26.06.2020 / Prześcieradła
Prześcieradło to jeden z najważniejszych elementów pościeli. To dzięki niemu śpimy w higienicznych oraz komfortowych warunkach. Wybór idealnej bielizny pościelowej jest jednak bardzo trudny. Musimy bowiem zdecydować się na odpowiedni rozmiar, tkaninę, a także i kolor. Niekiedy okazuje się jednak, że nasze nowe prześcieradło bardzo mocno elektryzuje się oraz farbuje. Wyładowania oraz plamy na ciele czy poduszkach są niezwykle uciążliwe. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy temu zaradzić. Dzisiaj przedstawimy więc niezawodne patenty na elektryzujące się oraz farbujące prześcieradło – flanelowe, bawełniane, a nawet satynowe. Sprawdź!
Aby zapewnić sobie wysoki komfort snu, musimy zadbać o odpowiednią pościel, poszewki, a także prześcieradło. Białe bądź bardzo jasne tkaniny są jednak przez wielu z nas niemile widziane. Szybko powstają bowiem na nich ciężkie do usunięcia plamy. Często sięgamy więc po kolorową bieliznę pościelową, niekiedy wzbogaconą o ciekawy nadruk czy aplikację. Niestety, takie materiały również mogą przysporzyć nam wielu problemów. Jednym z nich jest chociażby farbowanie. Prześcieradło najczęściej traci kolor podczas użytkowania przez bardzo dużą ilość użytego do produkcji barwnika. Nadmiar pigmentu przy kontakcie z ciałem czy innymi elementami znajduje więc “drogę ucieczki”. Winowajcą farbowania może być jednak również słabej jakości materiał, zbyt silne detergenty użyte podczas prania czy nawet złe zabezpieczenie nadruku. Wytrącające barwy prześcieradło jesteśmy na szczęście w stanie uratować.
Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna farbowania naszego prześcieradła, warto skorzystać z kilku metod, dzięki którym powinniśmy uporać się z tym problemem. Stosując je, musimy jednak pamiętać, że poszczególne zabiegi będziemy musieli powtarzać nawet kilkukrotnie. Wszystko zależy od tego, jak duża ilość barwnika została użyta podczas produkcji. Niekiedy pozbędziemy się tego problemu już za pierwszym razem, jednak zdarzają się cięższe przypadki, przy których będziemy musieli się nieco więcej napracować.
Wielu z nas, wracając do domu z nowym prześcieradłem, decyduje się od razu założyć go na materac czy łóżko. Niestety, jest to bardzo duży błąd, szczególnie teraz, gdy musimy bardzo restrykcyjnie trzymać się wszelkich zasad sanitarnych i higienicznych. Przyniesioną ze sklepu bieliznę pościelową powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie wyprać. Większość tkanin możemy włożyć do pralki, jednak lepiej najpierw szczegółowo zapoznać się z zaleceniami producenta. Takie wstępne pranie, zarówno w pralce, jak i ręczne, sprawi, że pozbędziemy się nadmiaru barwnika z materiału. Dzięki temu w większości przypadków unikniemy farbowania prześcieradła.
Wstępne pranie może jednak czasem okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po alternatywne rozwiązania. Pierwszym, a zarazem najpopularniejszym, jest wypranie prześcieradła w wodzie z dodatkiem octu. Decydując się na włożenie materiału do pralki, wystarczy dolać do komory na proszek ok. jednej szklanki roztworu i gotowe. Ocet sprawi, że kolor przestanie się wypłukiwać, a dzięki temu nasze prześcieradło nie będzie farbowało. Taka metoda ma jednak jeden dość duży minus – bielizna pościelowa może nieprzyjemnie pachnieć. Należy więc np. wysuszyć ją na świeżym powietrzu, aby zapach wyparował.
Kolejny trik to pranie prześcieradła w wysokiej temperaturze. Dzięki temu nadmiar barwnika zostanie dokładnie wypłukany. Niestety, musimy wtedy liczyć się z tym, że materiał stanie się wyblakły, a niektóre tkaniny, np. bawełna, mogą bardzo mocno się skurczyć. Ten sposób lepiej więc zachować na sam koniec, kiedy wszystkie inne metody okażą się niewystarczające.
Prześcieradło może farbować nie tylko podczas jego użytkowania, ale także w trakcie prania. W takiej sytuacji powinniśmy zawsze wkładać do pralki specjalne chusteczki wyłapujące kolor. Zapobiegniemy dzięki temu plamom powstającym na innych materiałach.
Jeśli widzimy, że nasze prześcieradło bardzo mocno farbuje, musimy przygotować się na konieczność nawet kilkukrotnego wyprania go. Przy każdym kontakcie z wodą materiał powinien zacząć wypuszczać nadmiar barwnika, aż w końcu zostanie tylko tyle pigmentu, ile potrzeba. Jest to dość pracochłonna metoda, jednak jeśli posiadamy dobrej jakości prześcieradło, wykonane np. z bawełny cechującej się wysoką gramaturą, możemy bez większych obaw wypróbować właśnie ten trik.
