07.12.2022 / Kuchnia i jadalnia
Nowoczesna kuchnia wymaga rozwiązań wyjątkowych. Całość musi tworzyć uporządkowaną i funkcjonalną przestrzeń, a wszystkie jej elementy powinny być efektem przemyślanych wyborów. Szczególnie ważne jest to przy wyborze armatury kuchennej. Wymaga się, aby pięknie się prezentowała oraz dawała komfort użytkowania na najwyższym poziomie. Ale nie tylko. Nasze oczekiwania, a co za tym idzie wybory zaczęły się zmieniać wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej.
Przede wszystkim na funkcjonalność. Najbardziej ergonomiczne i wydajne powinny być te urządzenia, z których korzystamy najczęściej. Bardzo ważna jest trwałość i jakość wykonania. Ze względu na większą wytrzymałość polecamy baterie z korpusami wykonanymi ze stali szlachetnej lub mosiądzu i z ceramicznymi głowicami, które regulują przepływ wody. Wybierajmy baterie kuchenne z systemami zapobiegającymi osadzaniu się kamienia, korzystnie wpłynie to na długotrwałość użytkowania. Dobierzmy wygodniejszy dla nas model: baterię ścienną albo sztorcową/stojącą. Najlepszy wybór to baterie jednouchwytowe, szybciej niż w dwuuchwytowych ustawimy żądaną temperaturę i intensywność strumienia (różnica to nawet 30% oszczędności wody). Kolejny aspekt wyboru to wylewka. Dopasowana do naszych potrzeb sprzyja ergonomii pracy przy zlewie kuchennym.
Ten model znajduje wszechstronne zastosowanie. Dzięki niemu napełnimy wodą naczynia bez wstawiania ich do zlewu. Funkcja prysznica idealnie nadaje się do płukania owoców i warzyw.
To bardzo wygodne rozwiązanie, ułatwiające prace w strefie zmywania. W przypadku zlewozmywaków dwukomorowych wręcz niezbędne.
Łatwo nią manewrować, zapewnia większą swobodę ruchów, przez co pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc w obrębie zlewozmywaka.
Wyciągana wylewka to spore ułatwienie przy wielu pracach kuchennych, nawet poza obrębem zlewozmywaka. Dodatkowy drążek przytrzymujący natrysk można wykorzystać do wieszania, np. materiałów czyszczących.
Modele przeznaczone do kuchni ze zlewozmywakiem pod oknem. Ułatwiają dostęp do okna w przypadku konieczności umycia go bądź otwarcia.
Funkcja dwóch trybów pracy znacznie poprawia wygodę użytkowania w zależności od potrzeb oraz co ważne- pozwala na oszczędzanie wody.
Technologia sensorowa spełnia najwyższe standardy, jeśli chodzi o komfort obsługi oraz optymalizację ilości zużywanej wody (wskazuje się na ograniczenie zużycia wody nawet do 50%).
Pozwalają precyzyjnie ustawić stałą temperaturę, przez co zapobiegają niepotrzebnemu spuszczaniu wody podczas regulacji.
Zapewniają czystą, gotową do spożycia wodę. To rozwiązanie 2w1 pełni też rolę eko, ponieważ wymiana filtra jest tańsza niż zakup wody mineralnej w butelce, a to przekłada się z kolei na mniejszą produkcję plastiku. Dziś, baterie kuchenne oprócz system filtracji i chłodzenia mają również opcję gazowania wody.
Dzięki takiej możliwości możemy odmierzyć dokładną ilość wody potrzebną w danym momencie, od 100 ml do 5 l.
Podświetlany strumień informuje nas o temperaturze wody: czerwony dla gorącej, pomarańczowy – ciepłej, niebieski – zimnej.
Przy wyborze baterii kuchennej nie możemy pominąć tak ważnej kwestii jak dostępność części zamiennych i serwisu, a także długość gwarancji jakiej udziela producent. Ważne są też takie parametry jak: grupa akustyczna (określa siłę natężenia dźwięku pracującej baterii) oraz klasa przepływu (określa wielkość wypływu strumienia z baterii w ciągu jednej sekundy). Tą ostatnią oznacza się symbolami A, B, C, D, S oraz Z, z czego za najbardziej ekonomiczne uznaje się baterie z symbolem Z.
Podczas jednorazowego mycia naczyń zużywamy nawet 30 litrów wody. Pamiętajmy, że baterie ekologiczne oszczędzają nie tylko ją, ale i domowy budżet.
Stosujmy te wyposażone w ograniczniki przepływu wody, z dwustopniowym systemem otwierania dźwigni, redukującym zużycie wody o 50%, gdzie pierwszy stopień umożliwia uzyskanie połowy wielkości strumienia, a pełny jest dostępny dopiero po pokonaniu wyczuwalnego oporu. Już niemal standardem jest perlator, napowietrzający strumień, większa jego objętość i pozwala zredukować pobór wody z 12 do 5 l na minutę. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest bateria ze znajdującym się na dźwigni eko-przyciskiem, który odpowiada za wstępną blokadę strumienia wody. Po jego wciśnięciu otrzymujemy maksymalny strumień, a po zamknięciu wraca on do położenia wyjściowego. Tym sposobem oszczędzamy około 50% wody. Za oszczędne baterie kuchenne uznajemy te zużywające nie więcej niż 9 l wody na minutę. W przypadku modeli z wydajnymi głowicami jest to nawet 4,5 l na minutę. Pamiętajmy też, że mniejsza ilość energii potrzebna na podgrzanie wody to niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery.
Oferta producentów baterii kuchennych prezentuje różne rozwiązania. W tych nowoczesnych liczy się przede wszystkim wielofunkcyjność i ekologia połączona z ekonomią. Świadomi potrzeb konsumenckich producenci wprowadzają na rynek nowatorskie rozwiązania, które pomagają nam zaoszczędzić wodę, a co za tym idzie obniżyć rachunki. Kupujmy baterie od renomowanych producentów, bądźmy eko w życiu codziennym i cieszmy się taką wodą jaką lubimy.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
07.08.2024 Kuchnia i jadalnia
31.07.2024 Kuchnia i jadalnia
20.05.2024 Kuchnia i jadalnia