11.07.2016 / Budowa i remont
Zakup nowego mieszkania jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem – zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Jest to najczęściej największy wydatek życia. Na pewno każda osoba, która przeszła przez cały proces uzyskiwania kredytu, przeszukiwania ofert i po podjęciu decyzji, chciałaby, aby mieszkanie, które otrzyma spełniało najwyższe standardy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje oczekiwania będą całkowicie spełnione, pamiętaj jak ważna jest sama procedura odbioru. Złożenie reklamacji lub negocjowanie ceny możliwe jest tylko przez krótki okres czasu. Jak należy się przygotować do całego procesu odbioru mieszkania?
W przypadku samego odbioru mieszkania przepisy nie regulują kwestii terminów czy samego przebiegu tego procesu. Informacji na ten temat należy szukać w umowie deweloperskiej, która została zawarta pomiędzy kupującym a sprzedającym. Warto zatem już na etapie podpisywania umowy dopytać się o konkrety.
Ogólnie, sam odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony przed sygnowaniem aktu notarialnego. Powinien być też przeprowadzony przez właściciela mieszkania osobiście, aby ten sprawdził, czy standard prezentowany w dniu odbioru faktycznie zgadza się z ustaleniami zapisanymi w umowie. Czemu jest to tak ważne? Dokładne sprawdzenie mieszkania pozwoli Ci na uchronienie się przed przeprowadzaniem późniejszych napraw wad, które zostały przeoczone i dzięki temu nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów z nich wynikających.
Jeżeli nie znasz się na budowlance czy wykończeniu wnętrz, poproś osobę doświadczoną w tej dziedzinie, aby Ci towarzyszyła podczas odbioru mieszkania. Wprawne oko zdecydowanie szybciej i sprawniej wyszuka niedociągnięcia. Również ta osoba będzie wiedziała na co zwrócić szczególną uwagę i gdzie najczęściej są popełniane błędy budowlane czy wykończeniowe. Jeżeli wśród swoich znajomych nie masz takiej osoby, możesz zwrócić się po pomoc do firmy specjalizującej się w odbieraniu nowych mieszkań. Jest to koszt ok. 200-300zł – w porównaniu z kosztami, jakie możesz ponieść po niedokładnym sprawdzeniu mieszkania, wydaje się to całkiem rozsądną kwotą.
Odbiór najlepiej wykonywać podczas słonecznego dnia, rezerwując sobie czas tak, aby nie wykonywać odbioru w pośpiechu. Dodatkowo przydadzą się na pewno narzędzia, takie jak poziomica, kątownik, miarka. Również należy zabrać ze sobą projekt mieszkania i umowę, gdzie znajdziemy dokładne informacje o lokalu, do których będziemy mogli się odnosić w momencie odbioru.
W sytuacji, gdy odkryjemy wady konstrukcyjne lub wykończeniowe podczas procesu odbioru mieszkania, o których osoba zainteresowana nie została poinformowana, ma ona możliwość z skorzystania z praw na bazie kodeksu cywilnego. Pozwoli to na skorzystanie z wiążących w tym wypadku przepisów dotyczących rękojmi. Możliwe jest to w momencie, gdy wady lokalu są znaczące, zmniejszają jego wartość, wpływają na użyteczność lub gdy lokal wydawany jest jako niekompletny lub gdy posiada wady prawne. Można wtedy liczyć na pewne przywileje.
Artykuł powstał przy współpracy z marvipol.pl – deweloperem oferującym nowe mieszkania w Warszawie.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont