09.02.2020 / Kuchnia i jadalnia
Podczas aranżacji kuchni nieraz zapominamy o kilku istotnych elementach wyposażenia. Jednym z nich jest zdecydowanie okap kuchenny. Co prawda nie zawsze jest on niezbędny, jednak w większości przypadków może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Właśnie dlatego podpowiemy dzisiaj, kiedy obowiązkowo zamontować okap oraz przedstawimy kilka najlepszych nowoczesnych modeli.
Wiele osób decyduje się na szkło lacobel w kuchni czy liczne ozdoby wiszące w pobliżu płyty indukcyjnej bądź gazowej. Warto jednak wiedzieć, że tuż nad miejscem wyznaczonym do gotowania, zdecydowanie lepiej jest zamontować okap kuchenny. Dzięki temu zadbamy o wentylację pomieszczenia oraz pozbędziemy się licznych uporczywych zapachów. Głównym zadaniem tego urządzenia jest bowiem pochłanianie pary wodnej i innych substancji wydobywających się z przygotowywanych przez nas potraw, w tym m.in. tłuszczu.
Okapy kuchenne możemy podzielić na dwa rodzaje. Urządzenie zwane wyciągiem podpięte jest do systemu rur wentylacyjnych, a pochłaniane zapachy odprowadzane są na zewnątrz budynku. Pochłaniacze mają natomiast zamontowany specjalny filtr, najczęściej węglowy, który wyłapuje unoszące się w powietrzu cząsteczki i neutralizuje ich zapachy. Okap należy więc dobrać do warunków, na jakie pozwala nam nasza kuchnia. Inspiracje i ciekawe rozwiązania znajdziemy w Internecie, jednak jeśli chcemy uzyskać fachową poradę, najlepiej udać się do sklepu bądź specjalisty.
W niektórych sytuacjach okap musi być zamontowany niemalże obowiązkowo. Kuchnia na poddaszu to miejsce, w którym nie może go zabraknąć. Pomieszczenia znajdujące się tuż pod blachą dachową mają tendencję do szybkiego nagrzewania się. Jeśli więc w upalny dzień gotujemy obiad, unosząca się w powietrzu para wodna i towarzyszące jej zapachy są nie do zniesienia. Włączając okap, szybko usuniemy wszystkie zanieczyszczenia, a gotowanie stanie się o wiele przyjemniejsze.
Okap kuchenny powinien znaleźć się również w kuchni połączonej z salonem. Jest to bowiem otwarte pomieszczenie, dlatego bardzo szybko roznoszą się po nim wszelkie zapachy. Jeśli więc nie chcemy, by osoby odpoczywające przed telewizorem czuły intensywną kuchenną woń, zdecydowanie warto zakupić takie urządzenie. Wraz z wytwarzającą się parą wodną wyglądającą niejednokrotnie jak dym, przenoszą się także spore ilości tłuszczu czy innych trudnych do usunięcia substancji. W trosce o swoje meble czy elementy wyposażenia dobrze jest więc mieć chociaż mały niepozorny okap kuchenny.
Osoby, które posiadają okap kuchenny nie zawsze są zadowolone z jego wydajności. Winą najczęściej obarczamy producenta bądź konkretny model. Okazuje się jednak, że niekoniecznie wiemy, jak prawidłowo używać takiego urządzenia. Przed montażem warto więc pamiętać o ciekawych trikach zwiększających użyteczność okapu kuchennego. Oto one:
Pamiętając o tych wskazówkach, z pewnością będziemy zadowoleni z pracy naszego okapu kuchennego.
Okap kuchenny przyścienny to jeden z najpopularniejszych modeli. Montuje się go na ścianie znajdującej się najbliżej kuchenki. Dostępny jest w wielu rozmiarach, kolorach oraz wariantach. W sklepach znajdziemy bowiem urządzenia w kształcie różnych brył przestrzennych. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni, szczególnie tej urządzonej w stylu klasycznym bądź rustykalnym.
Okap wyspowy to rozwiązanie dla właścicieli kuchni z wyspą. Urządzenie to montuje się bowiem nad znajdującym się na środku pomieszczenia blatem. Przytwierdza się je bezpośrednio do sufitu. Wyglądem przypomina nowoczesną tubę. Oryginalny i ciekawy design takiego okapu sprawia, że z chęcią wybieramy go do nowoczesnych i skandynawskich kuchni.
Okap podszafkowy warto wybrać w momencie wymiany mebli kuchennych. Montuje się go bowiem w specjalnie przygotowanym pod szafką miejscu. Można więc nazwać go również okapem do zabudowy. Urządzenie jest niemalże niewidoczne, dlatego nie musimy martwić się o jego wygląd. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej sytuacji, szczególnie gdy reszta sprzętów AGD również ukryta jest za frontami mebli.
Okap sufitowy, jak sama nazwa wskazuje, montowany jest na suficie. Stworzony jest jednak w taki sposób, by nie odstawał, a tworzył równą powierzchnię. Dzięki temu jest niemalże niewidoczny i odwiedzające nas osoby mogą nawet nie mieć pojęcia, że jesteśmy w jego posiadaniu, bądź pomylić go z lampą. Takie urządzenie jest więc wspaniałym rozwiązaniem do nowoczesnej i designerskiej kuchni.
Okap narożny to idealne rozwiązanie w momencie, gdy płyta kuchenna znajduje się w rogu kuchni. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ciekawie zagospodarować wolną przestrzeń. Najczęściej montuje się go do ściany. Dostępne są zarówno modele wykonane z blachy, jak i posiadające drewniane wykończenia.
Okap blatowy to zdecydowanie urządzenie dla wymagających osób. Wmontowane jest ono w blat kuchenny i steruje się je za pomocą pilota. Jest praktycznie niewidoczne i zajmuje mało miejsca.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
07.08.2024 Kuchnia i jadalnia
31.07.2024 Kuchnia i jadalnia
20.05.2024 Kuchnia i jadalnia