27.04.2022 / Wystrój wnętrz
Moda na akcenty egzotyczne we wnętrzach trwa nieprzerwanie od kilku lat. Jednak z roku na rok styl egzotyczny w mieszkaniach wyraźnie ewoluuje i staje się coraz spokojniejszy oraz bardziej elegancki. Obecnie nie są to już (jak dawniej) printy w egzotyczne wzory – palmy lub liście bananowca, ani dodatki dekoracyjne w postaci ręcznie wykonanych bibelotów. Są to przede wszystkim egzotyczne materiały wykończeniowe, które są na tyle uniwersalne, że znacznie rozszerzają możliwości aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest kwarcyt brazylijski. Sprawdź, jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz.
Coraz większą popularnością we wnętrzach nawiązujących do stylu egzotycznego cieszą się naturalne piękne i trwałe okładziny ścienne oraz podłogowe z kwarcytu brazylijskiego. Ten szlachetny minerał dostępny jest w kilku różnych kolorach i można go wykorzystać podczas urządzania każdego wnętrza.
Nadaje się nie tylko do łazienki czy kuchni, ale równie dobrze sprawdzi się w salonie, sypialni, a nawet przedpokoju. Kwarcyt jako materiał wykończeniowy wprowadza do wnętrz wyraźną nutę egzotyki, lecz nie determinuje jednoznacznie ich charakteru, co sprawia, że pasuje nie tylko do typowej egzotyki, ale także do klasycznych eleganckich wnętrz, mieszkań nowoczesnych, minimalistycznych i wielu innych.
Kwarcyty to minerały wydobywane w Brazylii. Są one dostępne w ciekawych przenikających się barwach, a ich wyrazisty rysunek użyleń sprawia, że wyglądają bardzo atrakcyjnie i oryginalnie. Możemy zdecydować się na zakup naturalnego kwarcytu lub okładziny ściennej bądź podłogowej imitującej ten kamień szlachetny. Obecnie dostępne w bardzo wysokiej jakości płytki do złudzenia przypominają kamień naturalny, a są od niego tańsze.
Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, do wyboru mamy kilka bardzo ciekawych wersji kolorystycznych kwarcytu. Oprócz pięknego wyglądu i sporego wyboru, co umożliwia idealne wykończenie każdego wnętrza, płytki kwarcytowe mają także wiele innych plusów.
Kwarcyt brazylijski – zalety tego materiału wykończeniowego są nie do przecenienia. Poza jego zachwycającą estetyką ważna jest także trwałość i funkcjonalność. Zarówno naturalny kwarcyt, jak i wysokiej jakości płytki go imitujące, wykazują doskonale właściwości techniczne. Zaliczamy do nich:
Ta ostatnia zaleta przejawia się w tym, że dzięki swojej ogromnej wytrzymałości i świetnym parametrom technicznym kwarcyt możemy stosować na wiele różnych sposobów. Będzie on idealny nie tylko w postaci okładziny ściennej czy podłogowej, ale również na przykład jako blat pod umywalkę, obudowa wanny czy obudowa kominka w salonie.
Płytki kwarcytowe dostępne są w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych. Na pierwszy plan wysuwa się klasyka, czyli czerń, szarości i beże. Ponadto ten materiał wykończeniowy dostępny jest również w błękitach oraz zieleniach. Pamiętajmy, że nie są to nigdy płaskie jednowymiarowej i jednolite kolory.
Cechą charakterystyczna kwarcytu jest właśnie wielowymiarowość i przestrzenność. Powstają one dzięki ciekawym przenikającym się wzorom w podobnych odcieniach, które malują się na powierzchni kwarcytów. Niezależnie od wybranej wersji kolorystycznej, na każdym materiale wyraźnie zaznaczone są delikatne złote żyłki, które nadają materiałowi elegancji i klasy. Złote refleksy także rozświetlają oraz ocieplają wnętrza.
Brazylijski kwarcyt w zieleniach może mieć odsłonę bardziej nasyconą i drapieżną bądź spokojniejszą i nieco przygaszoną. Piękne zielenie przywodzą na myśl egzotyczną dżunglę i przenoszą nas w wyobraźni w jej bajkowy krajobraz.
