22.06.2021 / Budowa i remont
Budowa własnego domu jednorodzinnego do dla większości osób spełnienie marzeń. Latami fantazjuje się na temat wystroju wnętrza, wyposażenia, a także wyglądu ogródka i ogólnej prezencji budynku. Jednak zrealizowanie tych marzeń wymaga cierpliwości – nie tylko związanej z uzbieraniem odpowiedniej kwoty na budowę, ale także z czasem oczekiwania na zakończenie wszystkich etapów pracy.
Jeżeli chodzi o budowę domu, to często kojarzy się to z rozkopaną ziemią, mnóstwem krzątających się robotników i materiałami oraz częściami, jakie wykorzystuje się do zrealizowania projektu. Jednak początek budowy wiąże się z wypełnianiem stosownych dokumentów. Są one składane i pobierane u geodety, notariusza i stosowanych urzędach, na przykład w Starostwie Powiatowym.
Na początku wybiera się projekt oraz firmę budowlaną. Jest to jeden z przyjemniejszych etapów, szczególnie pierwszy. Warto także sprawdzić informacje na temat takich zagadnień, jak zmiany w projekcie domu i adaptacja gotowego projektu – rola architekta w trakcie przygotowań do budowy domu. Dzięki temu można jeszcze lepiej przygotować się na budowę nieruchomości. To właśnie w trakcie wybierania projektu można się zdecydować na rodzaj zadaszenia, w tym opcję z poddaszem, a także zdefiniować takie aspekty, jak rodzaj pokrycia zewnętrznego oraz zapotrzebowanie na materiały.
Następnie przechodzi się do kupna mapy sytuacyjno-wysokościowej. Kolejnym etapem jest kompletowanie wniosków o określenie umów warunków przyłączenia mediów, a także uzyskanie wypisu, w którym potwierdza się wyłączenie części gruntów z produkcji rolnej. Te wszystkie kwestie zamykają czynności takie jak dostarczenie od urzędu pisma wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie dziennika budowy, najczęściej w Starostwie Powiatowym, a następnie zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego z poddaszem.
W pierwszym przypadku są to prace związane wybraniem kierownika budowy i ogrodzeniem terenu, na którym będzie stawiana nieruchomość. Kolejne kwestie to przygotowanie i utwardzenie drogi do działki budowlanej. Jednak nie mogą one odbyć się wcześniej, niż dopięcie wszystkich kwestii związanych z podłączeniem wody oraz kanalizacji. Bardzo ważnym aspektem jest humusowanie, czyli usuwanie warstwy roślinnej na głębokości 30 cm. Dzięki temu ściany domu nie będą pękać. Następnie przechodzi się do instalacji elementów zbrojenia, wylania betonu, izolacji poziomej oraz przeciwwodnej z malowaniem ścian, a także wylania ślepej posadzki i ścianek działowych.
Następnie przychodzi czas na prace, które są związane z m.in. robotami murarskimi, stropem i pracami konstrukcyjnymi, a także z dachem. To właśnie te etapy są szczególnie ważne, jeżeli chodzi o poddasze. Robotnicy stawiają więźbę dachową, czyli specjalną konstrukcję, która jest głównym szkieletem dachu, w której pojawiają się takie elementy jak krokwie, łaty, kontrłaty, rynny i rury spustowe, boazeria podbitkowa, czy okna dachowe i ława kominiarska.
W przypadku stanu surowego zamkniętego są to etapy, które obejmują montaż instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej oraz pieca gazowego, posadzki właściwe, tynki wewnętrzne, czy docieplenie elewacji. Ważne jest to, aby przeprowadzane czynności były skończone przed przyjściem zimy.
Dom z poddaszem będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy dysponują projektem obejmującym mały metraż nieruchomości. Dzięki temu można wykorzystać dodatkową przestrzeń, znakomite inspiracje i ciekawe projekty domów z możliwością adaptacji poddasza znajdziesz na domoweklimaty.pl
Poddasze przez wiele osób jest uważane również jak co, co po prostu charakteryzuje domy jednorodzinne i nie wyobrażają sobie takiego budynku bez tego elementu. Warto jednak pamiętać również o wyzwaniach, jakie stawia przed właścicielami domku poddasze. Ze względu na jego pochyłość, mogą pojawić się trudności z urządzeniem łazienki. Jednak wraz z dobrą grupą fachowców można bez problemu znaleźć rozwiązanie i cieszyć się znakomitą prezencją zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony budynku.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont