28.01.2019 / Budowa i remont
Kiedy temperatura na zewnątrz drastycznie spada poniżej zera, warto zadbać o dodatkową ochronę ciepła w domu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ekonomicznie ocieplić wnętrze i zapewnią upragniony komfort.
Pomieszczenia mieszkalne pełnią różne funkcje. Warto zatem utrzymać w nich taką temperaturę, która będzie pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie.
Optymalną temperaturą dla poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych jest:
Sprawdzonym sposobem na ogrzanie przestrzeni mieszkalnej jest energooszczędny elektryczny grzejnik z elektronicznym termostatem. To urządzenie ma wbudowany mikroprocesor, który pozwala dostosować ilość emitowanego ciepła do warunków, jakie panują w danej chwili w wybranym otoczeniu.
Dobrym pomysłem na podwyższenie temperatury w domu jest zastosowanie ekranu zagrzejnikowego odbijającego ciepło. Dzięki niemu ciepłe powietrze nie jest absorbowane przez ściany. Przyklejona za grzejnikiem mata skutecznie odbija i rozprowadza po wnętrzu mieszkania ciepło emitowane przez kaloryfery. Ekrany zagrzejnikowe idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zamontowane są grzejniki żeliwne nie działające na zasadzie konwekcji.
Poprzez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30 % ciepła. Jeśli zauważymy szczeliny w ramie okiennej, możemy je wypełnić samoprzylepnymi uszczelkami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje uszczelek: silikonowe i gumowo-silikonowe. Pamiętajmy, że przed przyklejeniem taśm uszczelniających trzeba dokładnie oczyścić ramę okienną z zalegającego na niej kurzu. W przypadku okien nowych uszczelniane możemy zlecić serwisantom.
Wieczorem, kiedy na zewnątrz zaczyna się jeszcze bardziej ochładzać, warto szczelnie zasłonić okna roletami. Każda osłona okienna wykonana z grubszego materiału z dodatkową warstwą gumową doskonale ochroni wnętrze przed znaczną utratą ciepła.
Wykładziny i dywany to dobry sposób na ocieplenie podłogi. Idealnie się sprawdzają jako izolacja cieplna w pokoju dziecięcym sypialni, przedpokoju i w salonie. Jeśli mieszkanie jest na parterze, położonym nad garażem podziemnym, dywan lub wykładzina skutecznie zapobiega odczuwaniu zimna ciągnącego od posadzki.
W czasie zimy trzeba pamiętać o właściwej wentylacji mieszkania. Polega ona na regularnym otwieraniu okien na około 5 minut. W tym czasie wpada do środka świeże powietrze, a na zewnątrz ucieka nadmiar wilgoci. Pamiętaj, aby w czasie wietrzenia nie wyłączać całkowicie grzejnika, ponieważ wnętrze będzie się zbyt długo ponownie nagrzewało. Po przewietrzeniu pokój szybko wróci do swojej wcześniejszej temperatury.
05.08.2022 Porady
Stawianie na rozwiązania ekologiczne stało się w ostatnich latach niezwykle istotne. Coraz częściej mówi się o konieczności poprawy kondycji środowiska naturalnego, ograniczeniu produkcji tworzyw sztucznych i próbie złagodzenia skutków efektu cieplarnianego. Liczne kampanie i inicjatywy prowadzone przez oddolnie powstające organizacje pozarządowe promują ekologiczny tryb życia, co przekłada […]
Czytaj dalej04.08.2022 Wyposażenie wnętrz
03.08.2022 Aranżacja wnętrz
01.08.2022 Budowa i remont
27.07.2022 Aranżacja wnętrz
27.07.2022 Budowa i remont
27.07.2022 Budowa i remont