18.01.2023 / Style wnętrzarskie
Wnętrza w stylu prowansalskim to niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w atmosferze swobody i komfortu, poczuć lekkość otoczenia, wypełnić swoje życie harmonią i spokojem. Wzornictwo prowansalskie jest dziś bardzo popularne i wybierają je osoby zmęczone ostentacyjnym luksusem, chcące wprowadzić do mieszkania romantyczną atmosferę wiejskiego życia.
Może się wydawać, że wnętrza w stylu prowansalskim w centrum miasta są czymś rzadko spotykanym, ale to nieprawda – coraz częściej chcemy poczuć klimat sielskości, nawet jeśli mieszkamy na zabetonowanym osiedlu. Czym charakteryzuje się jednak dokładnie styl prowansalski i jak przemycić go we wnętrzach naszego domu? Odpowiem na te pytania w dzisiejszym artykule!
Nie da się nie zauważyć, że nazwa stylu prowansalskiego pochodzi od nazwy regionu w południowo-wschodniej Francji, w którym nurt ten miał swoje początki. Francuska burżuazja w XVII wieku miała wystarczająco dużo pieniędzy, by pięknie udekorować swoje domy na prowincji. Chcieli oderwać się od miejskiego zgiełku i surowej klasyki.
Zainspirowani świeżością wiejskiego życia i malowniczymi okolicznymi krajobrazami, zaczęli budować swoje domy prosto, ale z nutą charakterystycznej francuskiej elegancji. Naturalna lekkość, swojskość, urok – wszystko to znajduje odzwierciedlenie w atmosferze wnętrza w stylu prowansalskim.
Popularność tego nurtu dekoratorskiego zaczęła szybko rosnąć, zwłaszcza wśród bohemy, czyli artystów i pisarzy. Od XIX wieku rozpowszechnił się w całej Europie. W dzisiejszych czasach wnętrza w stylu prowansalskim przyciągają uwagę wielu ludzi swoją wyjątkową energią i atmosferą sprzyjającą wyciszeniu i odprężeniu.
Styl prowansalski ma kilka unikatowych cech, które odróżniają go od innych stylów. Postanowiłam omówić je na przykładach różnych pomieszczeń w mieszkaniu lub w domu, ponieważ w ten sposób najłatwiej zwizualizować całą aranżację. Zapraszam na subiektywny przegląd!
Pamiętaj, że styl prowansalski często uzupełnia się np. nutą nowoczesności czy klasyki. Przez to wnętrza mogą prezentować się dość różnorodnie, co z pewnością dostrzeżesz na załączonych zdjęciach.
Styl prowansalski w salonie jest chyba tym najczęściej spotykanym, biorąc pod uwagę wszystkie pomieszczenia w domu. Takie wnętrze musi z powodzeniem łączyć urok wiejskiego życia z wykwintną sztuką dekoracyjną. Bardzo popularne jest wykorzystywanie w nim połączonych przestrzeni. Salon z kuchnią jest tego idealnym przykładem! Taki styl niezmiennie kojarzy się z rodzinną atmosferą, domowym ogniskiem, jest przytulny i ciepły.
Nic więc dziwnego, że w imię wspólnoty często korzysta się z rozwiązania, jakim jest multifunkcyjność pomieszczeń. Styl prowansalski bardzo lubi wszelkiego typu wyspy i duże stoły, które mogą być punktem centralnym zarówno salonu, jak i kuchni.
Kolejnym ważnym elementem są meble do salonu. Styl prowansalski wykorzystuje z reguły drewniane meble z zakrzywionymi nogami. Najczęściej utrzymuje się je w jasnej stonowanej kolorystyce – np. bieli. Mile widziane są także kanapy i fotele tapicerowane tkaniną w kwiatowe wzory. Takie motywy są zdecydowanie najpopularniejsze. To z ich pomocą wprowadzisz do pomieszczenia silski klimat.
Wnętrza w stylu prowansalskim uwielbiają również przedmioty kute: mogą to być żyrandole, donice czy świeczniki. Jasne sufity z typowymi dla stylu prowansalskiego belkami stropowymi, nadają wnętrzu stylu i charakteru. Obrazy, przedstawiające życie na wsi, rozległe łąki czy martwą naturę, a także ceramika dekoracyjna (figurki, talerze i miski) to elementy salonu, których absolutnie nie może zabraknąć. Uzupełnieniem całości będą miękkie dywany, najlepiej wykonane z materiałów wiernie naśladujących naturalne tkaniny.
Jeśli urządzasz swoją prowansalską przestrzeń od zera, warto umieścić w salonie kominek – stworzy niepowtarzalną atmosferę, której nie da się podrobić w żaden inny sposób.
