06.02.2018 / Kuchnia i jadalnia
Nie ma domu bez kuchni, to fakt. Odpowiednio umeblowana i zorganizowana staje się miejscem nie tylko wspólnych posiłków, ale i rodzinnych spotkań. Co zrobić w sytuacji, gdy jej metraż jest daleki od naszych oczekiwań? Zaopatrzyć się w odpowiednie meble
Zabudowa szafkami stojącymi i wiszącymi to w naszych kuchniach najpopularniejsze rozwiązanie. Niestety, w małych pomieszczeniach może dawać wrażenie przeładowania i bałaganu. Podstawą zagospodarowania niewielkiej kuchni jest stworzenie przestrzeni, która zwiększy jej funkcjonalność. Co to oznacza? Lepiej wybrać wysokie półki z większą ilością szuflad i stawiać na nich jak najmniej przedmiotów.
Opcjonalne zabudowanie górną wnęką jest dopuszczalne w kuchni otwartej, gdzie dostępna przestrzeń to 2- 4 szafki w linii prostej. W przypadku braku wolnej ściany o określonej powierzchni warto rozejrzeć się za meblami w wersji wyższej (dzięki czemu zyskamy dodatkowe półki) bądź w kształcie litery L, wyposażonych w bardzo pojemne narożne szuflady.
UWAGA! Meble z nóżkami sprawiają wrażenie lżejszych. Możemy zdecydować się także na montaż szuflad w listwach pod szafkami.
Kuchnia z charakterem – jak ją stworzyć? Przeczytaj nasz artykuł!
Ciekawą opcją jest poszerzenie blatu do 80 cm. Zyskujemy w ten sposób dodatkową powierzchnię przy ścianie, którą wykorzystamy później do przechowania zestawu przypraw, małego AGD, listew na duże przybory bądź suszarki do naczyń. Dodatkowo możemy zdecydować się na głębsze szafki.
W przypadku małych powierzchni odpowiedniejsze będą szafki wyposażone w szuflady, dzięki czemu zyskamy dostęp do każdego wolnego centymetra. Możemy wybrać też szafki z większą ilością półek.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że przynajmniej część drzwiczek powinna być przeszklona matowym szkłem (szczególnie w przypadku szafek górnych) – co optycznie zwiększa głębię pomieszczenia. W bardzo małych pomieszczeniach drzwiczki otwierane mogą zostać zastąpione przesuwanymi bądź zwijanymi na kształt żaluzji. W przypadku drzwi przesuwanych warto zastanowić się nad rozwiązaniem wewnątrzściennym, które pozwoli na wykorzystanie powierzchni sąsiadującej ściany.
Nowsze projekty małych mieszkań nie uwzględniają ścian pomiędzy kuchnią a np. salonem, wyznaczając teoretyczną granicę dzięki zastosowaniu różnego typu podłóg. Rozwiązanie to pomaga otworzyć nieco kuchnię, wpuszczając do niej trochę światła. W tego typu sytuacjach najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest aranżacja kuchennej wyspy – na granicy pomieszczeń można umieścić kuchenny stół i krzesła drewniane lub bar z hokerami. Stoły drewniane okrągłe także świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Wybierając małe stoły drewniane do jadalni możemy zaoszczędzić znaczną ilość przestrzeni.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli mobilnych – składanych krzeseł, wysuwanych blatów czy półek na kółkach. Warto w tym wypadku postawić na lekkie materiały, które w razie konieczności łatwo przesuniemy w inną część mieszkania. Meble te będą również nieocenioną pomocą przy niespodziewanej wizycie większej grupy gości.
Warto zastanowić się nad funkcjonalnością wyposażenia. Czy niezbędny jest nam zlew dwukomorowy? Czy zamiast klasycznego piekarnika nie lepiej zaopatrzyć się w taki z wbudowaną mikrofalówką? Inne korzystne rozwiązania to wybór lodówki bez zamrażarki, wbudowanie okapu w szafkę czy zakup pojemnej szafki typu cargo. Warto zainteresować się także tzw. nadstawkami, dzięki którym możemy utworzyć dodatkową półkę w półce. W przypadku szafek – na drzwiczkach możemy zamontować dodatkowe haczyki czy pojemniki, służące organizacji ścierek, środków chemicznych czy desek do krojenia.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
07.08.2024 Kuchnia i jadalnia
31.07.2024 Kuchnia i jadalnia
20.05.2024 Kuchnia i jadalnia