22.06.2021 / Sprzątanie
Dystans, dezynfekcja i maseczki to trzy słowa, które od ponad roku słyszymy niemalże każdego dnia. Są to bowiem najlepsze metody na zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele kryje się za słowem dezynfekcja. Myślimy przecież wtedy najczęściej o dokładnym odkażeniu rąk. Okazuje się jednak, że niezwykle ważna będzie także sterylizacja pomieszczeń. Jak jednak to zrobić? Jakie urządzenie do dezynfekcji wybrać? Na jakie preparaty postawić? Sprawdź!
W obecnych czasach dezynfekcja pomieszczeń jest niezwykle ważna. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele bakterii i wirusów może osadzać się w naszym mieszkaniu czy lokalach użytkowych odwiedzanych każdego dnia przez sporą ilość osób. Aby zapobiec zakażeniu koronawirusem, warto zatem odpowiednio dezynfekować wszelkie wnętrza. Pamiętajmy jednak, że jest to dość wyjątkowa sytuacja. Koronawirus może bowiem przetrwać poza organizmem ludzkim nawet kilka dni, a dodatkowo wywołuje bardzo groźną dla zdrowia i życia infekcję. W “normalnych” warunkach, czyli wtedy, gdy nie ogłoszono stanu pandemii, częsta dezynfekcja pomieszczeń nie jest polecana. Każdy człowiek powinien mieć bowiem styczność z wirusami czy bakteriami. Dlaczego?
Dzięki ich obecności nasz organizm buduje lepszą odporność. Dodatkowo tylko część z nich wywołuje infekcję czy chorobę. Szacuje się, że każdy z nas nosi w swoim organizmie nawet ok. 5 wirusów czy bakterii, które oczywiście nie wywołują żadnych symptomów chorobowych. Dezynfekcja w dobie pandemii jest zatem ważna, jednak po powrocie do “normalności” lepiej nie podchodzić do niej aż tak rygorystycznie.
Pomieszczenia w domu, do których dezynfekcji powinniśmy przykuć największą uwagę, to oczywiście łazienka oraz kuchnia. Dlaczego akurat są to te dwa wnętrza? Przede wszystkim dlatego, że panują w nich warunki najbardziej sprzyjające namnażaniu się bakterii oraz wirusów. Jest w nich bowiem dość wilgotno. Warto jednak pamiętać także o pozostałych pokojach, a także o częściach wspólnych, czyli korytarzu, klatce schodowej oraz windzie. W przypadku lokali użytkowych, dezynfekcji powinny zostać poddane przede wszystkim pomieszczenia, w których przebywa w ciągu dnia duża ilość osób. Będą to zatem wszelkie poczekalnie, gabinety itp.
To, jak często dezynfekować pomieszczenia, zależy oczywiście od wielu czynników. W domu nie powinniśmy robić tego zbyt często. Raz w tygodniu z pewnością będzie optymalną częstotliwością, chyba że w naszym mieszkaniu przebywają osoby zakażone Sars-cov-2. Wtedy należy robić to przynajmniej raz dziennie. Lokale użytkowe powinny być natomiast szczegółowo odkażane każdego dnia. Łazienki, przymierzalnie, windy itp. można dezynfekować nawet kilka razy dziennie. W tych miejscach istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się szkodliwych dla zdrowia wirusów.
Aby dezynfekcja pomieszczeń była skuteczna, należy oczywiście wiedzieć, jakie urządzenia oraz środki do tego wykorzystać. Możliwości mamy kilka. Postaramy się przedstawić najlepsze rozwiązania i pokazać, jakie są wady oraz zalety każdego z nich.
Jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji jest oczywiście wykorzystanie specjalnych urządzeń. Będzie to np. sprzęt do dekontaminacji pomieszczeń. Takie narzędzia działają trzystopniowo. Najpierw powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia za pomocą specjalnego wentylatora. Następnie patogeny niszczone są na poziomie DNA. Wykorzystuje się do tego np. opatentowaną technologię niskoenergetycznego pola plazmowego. Na koniec czyste i wolne od bakterii oraz wirusów powietrze wraca do naszego wnętrza. Takie urządzenia są niezwykle skuteczne i wykorzystuje się je nawet na salach operacyjnych czy wszelkich oddziałach szpitalnych. Możemy jednak wykorzystać je również we wszystkich innych pomieszczeniach wymagających odkażenia. Niestety urządzenia tego typu nie należą do najtańszych. Jest to bowiem wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
Kolejną niezwykle skuteczną metodą dezynfekcji pomieszczeń jest ozonowanie. Aby poddać wnętrze takiemu odkażaniu, należy oczywiście posiadać specjalne urządzenie zamieniające tlen w ozon. Gaz ten w odpowiednim stężeniu zabija bowiem wszelkie wirusy, bakterie, drobnoustroje, a także pleśń, alergeny, roztocza czy grzyby. Pomieszczenia ozonowane muszą być szczelnie zamknięte. Dodatkowo należy usunąć z nich wszelkie organizmy żywe. Ozon jest bowiem szkodliwy dla ludzi, zwierząt oraz roślinności. Najlepiej więc ozonować pomieszczenia pod okiem specjalisty. Łatwo bowiem narazić się na wielkie niebezpieczeństwo.
Ozonowanie okazuje się skuteczne, jednak ma wiele wad. Przede wszystkim zakup urządzenia czy wynajęcie firmy zajmującej się odkażaniem pomieszczeń generuje bardzo wysokie koszty. Dodatkowo wnętrze musi być całkowicie wyłączone z użytku na nawet 24 h. Przy okazji jeden mały błąd może nieść opłakane skutki.
Najpopularniejszą i najłatwiej dostępną formą dezynfekcji jest oczywiście użycie preparatów biobójczych. Te najczęściej mają w swoim składzie ok. 70% alkoholu. Takie stężenie jest optymalne. Zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe, może okazać się nieskuteczne. Decydując się na taką metodę, musimy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu każdego możliwego zakamarka danego wnętrza. Wirusy i bakterie osadzają się niemalże wszędzie. Jak się zatem można domyśleć, taka forma dezynfekcji zajmie nam bardzo dużą ilość czasu, a wszelkie niedopatrzenia niestety będą sprawiały, że nie da ona 100% efektu. Dodatkowo musimy pamiętać, że nie wszystkie powierzchnie można potraktować alkoholem. Substancja ta może bowiem uszkodzić strukturę niektórych materiałów czy też spowodować ich zmatowienie.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem do dezynfekcji pomieszczeń mogą okazać się również lampy biobójcze wykorzystujące promieniowanie UV-C. Mają one bowiem bardzo wysoką skuteczność i są niezwykle łatwe w użyciu. Wystarczy umieścić sprzęt w danym pomieszczeniu, włączyć i odczekać kilka minut. Aby obsługiwać taką lampę, nie musimy mieć żadnych dodatkowych kwalifikacji. Wytwarzane przez nią promieniowanie jest bowiem bezpieczne dla ludzi, zwierząt czy roślin. Lampy biobójcze nie należą do najtańszych sposobów dezynfekcji, jednak ich ceny są niższe, niż np. w przypadku ozonatorów.
Czasem zdezynfekowanie całego pomieszczenia może okazać się niemożliwe. Wtedy należy radzić sobie w nieco inny sposób. Możemy wykorzystać do tego odkażanie punktowe. Dezynfekujemy wtedy wyłącznie niektóre elementy znajdujące się w danym wnętrzu. Jak to jednak zrobić? O jakich miejscach nie możemy wtedy zapomnieć?
O dezynfekcji preparatami na bazie alkoholu już wspominaliśmy. W przypadku odkażania całego pomieszczenia mogą okazać się mało skuteczne. Inaczej będzie jednak wtedy, gdy zależy nam na wyczyszczeniu tylko niektórych elementów znajdujących się w danym wnętrzu. Takim preparatem możemy bowiem dokładnie zdezynfekować klamki, kontakty, blaty itp. Zanim jednak się do tego zabierzemy, pamiętajmy, by wykonać test w mało widocznym miejscu. Alkohol może mieć bowiem szkodliwe działanie na niektóre tworzywa. Lepiej więc upewnić się, czy przy okazji dezynfekcji nie zniszczymy poszczególnych elementów wyposażenia.
Meble czy elementy wyposażenia, które mogą zniszczyć się przez działanie środka zawierającego alkohol, najlepiej poddać dezynfekcji przy pomocy preparatu bezalkoholowego. Takie środki mają w składzie nieco delikatniejsze substancje czynne, które mimo to wciąż wykazują silne działanie biobójcze. Ich znalezienie w sklepie może okazać się trudne, jednak z pewnością w końcu trafimy na egzemplarz spełniający nasze oczekiwania.
Na takiej samej zasadzie, jak wyżej wymienione preparaty biobójcze, będą działały również wszelkie chusteczki do dezynfekcji. Nasączone są one bowiem specjalnym środkiem. Ze względu na niewielki rozmiar, możemy wykorzystać je niemalże wszędzie. Szczególnie pomocne okazują się wtedy, gdy znajdujemy się w dość mocno uczęszczanym wnętrzu i chcemy być pewni, że elementy, które dotykamy, będą dla nas bezpieczne.
Niektóre elementy znajdujące się w pomieszczeniu, wymagają specjalnego traktowania. Będą to przede wszystkim meble tapicerowane oraz dywany. Tych oczywiście nie dezynfekujemy przy pomocy preparatów ciekłych. O wiele lepiej poddać je działaniu pary wodnej. Jej wysoka temperatura skutecznie zabija wszelkie bakterie, wirusy oraz drobnoustroje. Warto zatem powierzchnie tapicerowane odkazić przy pomocy parownicy. Urządzeniem tym możemy także zdezynfekować kabiny w przymierzalni czy odzież. Niestety wysokiej jakości parownica kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.
Na polskim rynku znajdziemy obecnie również te mniej popularne urządzenia do dezynfekcji. Jednym z nich jest specjalny odkurzacz, do którego wlewany jest profesjonalny preparat. Takim sprzętem możemy odkazić wszelkie elementy tapicerowane, a także niemalże całe pomieszczenie. Po raz kolejny dużą wadą jest jednak cena. Jeśli jednak wiemy, że takie urządzenie z pewnością sprawdzi się w naszym przypadku, warto zainwestować i czuć się bezpiecznie.
Wyżej wymienione sposoby dezynfekcji to jednak nie wszystko. Aby ograniczyć transmisję wirusów oraz bakterii, możemy wdrożyć jeszcze kilka działań zapobiegawczych. Ich zastosowanie nie generuje żadnych kosztów ani nie zajmuje zbyt dużej ilości czasu. O jakich działaniach zatem mowa?
Aby ograniczyć ilość wirusów oraz bakterii znajdujących się w pomieszczeniu, należy także pamiętać o jego regularnym wietrzeniu. Niezależnie od panujących za oknem warunków atmosferycznych, postarajmy się wietrzyć mieszkania oraz lokale użytkowe co ok. 2 h. Już 10-minutowe wietrzenie będzie miało naprawdę wysoką skuteczność. Jeśli to możliwe, zróbmy przeciąg. Opuśćmy jednak wtedy lokal, by nie nabawić się przeziębienia czy bólu gardła. O tym, jak jeszcze możemy zadbać o czyste powietrze w domu, pisaliśmy w artykule https://wnetrzadlaciebie.com/jak-zadbac-o-czyste-powietrze-w-domu!
Podczas sprzątania czy dezynfekowania powierzchni, zawsze używajmy rękawiczek. Jednorazowe należy oczywiście użyć tylko raz i wyrzuć. Wielorazowe należy natomiast ostrożnie zdjąć i dokładnie odkazić. Po co nam jednak rękawiczki? Przede wszystkim chronią nas one przed szkodliwym działaniem wszelkich środków chemicznych. Dodatkowo nie będziemy zostawiać na oczyszczonej powierzchni ewentualnych wirusów czy bakterii, które mogą znaleźć się na naszych dłoniach. Działa to także w drugą stronę – nie będziemy na swoich rękach zbierać wszelkich drobnoustrojów znajdujących się w pomieszczeniu.
Podczas pandemii, ale także i po jej zakończeniu, zawsze starajmy się zadbać o swoją higienę. Wracając ze sklepu czy z miejsca, w którym przebywała spora ilość osób, od razu dokładnie oczyśćmy ręce mydłem oraz gorącą wodą. Następnie możemy zastosować odpowiedni środek do dezynfekcji dłoni. Zadbajmy również o higienę, gdy np. rozpakowujemy zakupy czy przynosimy do wnętrza coś nowego. Nigdy bowiem nie wiadomo, co może znajdować się na różnych przedmiotach.
Na koniec mamy dla was jeszcze kilka wskazówek, które mogą okazać się niezwykle pomocne zarówno w domu, jak i miejscach użyteczności publicznej. Pamiętajmy zatem, że:
Stosując się do wszelkich powyższych zasad oraz porad, z pewnością będziemy mogli czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy tylko o regularności oraz wdrażaniu dobrych nawyków do swojego życia.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
12.04.2024 Sprzątanie
12.03.2024 Porady
19.02.2024 Sprzątanie
22.01.2024 Sprzątanie