Zielenie warto wybrać wtedy, gdy chcemy zbudować w pomieszczeniu atmosferę spokoju i relaksu. Kolor ten bowiem działa odprężająco, pomaga się uspokoić i wyciszyć po ciężkim dniu. Stąd często wybierany jest na przykład do łazienek. Zielony kwarcyt pomoże stworzyć pełne harmonii domowe SPA, w którym szybko pozbędziemy się napięć z całego dnia.
Spokojne odcienie zieleni sprawdzą się również w sypialni. Z kolei te bardziej nasycone żywsze zielenie będą idealne do gabinetu czy salonu urządzonego w stylu egzotycznym. Pięknie będą się komponować z białymi lub czarnymi meblami i naturalnymi roślinami.
Kolejną ciekawą wersją kolorystyczną okładzin kwarcytowych są błękity. Zarówno te spokojne bardziej przygaszone, jak i nasycone, przywodzą na myśl morze i lazurowe niebo. Również ten kolor pomoże nam się zrelaksować, ale będzie nieco bardziej odświeżający niż zielenie.
Jeśli marzysz o urządzeniu łazienki, salonu czy przedpokoju w błękitach, ale obawiasz się, że wnętrze zrobi się chłodne i hermetyczne, to kwarcyt jest dla Ciebie idealnym wyborem. Wychładzające właściwości koloru niebieskiego są w nim pięknie równoważone przez naturalną grę odcieni na powierzchni tego materiału wykończeniowego i obecność w jego strukturze złotych i beżowych żyłek. Ponadto warto pamiętać, że błękity optycznie powiększają przestrzeń. Będą więc doskonałe do pomieszczeń o mniejszym metrażu.
Najcieplejszą wersją kwarcytowej okładziny jest bez wątpienia ta łącząca w sobie delikatne beże oraz złoto. Barwa ta odzwierciedla tonące w słońcu piaszczyste wydmy, bezkresne plaże czy górskie szlaki. Stonowane odcienie również działają uspokajająco. Ponadto są one uniwersalne i ponadczasowe.
Dostępne są zarówno spokojniejsze wersje kolorystyczne kwarcytów nawiązujące kolorystycznie do delikatnej kawy z mlekiem czy rozbielonego cynamonu, jak i te nieco bardziej wyraziste, lecz nadal stonowane, wpadające w ochrę, karmel, rudości czy brązy.
Beże i złoto pasują praktycznie do każdego stylu w wystroju wnętrza oraz świetnie łączą się z większością kolorów. Kwarcyt w tych barwach będzie więc stanowić bardzo dobrą ponadczasową bazę kolorystyczną pomieszczeń, na której możemy budować i dowolnie zmieniać na przestrzeni lat wystrój mieszkania. Beże i złoto nadają także głębi pomieszczeniom i rewelacyjnie wyglądają nie tylko na dużym metrażu, ale również w tych mniejszych i ciemniejszych pomieszczeniach. Neutralne beże ze złotą nutą możemy wykorzystać w aranżacji łazienki, kuchni, sypialni, salonu, przedpokoju czy gabinetu.
Na koniec przyjrzyjmy się klasyce, czyli czerni i szarościom. Neutralne szarości i czernie w połączeniu z nutą złota i beżu wyglądają naprawdę zachwycająco. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy hołdują klasyce i elegancji, ale w nieco ocieplonej wersji. Podłogi lub ściany w takich okładzinach będą stanowić piękną podstawę nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych stylizacji w wystroju wnętrz.
Okładzin kwarcytowych szukajmy w dobrych salonach i marketach budowlanych z materiałami wykończeniowymi oraz u producentów. Wybór jest naprawdę szeroki. Dostępne są one nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych, ale także w różnych formatach i wielkościach. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy płyty kwarcytowe są drogie? Ich ceny zaczynają się od około 100 zł za metr kwadratowy. Cena zależy od twardości płyty, jej stylu oraz wielkości i formatu. Biorąc pod uwagę ogromną trwałość, uniwersalność i dekoracyjność kwarcytu, nie jest to wcale wygórowana cena.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
10.04.2024 Wystrój wnętrz