13.12.2023 / Budowa i remont
Artykuł sponsorowany
Nowoczesne pokrycia dachowe powinny być estetyczne oraz praktyczne. Współcześnie obowiązują wzorce, według których dom oraz wszystkie jego części składowe powinien mieć jak najprostszą formę. Projektanci, chcąc podążać za trendami, projektują dachy o mało skomplikowanej konstrukcji, dopasowanej do indywidualnych potrzeb właściciela. Ważnymi elementami nowoczesnych dachów są konstrukcje oraz materiały, z jakich wykonane są pokrycia dachowe. Ważną rolę odgrywa również etap wstępnego krycia.
Kształt dachu niewątpliwie stanowi istotny element każdego budynku. Konstrukcja dachu ma nie tylko duży wpływ na ogólną estetykę domu, ale również na jego funkcjonalność. Współcześnie buduje się różnego rodzaju dachy spadziste. Ich właściwości sprawiają, że są w stanie oprzeć się szkodliwym warunkom atmosferycznym takim jak silny wiatr czy intensywny opad śniegu.
W budownictwie energooszczędnym dużą popularnością cieszą się dachy dwuspadowe. Dostępne są również inne rozwiązania, które można zastosować w zależności od potrzeb inwestora. Najpopularniejszymi typami dachów są:
Dach bezokapowy jak sama nazwa mówi, jest konstrukcją pozbawioną okapu, czyli tej części dachu, która wystaje poza obrys budynku. Zastosowanie tego typu rozwiązania przynosi wymierne rezultaty w postaci poprawy nasłonecznienia budynku oraz zmniejszenia strat ciepła. Dlatego dach tego typu jest chętnie wykorzystywany w budownictwie energooszczędnym.
Decyzja o rezygnacji z okapu niesie ze sobą również pewne wyzwania. Konstrukcja systemu odprowadzenia wody pochodzącej z deszczu musi być właściwie dobrana do wielkości powierzchni oraz kąta nachylenia dachu. Zły wybór może doprowadzić do zalewania ścian zewnętrznych domu. Dachy bezokapowe charakteryzują się minimalistyczną formą oraz symetrycznością.
Każdy nowoczesny dach powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi oraz dzikimi zwierzętami. Poprawnie zamontowana podbitka dachowa stanowi skuteczną barierę dla ptaków i owadów, uniemożliwiając im przedostanie się w głąb konstrukcji dachu. Wybór dobrej jakości podsufitki gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd dachu, ale także zapewni trwałość konstrukcji na długie lata.
Na trwałość dachu i jego wygląd wpływ ma rodzaj pokrycia dachowego. Wybór odpowiedniego materiału ma duży wpływ na czas procesu krycia dachu. Obecnie dużą popularnością cieszy się blachodachówka, której zastosowanie pozwala znacznie zredukować koszty prac budowlanych. Ponadto nowoczesne blachodachówki mają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a także są łatwe w instalacji.
Blachodachówka w połączeniu z odpowiednim materiałem izolującym stanowi doskonałe zabezpieczenie dachu. Właściwie ocieplony i wyciszony dach pozwala domownikom przebywającym na poddaszu komfortowo spędzać czas oraz skutecznie niweluje odgłosy opadów deszczu. Blaszane pokrycia dachowe nie tylko doskonale chronią połać dachową przed negatywami następstwami silnych wiatrów, ale również dobrze się prezentują.
Dachówki betonowe nazywane również cementowymi charakteryzują się dużą trwałością. Właściwie wykonany z nich dach potrafi przetrwać 80 lat. Betonowe pokrycia dachowe są niezwykle odporne na szkodliwe działanie wszelkiego rodzaju czynników atmosferycznych, a także porastanie mchem czy osadzanie się innego rodzaju zabrudzeń. Wszystko to sprawia, że dachówki cementowe w trakcie eksploatacji praktycznie nie wymagają żadnych działań konserwacyjnych. Producenci betonowych pokryć dachowych posiadają w swojej ofercie całą gamę modeli dachówek. Różnią się wzajemnie formą, która może być płaska lub falista oraz kolorem i techniką wykończenia.
Do wykonania dachów używa się również dachówek ceramicznych, które podobnie jak dachówki betonowe mają długą żywotność sięgającą około 100 lat. Dachówki ceramiczne nie wymagają również konserwacji i są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Dachówki ceramiczne są znacznie droższym i cięższym rozwiązaniem od betonowych dachówek. Producenci ceramiki dachowej nieustannie pracują nad unowocześnianiem swoich produktów, oferując swoim klientom towary w coraz to nowocześniejszych odsłonach.
Współcześnie dużą popularnością bez znaczenia na rodzaj materiału pokryciowego cieszą się dachy w odcieniach szarości, z których najmodniejszy jest grafit. Spowodowane jest to uniwersalnością tej barwy. Ten ponadczasowy kolor idealnie komponuje się z jasnymi lub jasnoszarymi elewacjami ściennymi oraz dobrze współgra z otoczeniem. Mogą go stosować jednakowo właściciele domów w stylu industrialnym oraz klasycznym.
Niektóre budynki mogą mieć odgórnie narzucony kolor dachu. Dzieje się tak np. gdy nasza nieruchomość położona jest w zabytkowej części miejscowości. Nie możemy wtedy swobodnie wybierać koloru dachu ze względu na unikalny charakter zabudowy. W takich sytuacjach inwestorzy mogą skorzystać z oferty producentów, którzy mają w sprzedaży pokrycia dachowe w szerokiej gamie kolorystycznej.
Nowoczesne pokrycie dachowe, żeby było w pełni funkcjonalne i trwałe, wymaga warstwy wstępnego krycia. Skutkiem nieprawidłowego zastosowania krycia wstępnego jest utrata właściwości termicznych przez materiały izolacyjne. Przedostanie się wilgoci do warstwy ocieplającej obniża jej parametry, co w konsekwencji może doprowadzić do wzrostu kosztów eksploatowania domu w sezonie grzewczym. Efektem wadliwego krycia wstępnego może być przemarzanie i przeciekanie dachu. Tym samym narazi nas to na dodatkowe koszty związane z wymianą konstrukcji dachu oraz remontem pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.
Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania tego typu — membrana wstępnego krycia oraz klasyczna papa na sztywnym poszyciu. Każda z wymienionych metod ma za zadanie powstrzymać wodę z topniejącego śniegu lub deszczu przed przedostaniem się w głąb konstrukcji oraz umożliwić odprowadzanie wilgoci z warstwy izolacyjnej znajdującej się po wewnętrznej stronie połaci. Nieużycie lub niewłaściwe zastosowanie konkretnego rozwiązania podczas budowy dachu, może doprowadzić do zawilgocenia konstrukcji a w konsekwencji do pojawienia się pleśni na drewnianych częściach konstrukcji.
Dach jest kluczowym elementem każdego budynku. Nowoczesne dachy nie tylko muszą być funkcjonalne, ale i efektownie wyglądać. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwe jest zbudowanie nowoczesnego i eleganckiego dachu, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że budowa dachu to inwestycja na długie lata więc rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych i precyzja wykonania ma kolosalny wpływ na ostateczny rezultat prac.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont