08.09.2019 / Budowa i remont
Planując remont, często zastanawiamy się jak nieco urozmaicić wygląd ścian. Tapeta, boazeria czy farba tablicowa to ciekawy sposób na dodanie charakteru mieszkaniu, jednak w ostatnim czasie bardzo modne stały się farba strukturalna beton oraz farba strukturalna baranek. Niepowtarzalna i oryginalna faktura oraz szeroka gama kolorystyczna sprawiają, że takie pokrycia ścian zyskują coraz większą popularność i przychylność miłośników aranżacji wnętrz. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się takie farby oraz jak je nakładać?
Farba strukturalna beton polecana jest szczególnie do prostych, minimalistycznych i skandynawskich wnętrz. Jej prostota i surowa forma sprawiają, że zachwyca swoim wyglądem oraz przyciąga wzrok. Idealnie współgra z drewnem i metalem. Jest więc wspaniałym tłem dla industrialnych lamp czy dekoracyjnych plakatów. Farby tej można użyć w każdym pomieszczeniu. Najlepiej prezentuje się w dużym salonie oraz przestronnej kuchni. W zależności od sposobu aplikacji, można uzyskać z jej pomocą kilka różnych efektów.
Farba imitująca beton ma wiele różnych zastosowań. Przed pomalowaniem ściany, jej powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz zagruntować. Następnie można zacząć nakładać betonową farbę. Jeśli zależy nam na delikatnym efekcie, wystarczy przy użyciu wałka malarskiego zaaplikować dwie warstwy produktu. W ten sposób ściany będą gładkie i lekko błyszczące. Aby osiągnąć nieco bardziej oryginalny wygląd, zanim farba strukturalna beton wyschnie, należy równomiernie docisnąć do niej plastikową pacę. W ten sposób powstaną delikatne ubytki i uszczerbki. Aby wzmocnić efekt wystarczy przy pomocy kawałka drewna lub ostrego narzędzia, wykonać delikatne podłużne wgłębienia i załamania. Aby farba wyglądała jak klasyczny beton, przed całkowitym wyschnięciem warto, wykonując koliste ruchy, przetrzeć ścianę pacą wenecką. W ten sposób resztki produktu odpadną i powstaną delikatne charakterystyczne ubytki.
Farba strukturalna baranek pozwala uzyskać na ścianie chropowaty efekt przypominający tynk zewnętrzny. Wszystko dzięki znajdującym się w niej drobinkom piasku. W sklepach dostępne są dwie struktury produktu – drobno i gruboziarnista. Ich aplikacja jest niezwykle prosta, dlatego z zadaniem tym poradzi sobie każdy, nawet niedoświadczony amator aranżacji wnętrz. Farba idealnie pasuje do przedpokoju, kuchni oraz salonu. Podkreśli wygląd nowoczesnych oraz industrialnych pomieszczeń.
Przed nałożeniem „baranka” ścianę wystarczy dobrze odtłuścić, oczyścić oraz zagruntować. Następnie, przy pomocy wałka należy zaaplikować ją na przygotowanej powierzchni. Warto jednak pamiętać, by wykonywać nieregularne ruchy tzn. raz nakładać ją z góry do dołu, później z dołu do góry, w poprzek, po przekątnej itd. Po całkowitym wyschnięciu, farba strukturalna baranek musi zostać zabezpieczona specjalnym lakierem. Dostępny jest on w wersji matowej, półmatowej oraz błyszczącej. Dzięki niemu ściana nie będzie się brudzić, a kurz nie osiądzie w załamaniach.
Jeśli nie wiemy, jaki efekt chcemy osiągnąć, wystarczy przejrzeć strony internetowe poświęcone aranżacji pomieszczeń, katalogi wnętrzarskie czy media społecznościowe. Z pewnością znajdziemy w nich najróżniejsze inspiracje. Malowanie wnętrz jest wspaniałym sposobem na odmienienie mieszkania. Warto więc zastanowić się, co sprawdzi się u nas najlepiej, a następnie chwycić za wałek czy pędzel i zacząć działać.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
28.09.2023 Budowa i remont
22.09.2023 Budowa i remont
19.09.2023 Budowa i remont
18.09.2023 Budowa i remont