Styl prowansalski w kuchni to przede wszystkim ognisko domowe, komfort, relaks i ciepło. Fronty i lady mebli kuchennych w stylu prowansalskim są drewniane albo białe. Mogą znajdować się na nich dekoracyjne listwy czy nawet zdobienia w postaci kwiatów. Nóżki powinny być widoczne, najlepiej smukłe, delikatne, o subtelnie zaokrąglonym kształcie. Wnętrza w stylu prowansalskim lubią także przeszklone witryny, za którymi umieścisz np. piękną ceramikę.
W kuchni bardzo ważne są również dodatki – takie jak choćby białe świeże firanki, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/firany-i-firanki. Styl prowansalski kocha motywy kwiatowe, a więc wszelkiego rodzaju zazdrostki, garnki emaliowane, rękawice kuchenne w roślinne zdobienia będą mile widziane. Najlepiej ustawić je wszystkie na otwartych bądź przeszklonych półkach, które również należą do cech charakterystycznych stylu prowansalskiego.
Nowoczesne sprzęty kuchenne warto trzymać w zamkniętych szafkach, by nie burzyły całej aranżacji. Lodówki, zmywarki i piekarniki warto z kolei zabudować, by wnętrze było możliwie jak najbardziej spójne. Wpłynie to także pozytywnie na jego optyczne powiększenie – szczególnie jeśli postawisz na jasne meble.
Najczęściej wnętrza w stylu prowansalskim utrzymane są w jasnych, nieco stonowanych barwach. Nastroju nadadzą odcienie beżu, musztardy, oliwki. Jeśli zależy Ci, by zastosować akcent kolorystyczny, często styl prowansalski łączy się z odcieniami niebieskiego, lawendowego lub turkusowego. Za bazę cały czas powinno jednak uważać się tradycyjne białe lub kremowe odcienie.
Wnętrza w stylu prowansalskim zawsze warto uzupełnić świeżymi kwiatami – a w szczególności lawendą. Ta w kuchni sprawdza się idealnie, więc ustaw ją w pięknych doniczkach na parapecie, a w formie bukietu – na stole.
Styl prowansalski w sypialni to jasne i pastelowe kolory zarówno na meblach, jak i materiałach dekoracyjnych i tekstyliach. Tkaniny odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o ten nurt. Wnętrza w stylu prowansalskim mają jednak swoje zasady. Jest jedna kwestia, o której zawsze musisz pamiętać – staraj się używać jak największą ilość naturalnych materiałów.
Jedwab, len, gruba bawełna i perkal obficie wykorzystywane są w projektowaniu sypialni w Prowansji. Zasłony na przelotkach, które tworzą piękne lekkie i naturalne fale na oknach, różnego rodzaju kapy i narzuty, poduszki, z reguły zdobione są kwiatowymi wzorami są najważniejsze – choć czasem stosuje się również kratę. Zasłony zazwyczaj dekoruje się drapowaniami, marszczeniami, kokardami i wstążkami.
Warto również zwrócić uwagę na meble do sypialni. Styl prowansalski jest dość „rustykalny”, a jednak nieodłącznie wiąże się z nim pewna zmysłowość, wyrafinowanie i elegancja. Jeśli łóżko, to z drewnianym zagłówkiem ozdobionym rzeźbami – dodanie baldachimu również będzie wspaniałym pomysłem! A wszystko to na bazie wielkiego łóżka, najlepiej kutego lub drewnianego. Kwiecista tapeta powinna nadać pomieszczeniu stylowego charakteru, podobnie jak lampy z abażurami.
W prowansalskiej sypialni zawsze stawiaj na przytulny charakter. Zaproś do niej falbanki, roślinność, miękkie wykończenia i jasne kolory, a z pewnością będziesz zadowolona!
Omówiłam już na przykładach konkretnych wnętrz, jak może wyglądać ich aranżacja w stylu prowansalskim. Wspominałam o różnych elementach – bardziej lub mniej. Teraz postaram się jeszcze zagłębić mocniej w temat trzech najważniejszych rzeczy związanych ze stylem prowansalskim. Omówię więc meble, wykończenie ścian, podłóg oraz sufitów, a także dodatki!
Meble odgrywają bardzo ważną rolę w klimacie wnętrza w stylu prowansalskim – pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Elementy wyposażenia utrzymane w tym nurcie powinny sprawiać wrażenie, że są już używane od kilkunastu lat. Z powodzeniem możesz sięgnąć po antyki, ale jeśli takich nie posiadasz, obecnie w procesie produkcji mebli stosuje się specjalną technikę „sztucznego starzenia”. I nie chodzi tutaj o bardzo wyraźne przetarcia czy ubytki. Subtelne nadszarpnięcie zębem czasu to właśnie to, do czego warto dążyć. Spokojnie możesz wykonać więc drobne mankamenty nawet samodzielnie – używając papieru ściernego.
