18.10.2021 / Budowa i remont
Motoryzacja, przemysł, budownictwo i nie tylko – tam, gdzie w grę wchodzą maszyny i skomplikowane konstrukcje potrzebna jest najwyższa precyzja oraz solidność. By elementy stalowe pozostały na swoim miejscu, przy konstrukcjach stosuje się nakrętki samohamowne. Jak działają i czy naprawdę są potrzebne? Przeczytaj!
Dzięki zastosowaniu nakrętek samokontrujących, śruby mocujące poszczególne elementy konstrukcji nie ulegają poluzowaniu Praca silnika czy drgania ziemi generalnie określane jako oddziaływanie sił zewnętrznych na elementy stalowe mogą prowadzić do osłabienia połączenia śrubowego. W efekcie prędzej czy później dochodzi do awarii, która poza koszami może być wręcz niebezpieczna dla przebywających w pobliżu ludzi. Dla maksymalnego bezpieczeństwa konstrukcji stosuje się właśnie nakrętki samohamowne. Osłaniają połączenia śrubowe, dzięki czemu poluzowanie ich jest znacząco utrudnione a “stabilność” konstrukcji zwiększona.
Nakrętki samohamowne znacznie zwiększają trwałość połączeń śrubowych – jak to się dzieje? Za działaniem nakrętek stoi wkładka poliamidowa. Zwiększa tarcie między nakrętką a śrubą, przez co nacisk w postaci drgań “przechodzi” na nakrętkę, a nie uderza w kluczowe elementy złączne, czyli śrubki. Dzięki temu rozluźnienie połączenia jest bardzo mało prawdopodobne. Należy pamiętać, że nakładki samokontrujące są jednorazowe. Łącząc elementy ponownie, trzeba użyć nowych.
Dla gwarancji, że śruby zostaną solidnie zabezpieczone przed poluzowaniem trzeba wybierać najlepsze nakrętki samokontrujące. Co świadczy o ich jakości? Podstawa to spełnienie norm DIN 985/ISO 10511/PN 82175. Takie nakrętki dostaniemy w sprawdzonych sklepach i hurtowniach – te miejsca oferują elementy złączne “pewnej”, bo najwyższej jakości.
Jeśli chodzi o materiały, z których powstają nakrętki samohamowne, królują najwytrzymalsze rodzaje stali. Nierdzewna A2, węglowa, kwasoodporna – ich solidność to gwarancja bezpieczeństwa połączenia śrubowego. W produkcji akcesoriów wzmacniających konstrukcję stosuje się również mosiądz. Dla zabezpieczenia przed korozją niezbędne jest także użycie ocynku galwanicznego. Dzięki niemu nie tylko drgania, ale też rdza nie zaszkodzą stabilności konstrukcji. Zależnie od zastosowania i potrzeb do wyboru mamy nakładki samokontrujące o klasie wytrzymałości 6, 8 i 10, niezbędne jest także dopasowanie odpowiedniej średnicy.
Nakrętki samohamowne zabezpieczają połączenia śrubowe przed rozluźnieniem pod wpływem drgań z zewnątrz. Wykonane z solidnych metali, zabezpieczone przed rdzą znacząco zwiększają wytrzymałość konstrukcji. Znajdą swoje zastosowanie we wszystkich branżach, którym nieobca stal i śruby!
02.04.2023 Sypialnia
Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy? Przyznaj, że choć raz zadałeś sobie właśnie takie pytanie. Nie da się ukryć, że podjęcie decyzji bywa dość trudne. W końcu to od tego elementu zależy komfort Twojego snu. Postanowiłam więc, że przygotuję artykuł, w którym przedstawię zalety oraz wady każdego z tych rozwiązań. Podpowiem także, […]
Czytaj dalej31.03.2023 Wystrój wnętrz
31.03.2023 Rolety i żaluzje
31.03.2023 Budowa i remont
31.03.2023 Budowa i remont
28.03.2023 Budowa i remont
27.03.2023 Budowa i remont