12.06.2018 / Ogród
Myśląc o założeniu trawnika, wiele osób intuicyjnie bierze pod uwagę tradycyjną trawę z tzw. siewu. Czy słusznie? Rozwiązanie to jest z pewnością niezbyt drogie, ale na jego efekty trzeba sporo poczekać. Warto też pamiętać o tym, że trawnik po wzejściu nie od razu będzie wyglądał tak, jak z pierwszych stron gazet. Na równą, soczyście zieloną i gęstą trawę w przypadku trawy z siewu będziemy musieli poczekać nawet 2-3 sezony. Co zamiast tego? Doskonałą alternatywą wydaje się założenie trawnika z rolki. Jak się do niego zabrać?
Trawa z rolki w Polsce nie jest jeszcze tak popularna, jak trawa z siewu, choć z roku na rok coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten sposób prowadzenia trawnika. Do zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim krótki czas oczekiwania na efekty (zielonym trawnikiem cieszymy się od razu po rozłożeniu rolek) i zdecydowanie mniej pracy związanej z początkową pielęgnacją trawy – jest ona niemal od razu gotowa do użytkowania, a o etapie grabienia, wysiewania i przygotowywania podłoża możemy zapomnieć. Pamiętajmy też, że trawę z rolki możemy rozkładać niemal przez cały rok (wyjątkiem są bardzo mroźne miesiące), natomiast trawnik z siewu najlepiej jest założyć późną wiosną lub wczesną jesienią.
Koszt mieszanki trawnikowej, którą obsiejemy nawet 40m2 to wydatek rzędu 15-30zł. Trawnik z rolki jest nieco droższy i trzeba liczyć się z wydatkiem 20-45 zł/m2. Efekt uzyskany jednak przez założenie trawnika z rolki jest natychmiastowy, a my nie musimy martwić się już niczym więcej – wystarczy umiejętna pielęgnacja, by perfekcyjny trawnik zdobił nasz ogród przez wiele sezonów.
Pierwszym etapem zakładania trawnika – czy to z siewu, czy z rolki – jest przygotowanie podłoża. Usuwamy kamienie, przekopujemy ziemię, by ją spulchnić i usuwamy chwasty wieloletnie głęboko wrośnięte w podłoże. Na tym etapie możemy umieścić w ziemi elementy drenażu. Ziemię równamy, lekko ubijamy specjalnym walcem i obficie podlewamy. Po tym warto zostawić ją na kilka dni, by grunt osiadł, a następnie zasilić odpowiednim nawozem. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do założenia trawnika.
Jak rozłożyć trawę z rolki? Zrolowaną darń należy rozłożyć od razu po zakupie. Nie zwlekajmy z tym zbytnio, by nie narazić trawy na zbędne uszkodzenia. Układanie rozpoczynamy od najdłuższego boku trawnika – wzdłuż ogrodzenia. Kolejne fragmenty układamy bezpośrednio na podłożu, które wcześniej obficie nawodniliśmy. Pamiętajmy o ścisłym układaniu darni (jednak tak, by rolki nie zachodziły na siebie) i mocnym dociskaniu do podłoża – możemy wykorzystać do tego np. grabie). Unikajmy chodzenia po świeżo rozłożonej trawie – lepiej dać darni kilka dni na wzmocnienie się i zespolenie z podłożem. Brzegi trawnika docinamy ostrym nożem i delikatnie przysypujemy ziemią, żeby nie obeschły. Na koniec trawnik wyrównujemy przez wałowanie i oczywiście obficie go podlewamy. Korzystanie z trawnika z rolki możliwe jest już kilka dni po jego ułożeniu, jednak z bardziej intensywnym użytkowaniem powinniśmy poczekać około 2 tygodnie.
Trawnik z rolki to sposób na zielone i efektowne otoczenie domu i biura zawsze wtedy, gdy nie chcemy długo czekać na efekty. Gotowy od razu po rozłożeniu, łatwy w pielęgnacji i mniej wymagający od trawy z siewu sprawi, że nawet początkujący ogrodnik pokocha pracę w ogródku.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
17.06.2024 Budowa i remont
10.06.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród