09.12.2022 / Łazienka
O montażu baterii łazienkowych należy pomyśleć już na etapie projektowania łazienki. Nieodpowiednio zamontowana armatura może okazać się problematyczna i awaryjna. Jak zatem należy instalować baterie umywalkowe, wannowe oraz prysznicowe, aby dobrze spełniały swoje zadanie? Na jakiej wysokości powinny się znajdować?
Przed zamontowaniem baterii łazienkowych należy w pierwszej kolejności sprawdzić stan rur. Jeżeli są nieszczelne, trzeba je naprawić, a dopiero później zająć się montażem. Przy okazji warto zmierzyć ich wysokość; dzięki temu dobranie odpowiedniej baterii będzie prostsze. Należy się też upewnić, czy na rurach, które odprowadzają ciepłą i zimną wodę, są tzw. zawory odcinające. Jeśli nie, przed zamontowaniem baterii trzeba koniecznie zakręcić zawór główny, odcinający wodę w całym budynku bądź mieszkaniu.
Kolejna kwestia to wybór baterii. W przypadku umywalki, jeśli rury znajdują się powyżej jej poziomu, optymalnym rozwiązaniem będzie model ścienny (można go zainstalować bez przedłużania rur). Jeśli rury biegną poniżej umywalki, odpowiedni będzie kran stojący.
Duże znaczenie mają także wymiary umywalki. W modelach nablatowych stosuje się wysokie baterie stojące. Niewielkie umywalki najlepiej połączyć z baterią ścienną, ponieważ strumień wody w takim przypadku będzie opadał prostopadle.
Montaż baterii łazienkowej wymaga również zastosowania odpowiednich narzędzi, takich jak wkrętaki, obcęgi, klucze nastawne lub rurkowe. Czasami przydaje się też piła do metalu. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy producent baterii dołączył do niej wężyki, uszczelki i śrubę mocującą.
Montaż baterii umywalkowej i wannowej przebiega podobnie. Poniżej przedstawiono jego podstawowe etapy.
Wysokość montażu baterii zależy od wysokości rur oraz urządzeń sanitarnych. W przypadku baterii ściennych, końce rur z wodą ciepłą i zimną trzeba doprowadzić do miejsca, w którym bateria zostanie zamontowana – dlatego warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania instalacji wodnej. Miejsce montażu najlepiej wyznaczyć przed ułożeniem posadzki. Poniżej znajdują się wzorcowe wysokości montażu baterii łazienkowych.
W przypadku coraz popularniejszych baterii podtynkowych – czy to wannowych, czy prysznicowych – instalację wodną doprowadza się tak wysoko, jak zostało to opisane wcześniej. W docelowym miejscu trzeba zamontować element podtynkowy, a obok niego zastosować łączniki, służące do przytwierdzania wylewki oraz słuchawki. W przypadku baterii natryskowych czasami dodatkowo montuje się dysze do hydromasażu.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy z łazienki ma korzystać osoba z niepełnosprawnością, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Wówczas wszystkie baterie i urządzenia sanitarne należy zamontować niżej. Prysznic powinien znajdować się ok. 80 cm nad podłogą, a umywalka – ok. 70 cm. To ułatwi korzystanie z łazienki.
Baterie łazienkowe i urządzenia sanitarne można zamontować niżej także po to, aby dzieci mogły ich swobodnie używać, aczkolwiek takie rozwiązanie po prostu się nie opłaca – po kilku latach konieczny będzie remont łazienki. O wiele lepiej jest zakupić podnóżki, dzięki którym dzieci będą mogły bezpiecznie korzystać z urządzeń sanitarnych.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
17.02.2025 Łazienka
03.02.2025 Łazienka
20.05.2024 Łazienka
15.05.2024 Łazienka