30.07.2022 / Wystrój wnętrz
Salon połączony z jadalnią to idealne rozwiązanie do małych mieszkań w bloku. Dzięki niemu oszczędzamy znaczną ilość przestrzeni, którą możemy wykorzystać w inny sposób. Aby jednak taka aranżacja była udana oraz funkcjonalna, należy pamiętać o kilku istotnych elementach. W tym artykule podpowiemy więc, na co zwrócić uwagę przy planowaniu salonu z jadalnią w bloku.
Aranżacja małych wnętrz to nie lada wyzwanie dla projektanta. Ograniczona ilość przestrzeni sprawia, że każdy element musi być idealnie dopasowany, a jego wybór dokładnie przemyślany. Salon z jadalnią w bloku to bardzo popularne rozwiązanie. Decydując się na nie, należy jednak pamiętać, że pomieszczenie, w którym chcemy rozplanować kącik wypoczynkowy oraz jadalny, nie może być bardzo małe. Próbując „upchnąć” do takiego pokoju zarówno sofę, jak i stół i krzesła drewniane, można bardzo łatwo przesadzić i zagracić mieszkanie. Najlepiej więc, by salon z jadalnią miał metraż min. 15 m². Przy takich wymiarach o wiele łatwiej jest rozplanować obie strefy. Na część wypoczynkową warto przeznaczyć większą ilość miejsca, np. ¾ przestrzeni. W końcu w kąciku wypoczynkowym musi zmieścić się więcej elementów niż w jadalnianym.
Aranżacja salonu z jadalnią będzie o wiele łatwiejsza, gdy będziemy wiedzieć, o jakich elementach nie można zapomnieć w obydwu wyznaczonych strefach. Z wyposażeniem kącika jadalnianego nie ma na ogół większych problemów. Wystarczy bowiem, że znajdzie się tam odpowiednia ilość krzeseł oraz stół. Wielkość takich mebli należy dostosować do indywidualnych potrzeb. W większości mieszkań najlepszym rozwiązaniem będą prostokątne rozkładane stoły drewniane oraz siedziska, które można pod niego wsunąć. W ten sposób zaoszczędzimy trochę miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są również krzesła na płozach, o których pisaliśmy w artykule https://wnetrzadlaciebie.com/krzesla-na-plozach-postaw-na-komfort-i-ponadczasowy-design!
W części wypoczynkowej koniecznie trzeba pamiętać o:
Opcjonalnie możemy zdecydować się również na małą komodę, wiszące szafki, dzięki którym zyskamy miejsce do przechowywania, a zaoszczędzimy ilość przestrzeni, półki na ściany czy modną nowoczesną meblościankę z dużą ilością szuflad i szafeczek.
Gdy meble zostały wstępnie wybrane, można zacząć myśleć o reszcie aranżacji. Dużym błędem jest próba wyraźnego odznaczenia strefy wypoczynkowej od jadalnej. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest np. umieszczenie narożnika i stolika kawowego pod jedną ze ścian salonu. Stoły drewniane do jadalni można natomiast ustawić pod drugą ścianą. Meble do przechowywania czy szafka pod RTV mogą jednak znaleźć się w takim miejscu, by wyglądały na wspólną część obydwu kącików. Wybierając panele czy kolory ścian, należy zdecydować się na jeden rodzaj, którym zostanie pokryta całość pomieszczenia. W ten sposób nie „odetniemy” od siebie dwóch części wnętrza, a cała kompozycja będzie tworzyła spójną całość.
W całym pomieszczeniu powinien dominować jeden rodzaj oświetlenia. Taką samą bądź bardzo podobną lampę należy umieścić w okolicach stolika kawowego oraz zestawu jadalnego. Dodatkowo przy sofie czy narożniku warto zamontować stojącą lampkę, która sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Wybierając dodatki, należy postawić na minimalizm. W małym pomieszczeniu, im mniej, tym lepiej. W kąciku wypoczynkowym sprawdzą się np. ozdobne świece współgrające kolorystycznie z resztą wnętrza, w części jadalnej natomiast warto umieścić kwiaty czy eleganckie podkładki na stół.
27.03.2023 Dekorowanie
Gołe ściany wyszły z mody. Nawet w minimalistycznych czy skandynawskich wnętrzach nie brakuje dekoracji ściennych. Przemyślane mogą stanowić ciekawą dominantę pomieszczenia lub być jednym z elementów wystroju, tworzącym klimat wnętrza. Co więcej – wymiana dekoracji ściennych to najtańszy sposób na metamorfozę wnętrza. A możliwości jest masa. Zobacz ciekawe pomysły […]
Czytaj dalej27.03.2023 Budowa i remont
27.03.2023 Ogród
24.02.2023 Do wnętrz
23.02.2023 Wystrój wnętrz
06.02.2023 Wystrój wnętrz
27.01.2023 Wystrój wnętrz