu, powinniśmy wybrać takie, które współpracuje z jak największą liczbą końcówek. Najczęściej w zestawie znajdziemy pięć lub sześć akcesoriów. Ich zamontowanie jest intuicyjne i nie powinno przysporzyć żadnych problemów nawet początkującym majsterkowiczom.
Wybór końcówki determinuje rodzaj zadania, jakie będziemy w stanie wykonać z zakupionym narzędziem. Sprzęt tego typu najlepiej radzi sobie z czterema rodzajami prac. Każde z nich będzie wykonywane z nieco inną wydajnością, ale powinno dać zadowalające efekty.
Najczęściej narzędzia wielofunkcyjne są wykorzystywane do:
– wycinania i ucinania; tutaj można wykorzystywać płaskie oraz wygięte brzeszczoty. Te pierwsze pomogą na przykład przyciąć płytę izolacyjną, powinny poradzić sobie także z przecięciem rury czy gwoździ,
– szlifowania i polerowania; narzędzie wielofunkcyjne pomoże przygotować powierzchnię drewna czy wygładzić szpachlę, a także usunąć farbę i lakier bądź wyrównać zaprawę,
– zdzierania i skrobania; tutaj najlepiej postawić na specjalne końcówki-skrobaki, które pomogą usunąć resztki forniru, starej tapety czy wykładziny podłogowej. Z powodzeniem można nimi także skrobać fugi oraz silikon używany do uszczelniania i montażu okien,
– piłowania; tarcza tnąca przeobrazi narzędzie wielofunkcyjne w niewielką pilarkę, która poradzi sobie z niezbyt twardymi materiałami czy listewkami.
Jak wynika z powyższej wyliczanki, narzędzie wielofunkcyjne może być stosowane w pracy na różnych materiałach i powierzchniach. W każdym zestawie znajduje się końcówka do drewna, której można z powodzeniem używać na różnego rodzaju listewkach czy panelach, ale także do wgłębnego cięcia mebli. Brzeszczot diamentowy pozwoli natomiast na pracę z elementami ceramicznymi, sprzęt można zatem wykorzystać na przykład do przycinania płytek.
Końcówka do metalu pomoże z kolei oczyścić powierzchnię z wystających wkrętów i gwoździ. Odpowiednio twardy brzeszczot może być wykorzystany nawet do przecinania stali, ale niektóre są przeznaczone jedynie do bardziej miękkich metali, takich jak choćby aluminium. Wachlarz zastosowań narzędzi wielofunkcyjnych jest zatem naprawdę szeroki i w nazwie tego sprzętu nie ma ani grama przesady. Mimo wszystko warto pamiętać, że nawet najlepsze narzędzie w nieodpowiednich rękach może wyrządzić nam krzywdę. By tego uniknąć, trzeba wiedzieć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas prac remontowych.
Najbardziej oczywistą zaletą związaną z zakupem takiego wielozadaniowego urządzenia jest jego uniwersalność, a co za tym idzie – oszczędności. Skoro bowiem sprzęt tego typu pomoże nam przyciąć i wyszlifować kilka rodzajów materiałów, nie trzeba inwestować w kilka innych urządzeń i nabywać wyspecjalizowanej szlifierki, polerki czy niewielkiej pilarki. To oszczędności w domowym budżecie, ponieważ narzędzia wielofunkcyjne do najdroższych nie należą. Równocześnie oszczędzamy czas na wybieranie odpowiedniego urządzenia oraz cenne miejsce w warsztacie, który zwykle i tak jest już pełen rozmaitych narzędzi.
Niezaprzeczalnym atutem takich narzędzi jest również ich kształt i wspomniany wcześniej tryb pracy przód-tył. Kąt działania pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca, w których praca z innymi narzędziami byłaby niezwykle uciążliwa lub wręcz niemożliwa. Uniwersalność urządzenia zwiększa jeszcze możliwość wyboru wielu końcówek. Duża część narzędzi współpracuje z uniwersalnym osprzętem przystosowanym do pracy z wieloma materiałami.
Sporą zaletą może okazać się również czystość pracy. Ruch oscylacyjny, w przeciwieństwie do obrotowego, nie rozrzuca bowiem po okolicy miejsca pracy dużych ilości pyłów czy odpadków. To sprawia, że narzędzie wielofunkcyjne idealnie nadaje się do domowych remontów i prac w wykończonych już mieszkaniach. Brak fruwających pyłów nie tylko ograniczy ryzyko zabrudzenia mebli, ale także ułatwi pracę osobie obsługującej urządzenie. Maski przeciwpyłowe nie będą potrzebne.
Każde urządzenie posiada jakieś wady i nie inaczej jest z narzędziem wielofunkcyjnym. Brak obrotowego trybu pracy, mimo swoich zalet, w niektórych przypadkach będzie sporym ograniczeniem. Taki sprzęt w większości robót będzie również mniej wydajny niż wyspecjalizowane elektronarzędzia, które zastępuje. Może więc nie poradzić sobie ze szczególnie twardymi materiałami. Trzeba też pamiętać, że w związku z mniejszą wydajnością praca wyłącznie przy użyciu narzędzi wielofunkcyjnych może okazać się nieco dłuższa niż zazwyczaj.
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont