28.01.2019 / Budowa i remont
Kiedy temperatura na zewnątrz drastycznie spada poniżej zera, warto zadbać o dodatkową ochronę ciepła w domu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ekonomicznie ocieplić wnętrze i zapewnią upragniony komfort.
Pomieszczenia mieszkalne pełnią różne funkcje. Warto zatem utrzymać w nich taką temperaturę, która będzie pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie.
Optymalną temperaturą dla poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych jest:
Sprawdzonym sposobem na ogrzanie przestrzeni mieszkalnej jest energooszczędny elektryczny grzejnik z elektronicznym termostatem. To urządzenie ma wbudowany mikroprocesor, który pozwala dostosować ilość emitowanego ciepła do warunków, jakie panują w danej chwili w wybranym otoczeniu.
Dobrym pomysłem na podwyższenie temperatury w domu jest zastosowanie ekranu zagrzejnikowego odbijającego ciepło. Dzięki niemu ciepłe powietrze nie jest absorbowane przez ściany. Przyklejona za grzejnikiem mata skutecznie odbija i rozprowadza po wnętrzu mieszkania ciepło emitowane przez kaloryfery. Ekrany zagrzejnikowe idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zamontowane są grzejniki żeliwne nie działające na zasadzie konwekcji.
Poprzez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30 % ciepła. Jeśli zauważymy szczeliny w ramie okiennej, możemy je wypełnić samoprzylepnymi uszczelkami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje uszczelek: silikonowe i gumowo-silikonowe. Pamiętajmy, że przed przyklejeniem taśm uszczelniających trzeba dokładnie oczyścić ramę okienną z zalegającego na niej kurzu. W przypadku okien nowych uszczelniane możemy zlecić serwisantom.
Wieczorem, kiedy na zewnątrz zaczyna się jeszcze bardziej ochładzać, warto szczelnie zasłonić okna roletami. Każda osłona okienna wykonana z grubszego materiału z dodatkową warstwą gumową doskonale ochroni wnętrze przed znaczną utratą ciepła.
Wykładziny i dywany to dobry sposób na ocieplenie podłogi. Idealnie się sprawdzają jako izolacja cieplna w pokoju dziecięcym sypialni, przedpokoju i w salonie. Jeśli mieszkanie jest na parterze, położonym nad garażem podziemnym, dywan lub wykładzina skutecznie zapobiega odczuwaniu zimna ciągnącego od posadzki.
W czasie zimy trzeba pamiętać o właściwej wentylacji mieszkania. Polega ona na regularnym otwieraniu okien na około 5 minut. W tym czasie wpada do środka świeże powietrze, a na zewnątrz ucieka nadmiar wilgoci. Pamiętaj, aby w czasie wietrzenia nie wyłączać całkowicie grzejnika, ponieważ wnętrze będzie się zbyt długo ponownie nagrzewało. Po przewietrzeniu pokój szybko wróci do swojej wcześniejszej temperatury.
02.04.2023 Sypialnia
Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy? Przyznaj, że choć raz zadałeś sobie właśnie takie pytanie. Nie da się ukryć, że podjęcie decyzji bywa dość trudne. W końcu to od tego elementu zależy komfort Twojego snu. Postanowiłam więc, że przygotuję artykuł, w którym przedstawię zalety oraz wady każdego z tych rozwiązań. Podpowiem także, […]
Czytaj dalej31.03.2023 Wystrój wnętrz
31.03.2023 Rolety i żaluzje
31.03.2023 Budowa i remont
31.03.2023 Budowa i remont
28.03.2023 Budowa i remont
27.03.2023 Budowa i remont