21.09.2021 / Porady
Wilgoć w domu to poważny problem dotyczący zarówno starego, jak i nowego budownictwa. Starsze budynki posiadają z reguły gorzej zaizolowane fundamenty oraz nie mają tak zaawansowanych systemów wentylacji i rekuperacji. Nowoczesne domy również są narażone na tego typu sytuacje. Wszystko dzieje się przez montowanie okien i drzwi o coraz to wyższych klasach szczelności. Niektórzy inwestorzy nawet przy budowie nowego domu ignorują zalecenia odnośnie tworzenia szczelnych izolacji i późniejszy efekt jest niestety mizerny.
Pamiętajmy, że wilgoć w domu jest bardzo szkodliwa dla zdrowia osób zamieszkałych i powinna być ona jak najbardziej eliminowana. Pod względem finansowym również wychodzi taniej, kiedy zabezpieczymy się przed tym przy budowie domu, aniżeli mielibyśmy wykonywać późniejsze renowacje w celu usunięcia tego problemu.
Wilgoć to inaczej zawartość cząstek wody w powietrzu. Do naszego domu może się dostać na wszelakie sposoby. Najczęściej jednak dzieje się to za sprawą fundamentów. Namoknięta ziemia zmusza wodę do parowania, a ta nie zważając na to, gdzie się znajdzie, próbuje przebić się nawet przez nasz dom.
Tutaj wszystko zależy od izolacji fundamentów. Jej poprawne wykonanie praktycznie uniemożliwi jakiekolwiek przedostanie się wody w głąb konstrukcji, a co za tym idzie, nie wpuści jej do domu. Szczególnie ważnym typem jest izolacja pozioma fundamentów. Ważna jest głównie dlatego, że wykonać ją możemy tylko podczas budowy domu. Polega ona na niczym innym, jak na przetarciu masą bitumiczną całej powierzchni fundamentów i poczekaniu do jej wyschnięcia.
Nieco prościej sprawa ma się do izolacji pionowej. Ją również powinno się wykonywać podczas budowy, aczkolwiek istnieją firmy, których specjalizacją jest stworzenie takiej izolacji już na stojącym budynku. Wystarczy naciąć odpowiednio fundament piłą diamentową, a następnie wsunąć w szczelinę matę bitumiczną.
Podczas gdy problem nie pochodzi z dołu, trzeba przepatrzeć wszystkie inne możliwości w celu znalezienia przyczyny. Najprostsza do oceny w tym wypadku może być pęknięta rura od instalacji wodnej. Ten problem możemy zdiagnozować poprzez zaobserwowanie pojawiającego się grzyba oraz mokrej ściany w pomieszczeniach z dostępem do wody. Budując dom powinniśmy znać przebieg instalacji, więc jeśli ściana jest mokra tylko w jednym miejscu, to z pewnością mamy styczność właśnie z pęknięciem rury.
Przyczyną pojawiania się tego problemu może być również nieszczelny dach. Woda wlewająca się z zewnątrz wsiąka w ściany i powoduje ich zwilżanie. Ciekawostką może być również, że sam fakt naszej obecności może wywołać wilgoć. Chodzi głównie o to, że oddychając również wydzielamy różne skropliny i dlatego ważne jest, aby często wietrzyć pomieszczenia.
Kiedy wnętrze naszego domu jest już zawilgocone, nie zostaje nam nic innego jak szybko działać. W lekkich przypadkach, gdy problem dopiero się rozpoczął, może pomóc osuszanie ścian poprzez nagrzewanie. Nagrzewarka wytwarza wysokie temperatury w pomieszczeniach, a następnie wszystko to jest wywietrzane przez okna.
Gdy sprawa wygląda gorzej, konieczne będzie już zastosowanie iniekcji. Chodzi tutaj o przewiercanie ścian co określoną odległość i umieszczanie w nich specjalnych preparatów, dostępnych chociażby na sklepie SUEZ.
Więcej o izolacji poziomej fundamentów dowiesz się na: https://suez.com.pl/pl/c/Izolacja-pozioma-fundamentow/23
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
31.03.2025 Sprzątanie
19.02.2025 Ogród