22.10.2020 / Kuchnia i jadalnia
Industrialne wnętrza w ostatnim czasie cieszą się sporym wzięciem. Zwykle w takim stylu urządza się salony lub sypialnie. Dobrze byłoby jednak, aby całe mieszkanie lub dom zostało utrzymane w podobnym tonie. To oznacza, że w industrialnej wersji należy też urządzić kuchnię. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Zobacz, co należy zrobić i o czym warto pamiętać podczas aranżacji kuchni industrialnej.
Dla niewtajemniczonych warto wyjaśnić, czym w ogóle jest styl industrialny. Jego historia sięga lat 50. XX wieku i konkretnego sposobu urządzania wnętrz w Stanach Zjednoczonych. Dotyczyło to jednak bardzo konkretnych przestrzeni, a mianowicie pomieszczeń przemysłowych, które w czasie ówczesnej recesji pustoszały w zawrotnym tempie. Ludzie zaczęli przeistaczać te wnętrza na mieszkalne. Wtedy styl industrialny nie był specjalnie szanowany, dziś jest modny i uważany nawet za ekskluzywny. Cechami wyróżniającymi stylistykę są ogromne przestrzenie, zachowawcze kolory (głównie odcienie szarości oraz motywy drewniane), surowe meble o możliwie najprostszych kształtach oraz duża powściągliwość w dodatkach (nie tyle w ich ilości, co wykonaniu – unika się ekstrawagancji).
Czy kuchnia wykonana w takim stylu może być piękna i funkcjonalna? Oczywiście! Przy zachowaniu kilku istotnych aspektów można uzyskać efekt, który zachwyci każdego, kto postanowi Cię odwiedzić!
Styl industrialny można w dużym uproszczeniu scharakteryzować jako miejsce zaaranżowane w taki sposób, by przypominało przestrzeń robotniczą. Podstawą do uzyskania takiego efektu będzie odpowiedni projekt ścian i podłogi. Jedne i drugie nie powinny być pstrokate i kolorowe. Całość wnętrza należy zachować w stonowanej kolorystyce (niemal jak przy stylu skandynawskim). Unikamy jednak skrajnego minimalizmu. Próbujemy uzyskać coś między luksusem a specyficznym vintage. Doskonale sprawdzają się np. surowe, betonowe wykończenia. Na ścianach dobrze też spiszą się cegły lub ich imitacje. Ma być „roboczo”, ale z klasą.
W przypadku mebli najlepiej sprawdzą się albo klasyczne białe kuchnie o możliwie najprostszych konfiguracjach. Alternatywą mogą być kuchnie w pełni drewniane, przy czym unikamy stylistyki barokowej, jaka zawładnęła polskie kuchnie np. w latach 90. XX wieku. Mowa tu raczej o kuchniach prostych, wykonanych z jasnego drewna, wykończonych ewentualnie metalowymi wstawkami. Skoro o tych ostatnich już mowa, idealnie dopełniają one wnętrza industrialne. Metalowe półki z rur lub prętów, wykonane w ten sposób nogi od stołu czy krzeseł będą absolutnym strzałem w dziesiątkę.
W industrialnej kuchni ogromną rolę odgrywa dobrze dobrane oświetlenie. Wiszące lampy z widocznymi kablami to prawdziwy klasyk tego stylu. Same oprawy powinny być proste, tak jakbyśmy urządzali ekskluzywny warsztat. Tańszą opcją mogą być lampy punktowe, przy czym nie dadzą one oszałamiającego efektu.
Wystrój musi być spójny, więc industrialny styl dotyczy także dodatków. Tych nie trzeba się obawiać, jeśli stylistycznie wpasowują się one do całości wnętrza. I takim kluczem należy dobrać szklanki czy nowoczesne talerze. Tak jak przy wcześniej omówionych elementach – unikamy pstrokatych kolorów i oryginalnych wzorów. Stawiamy na dodatki proste, żeby nawet nie powiedzieć surowe.
Styl industrialny uwielbia przestrzeń. Nie najlepiej sprawdza się on w małych kuchniach, gdzie może dać efekt przytłoczenia. Nie wolno też zagracić wnętrza – to musi być w pełni funkcjonalne, a korzystanie z niego nie powinno być w żaden sposób ograniczone.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
15.09.2023 Kuchnia i jadalnia
25.07.2023 Kuchnia i jadalnia
24.07.2023 Kuchnia i jadalnia
24.07.2023 Kuchnia i jadalnia