02.04.2020 / Pościel z kory
Regularne wymienianie pościeli, pod którą każdej nocy śpimy, jest niezwykle istotne i może mieć znaczący wpływ na jakość snu oraz nasze zdrowie. Wiele osób zapewne zastanawia się, dlaczego często odświeżanie poszewek ma tak duże znaczenie. Otóż to właśnie na tej tkaninie zbiera się kurz, liczne drobnoustroje oraz wolne rodniki, które mogą wpływać na nasze samopoczucie. Zazwyczaj zasypiamy w piżamie, która odsłania nasze ręce, ramiona i nogi. Te części ciała mają zatem bezpośredni kontakt z pościelą. Dlatego też niezwykle istotne jest częste pranie poszewek. Mogłoby się wydawać, że pościel z kory, z uwagi na swoją strukturę, nie wymaga tak częstego odświeżania. Nic bardziej mylnego. Charakterystyczny splot, z jakiego wykonana jest taka poszewka może gromadzić liczne bakterie, dlatego też zaleca się regularne zmienianie pościeli z kory na czystą. Większość z nas zastanawia się, jak prać poszewki wykonane z tej tkaniny, aby zachowały miękkość i nie uległy zniszczeniu. Sprawdź, jaka temperatura będzie odpowiednia do odświeżenia takiej pościeli oraz poznaj inne triki związane z jej praniem!
Producenci nie określają jednoznacznie, jak często należy prać bieliznę pościelową. Wszystko to zależy od naszych preferencji. Jednakże powinno się to robić stosunkowo często i w miarę możliwości regularnie. Najlepiej jest zatem odświeżać poszewki przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dzięki temu pozbędziemy się zalegających na pościeli wolnych rodników. Latem warto prać bieliznę pościelową nawet raz na tydzień. Kiedy na zewnątrz utrzymują się wysokie temperatury, pocimy się znacznie bardziej, dlatego też, warto zadbać o to, by kłaść się do snu w świeżej i pachnącej pościel. Oczywiście należy zaznaczyć, że tania pościel z kory, flaneli czy satyny, może nie wytrzymać częstego „odwiedzania” bębna pralki. Dlatego też, jeśli posiadamy takie właśnie poszewki, warto rozważyć pranie ręczne, które jest znacznie delikatniejszą metodą odświeżania tkanin niż to przy pomocy pralki. Dzięki takiemu sposobowi prania możemy znacznie przedłużyć żywotność tanich pościeli.
Inne kołdry na różne pory roku? Chcesz wiedzieć jakie sprawdzą się najlepiej? Przeczytaj nasz artykuł!
Większość z nas przed umieszczeniem poszewek w pralce, zastanawia się, jaką ustawić temperaturę, by udało się doprać zabrudzenia powstałe na bieliźnie pościelowej. Zazwyczaj producent pościeli z kory oraz innych materiałów, umieszcza taką informację na metce znajdującej się wewnątrz pościeli oraz na pudełku, w które była zapakowana przed zakupem. Zdarza się jednak tak, że po kilku praniach, treści znajdujące się na metce stają się wypłowiałe i trudno jest odczytać z nich jakiekolwiek wartości związane z odświeżaniem pościeli z kory. Również opakowanie po poszewce z pewnością dawno wylądowało w śmietniku. Co zrobić w takiej sytuacji? Otóż wówczas najbezpieczniej będzie ustawić optymalną temperaturę prania, czyli 60 stopni Celsjusza.
Skoro już wiemy, w jakiej temperaturze odświeżać bieliznę pościelową wykonaną z kory, warto poświęcić nieco uwagi również jej wirowaniu. Otóż większość producentów przestrzega przed wirowaniem maszynowym takiej pościeli. Jeżeli już koniecznie musimy pozbyć się nadmiaru wody z pościeli w ten sposób (np. z uwagi na to, że będzie ona się suszyła na suszarce stojącej w salonie) ustawmy wirowanie na najniższe obroty. Tylko w ten sposób zachowamy właściwości poszewek wykonanych z tego materiału. Wiele osób zastanawia się także co z prasowaniem? Odpowiedź jest prosta. Struktura materiału, z jakiego jest wykonana pościel z kory, nie wymaga prasowania. Charakterystyczny splot nadaje poszewkom pognieciony wygląd i żadne żelazko tego nie zmieni. Prasując taką pościel, możemy jedynie sprawić, że stanie się ona sztywna i nieprzyjemna w dotyku.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
10.12.2020 Pościel z kory
08.04.2020 Pościel z kory
08.04.2020 Pościel z kory
07.04.2020 Pościel z kory