Jeśli chodzi o kolor, meble są zwykle pomalowane na jasne barwy. Mowa o wspomnianych już wcześniej odcieniach bieli, ale też beżu oraz jasnego drewna. Meble w tym nurcie mogą być delikatne zaokrąglone lub bardziej wyrafinowane, ozdobione wykwintnymi rzeźbami. Smukłe, delikatne i widoczne nóżki to natomiast ich punkt obowiązkowy!
Niezwykle ceniona jest także wiklina. Co prawda, na pierwszy rzut oka meble z niej wykonane nie wyglądają na zbyt praktyczne, jednak doskonale pasują do wnętrza w stylu prowansalskim.
Pamiętaj, że styl prowansalski to zaprzeczenie minimalizmu – mebli i dodatków ma być dużo, mają być różne, ale jednak zgodne z ogólną koncepcją całej aranżacji. Nie szalej jednak za mocno! Bardzo łatwo niestety przesadzić i zagracić całe swoje mieszkanie. A tego z pewnością nikt by nie chciał!
Projekt mieszkania w Prowansji polega na starannym doborze materiałów wykończeniowych do dekoracji sufitu, podłogi i ścian. Tradycyjnie, sufit pozostawia się otynkowany, ale możesz również pomalować go na biały kolor. Drewniane belki możesz pozostawić niepomalowane, aby uzyskać kontrast kolorystyczny z jasnym sufitem. Jeśli jesteś odważny, postaw na dyskretne ornamenty kwiatowe, majaczące gdzieś na rogach sufitu.
Jeśli chodzi o podłogę, możesz zaopatrzyć się w płytki imitujące kamień. Często stosuje się jasne kolory płytek łazienkowych, kuchennych czy przedpokojowych. Ściany wnętrza w stylu prowansalskim można otynkować lub pomalować jasną farbą. Czasami we pomieszczeniach inspirowanych tym nurtem obecne są też fragmenty cegły lub muru. Ograniczona kolorystyka podłóg, ścian i sufitu, brak ostrych kontrastów nadaje wnętrzu wyjątkowej miękkości i wyrafinowania.
Wnętrza w stylu prowansalskim nie istnieją bez świeżych kwiatów – róże i lawenda ozdobią każde pomieszczenie, dodając pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. Francuska miłość do roślinności znajduje odzwierciedlenie w wielu artykułach gospodarstwa domowego, tekstyliach i kolorystyce wnętrza. Można zauważyć na nich hafty w formie ornamentów roślinnych, okucia przypominające kręte łodygi roślin, a nawet naczynia zdobione roślinnymi motywami.
Wystrój prowansalski przyciąga uwagę również wyrafinowanymi dodatkami: ceramiczne pamiątki przywiezione gdzieś z południa Francji, ramki na zdjęcia (oprócz ceramiki, drewniane ramy również są mile widziane), wazony i świeczniki. Tę swego rodzaju „wiejską” atmosferę, łatwiej będzie stworzyć dzięki przedmiotom wykonanym własnoręcznie – wystruganym figurkom czy malowanym obrazom.
Wnętrza prowansalskie to niesamowite i niepowtarzalne połączenie szorstkich otynkowanych ścian, drewnianych mebli, jasnej palety kolorystycznej i bogato zdobionego wystroju. To małe francuskie miasteczko, ukryte we wnętrzu mieszkania czy domu.
Nie ma osoby, obracającej się w temacie wnętrzarskim, która nie wiedziałaby, czym charakteryzuje się styl prowansalski. Ten pozwala na chwilę zapomnieć o tym, że za oknem jest już XXI wiek. Wielu osobom kojarzy się ze słońcem, morzem, przyrodą i romantyzmem. Ten styl pozwala na stworzenie klasycznej aranżacji niemal w każdym wnętrzu. Jeśli chcesz przenieść do swojego mieszkania odrobinę szlachetnej kultury europejskiej, bez wątpienia powinieneś postawić na styl prowansalski!
Interesują Cię również inne style wnętrzarskie? Sprawdź nasz artykuł o stylu skandynawskim! https://wnetrzadlaciebie.com/aranzacja-wnetrz-w-stylu-skandynawskim
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
30.08.2024 Style wnętrzarskie
19.04.2023 Salon
17.04.2023 Style wnętrzarskie
03.02.2023 Aranżacja wnętrz