29.04.2024 / Do wnętrz
Artykuł sponsorowany
Fotele bujane były szalenie modne kilka dekad temu, w czasach PRL. Chociaż nie wszyscy dobrze wspominają aranżacje wnętrz, które wtedy królowały w mieszkaniach Polaków, prawdopodobnie nie ma osoby, która nie westchnęłaby z rozrzewnieniem na wspomnienie bujanego fotela. W wielu przypadkach był to ulubiony mebel większości domowników, zapewniający niepowtarzalne wrażenia z relaksu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Na jakiś czas zapomniano o nim, ale obecnie powrócił jako gorący trend aranżacyjny. Dlaczego warto kupić fotel bujany i co obecnie proponują ich producenci? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule!
Przyjmuje się, że pierwszy fotel bujany powstał około 1710 roku w Stanach Zjednoczonych. Pomysł zamontowania płóz do zwykłego krzesła szybko przypadał do gustu kolejnym użytkownikom, aż fotel bujany stał się często spotykanym elementem wyposażenia ganków i werand. Niecałe 100 lat później pierwszy fotel tego typu zakupił sam Benjamin Franklin. Również i on polubił relaksacyjne kołysanie, a fotel bujany stał się jego ulubionym meblem. Benjamin Franklin był nie tylko jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, ale też genialnym naukowcem i wynalazcą (to właśnie jemu zawdzięczamy piorunochron). Nic więc dziwnego, że postanowił sam udoskonalić twardą, drewnianą konstrukcję mebla i zmienić go w prawdziwą oazę odpoczynku.
Od tamtej pory kolejne firmy i kolejni producenci mebli udoskonalali swoje konstrukcje. Drewniane fotele były zastępowane przez wiklinowe, potem dołączyły produkty tapicerowane. Obecnie fotele bujane dostępne są tak jak inne meble, w wielu różnych kolorach, formach i stylach. Bez większego problemu osoba szukająca tego typu mebla znajdzie go, zarówno urządzając wnętrze w stylu glamour, jak i z nutką retro.
Fotel bujany zapewnia wyjątkowy poziom relaksu. Leniwe kołysanie podczas czytania, oglądania telewizji czy dziergania na drutach jest po prostu i przyjemne i pozwala się wspaniale odprężyć. To naturalny dla ciała odruch, co najłatwiej zaobserwować u niemowlaków. Marudzący szkrab szybciej uspokaja się i zapada w sen bujany w wózku, bujaku, kołysce czy u mamy na rękach.
Bujanie się w fotelu przynosi też szereg korzyści zdrowotnych:
W ostatnich latach fotele bujane wracają do łask w wielkiej chwale. „Wyraźnie widzimy wzrost zainteresowania fotelami bujanymi w naszym sklepie, dlatego też zdecydowaliśmy się powiększyć ich ofertę. Zauważyliśmy, że mebel ten stał się bardzo modnym dodatkiem do salonu, w którym detronizuje dotychczas modne fotele-uszaki” – twierdzi specjalista ze sklepu dotd.pl Warto zauważyć, że w ofercie tej firmy można znaleźć nie tylko fotele na tradycyjnych płozach, ale też bujane fotele wiszące czy umieszczone na nowoczesnych konstrukcjach ze stali.
Nie! Wyprofilowane, przygotowane do bujania się płozy naciskają na podłogę o wiele lżej niż nogi zwykłego fotela, który przesuwa się i to często z ciężarem ludzkiego ciała. Fotel bujany może zaszkodzić co najwyżej niskiej jakości panelom podłogowym o słabej klasie ścieralności. Czy to oznacza, że osoby szukające oszczędności podczas remontu będą musiały z niego zrezygnować? Oczywiście, że nie! Wystarczy kawałek wykładziny lub niewielki dywanik podłożony pod płozy, aby cieszyć się kojącym kołysaniem. Jeśli to też Cię nie przekonuje, przemyśl zakup wspomnianego wcześniej fotela wiszącego.
Nie będziemy wspominać tu o kwestiach estetycznych – warto w tym przypadku wybrać model, który pasuje do reszty aranżacji salonu i po prostu cieszy oczy przyszłego właściciela. Chcielibyśmy jednak podkreślić, jak duże znaczenie ma jakość wykonania takiego mebla. Jest on ruchomy, co przekłada się na wiele obciążeń podczas jego eksploatacji. Jeśli nie chcesz, by Twój bujany fotel po jakimś czasie od zakupu skrzypiał, trzeszczał a w przypadku mebli tapicerowanych – nieestetycznie się powycierał, postaw na dobrego producenta. Tanie fotele z dolnej półki niestety bardzo rzadko przechodzą próbę czasu, a ich użytkowanie, zamiast cieszyć, zaczyna irytować i frustrować.
24.04.2025 Do wnętrz
Jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Które modele są obecnie modne i często wybierane do klasycznie urządzonych salonów? Na jakie praktycznie i funkcjonalne aspekty zwracać uwagę? Salon – miejsce dla reprezentatywnego oświetlenia Salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Ma reprezentacyjny charakter – to tu najczęściej zapraszamy gości , […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
02.01.2024 Aranżacja wnętrz
04.09.2023 Salon
04.09.2023 Współpraca
25.08.2023 Pokój dziecka