Właściwości konserwujące pigment posiada także woda utleniona oraz sól. W przypadku problemów z farbowaniem prześcieradła możemy więc zdecydować się na wypranie go w wodzie z dodatkiem wody utlenionej (w proporcjach 50:1) bądź wodzie i soli (w proporcjach 20:1). Dzięki temu nasze prześcieradło pozostanie w idealnym stanie, nie będzie jednak farbowało.
Przykład: co oznaczają wyżej wymienione proporcje? Najprościej mówiąc, na 5 litrów wody ma przypadać ok. 100 ml wody utlenionej bądź 250 g soli (ok. 1 szklanka).
Prześcieradło czy inne tkaniny mogą zacząć elektryzować się z kilku różnych powodów. Dzieje się to oczywiście np. poprzez pocieranie materiału i powstawanie na jego powierzchni dwóch różnych ładunków. Problem ten dotyczy najczęściej materiałów syntetycznych. Czasem wystarczy jednak nawet mała domieszka np. poliestru, by nasze prześcieradło “strzelało” i “przyklejało się” do ciała. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym unikniemy elektryzowania się prześcieradła.
Spanie na elektryzującym się prześcieradle jest wręcz niemożliwe. Nie zawsze musimy jednak wymienić bieliznę pościelową na nową, wykonaną z lepszych naturalnych materiałów. Najczęściej uda się nam bowiem zaradzić problemom z elektryzowaniem. Jak?
Po pierwsze, podczas każdego prania należy pamiętać o użyciu płynu do płukania tkanin. Posiada on właściwości zmiękczające oraz antystatyczne, dzięki czemu materiał przestanie się elektryzować. Najlepiej wybierać specjalne preparaty, dedykowane właśnie tego typu tkaninom. Dostępne są one w niemalże każdym sklepie, dlatego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego specyfiku.
Osoby zmagające się z licznymi uczuleniami czy podrażnieniami skóry powinny wyprać elektryzujące się prześcieradło w orzechach do prania. Jest to ekologiczny, dedykowany alergikom sposób na pozbycie się ładunków z tkanin. Wystarczy, że dorzucimy garść orzechów do pralki, włączymy odpowiedni program i gotowe!
Głównym winowajcą elektryzowania się prześcieradła może być zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Warto więc w takiej sytuacji zainwestować w specjalistyczny nawilżacz. Najczęściej urządzenia te wystarczy napełnić woda i podpiąć do prądu. Klasyczne modele przypominają natomiast pojemnik, który należy uzupełnić cieczą i umieścić na kaloryferze.
Jeśli nie posiadamy nawilżaczy powietrza i nie planujemy ich zakupu w najbliższym czasie, możemy zastosować alternatywne metody. Pierwszą z nich jest rozwieszenie mokrego ręcznika na grzejniku. Znajdująca się w tkaninie woda zacznie odparowywać, nawilżając przy tym zbyt suche powietrze. Druga metoda to spryskanie prześcieradła odrobiną wody. Najlepiej użyć do tego pojemniczka z atomizerem. Pamiętajmy jednak, że materiał ma być wilgotny, a nie mokry. Gdy zmoczymy go zbyt mocno, prześcieradło może zacząć bardzo brzydko pachnieć.
Wiele osób uważa, że prześcieradeł nie trzeba prasować. Niestety, jest to błędne przekonanie. W przypadku tkanin elektryzujących się pomocna może bowiem okazać się para wodna. Wystarczy, że przed nałożeniem materiału na łóżko czy materac dokładnie wyprasujemy go żelazkiem wypuszczającym bardzo dużą ilość pary.
Porada: w takim przypadku zamiast klasycznego żelazka warto użyć specjalnego generatora pary. Dzięki niemu będziemy mogli wyprasować prześcieradło wcześniej rozścielone na materacu.
W sytuacjach awaryjnych możemy posłużyć się również sprayem antystatycznym. Produkt ten znajdziemy w większości sklepów z chemią domową. Musimy jednak pamiętać, że jest to sposób doraźny, a efekt utrzyma się jedynie przez kilka godzin bądź do kolejnego prania (wszystko zależy od jakości sprayu). Przebywając poza domem, np. w hotelu, lub nie mając dostępu do takiego produktu, możemy posłużyć się zwykłym lakierem do włosów.
Farbujące i elektryzujące się prześcieradło można więc uratować. Musimy jedynie zaopatrzyć się w kilka specyfików i produktów. Większość z nich kosztuje jedynie kilka złotych, dlatego jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż np. zakup nowego prześcieradła.
W kolejnym artykule znajdziesz porady dotyczące urządzania domu: Wskazówki dotyczące dekoracji, dzięki którym Twój dom będzie wyglądał profesjonalnie
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
24.11.2022 Prześcieradła
12.07.2022 Prześcieradła
30.06.2020 Prześcieradła
29.06.2020 Prześcieradła