14.10.2022 / Ogród
Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważny jest nawóz dla roślin. Resztki organiczne z gospodarstwa domowego oraz z ogrodu mogą trafiać do kompostownika, a tam za pośrednictwem naturalnych procesów z udziałem mikroorganizmów, powstaje kompost. Drogocenny nawóz ma wszechstronne zastosowanie w ogrodnictwie, warto je znać i stosować w praktyce. Nowoczesne rozwiązania mogą ułatwić prace ogrodnikom i sprawić, że powstały kompost będzie jeszcze lepszy. Jednym z takich rozwiązań jest termokompostownik.
Materiały organiczne, takie jak resztki warzyw i owoców, fusy po kawie, czy skoszona trawa, ulegają rozkładowi. Ten proces zawdzięcza się mikroorganizmom, które żyją w glebie. Bakterie oraz owady i inne drobne organizmy glebowe, mają zdolność rozkładania materii organicznej. Przerabiane resztki stanowią pożywienie dla wielu gatunków organizmów, a w wyniku ich działalności powstaje czarny, sypki materiał organiczny, którym jest kompost. Kompost przypomina dobrej jakości ziemię ogrodową. Ma czarną barwę, szybko się nagrzewa, jest bardzo żyzny i przepuszczalny. Świetnie sprawdzi się jako nawóz dla roślin lub jako podłoże. Kompost uzyskuje się z resztek pochodzących z gospodarstwa domowego oraz z zielonych części roślin ogrodowych, które wolne są od chorób.
Termokompostownik to dość innowacyjny produkt. Z powodzeniem zastępuje zwykłą pryzmę do kompostowania. Na uwagę zasługuje jego estetyczny wygląd oraz zasada działania. W specjalnej skrzynce służącej do kompostowania panuje nieco wyższa temperatura. Dzięki temu kompost powstaje szybciej i ma nieco lepsze właściwości niż zwykły kompostownik. Produkt idealnie sprawdzi się w małym ogrodzie lub na działce. Można go łatwo złożyć lub rozłożyć, w zależności od potrzeb. Jest zrobiony z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a jego stożkowaty kształt ułatwia wyjmowanie gotowego kompostu.
Termokompostownik jest odporny na niską temperaturę oraz na wysoką wilgotność. Brak dna sprawia, że mikroorganizmy glebowe mogą z łatwością zasiedlać wyrzucone do środka resztki organiczne. Produkt wyposażony jest w liczne otwory wentylacyjne. Stały dostęp powietrza przyspiesza rozkład materii organicznej w kompostowniku. Materiał, który został wykorzystany do wyprodukowania kompostownika oraz jego budowa, sprawiają, że temperatura kompostowanego materiału jest nieco wyższa, niż ma to miejsce w tradycyjnych kompostownikach drewnianych. Wysoka temperatura przyczynia się do zmniejszania ilości chorobotwórczych patogenów, czyli bakterii i grzybów.
Zastosowanie termokompostownika w ogrodzie ma wiele zalet, najważniejszą z nich jest możliwość uzyskania drogocennego nawozu dla roślin doniczkowych i ogrodowych. Kompost powstaje szybko, a sam produkt pomoże zachować porządek w ogrodzie. Kompostownik nie zajmuje wiele miejsca i wygląda estetycznie. Jest lekki, ale stabilny oraz wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Termokompostownik został wyposażony w rozwiązania, które ułatwiają pobieranie gotowego kompostu. Całość jest tak zorganizowana, że nie trzeba mieszać resztek roślinnych, ponieważ wszystkie warstwy kompostowanego materiału mają stały dostęp do powietrza. Klapy pojemnika pomagają zachować optymalną wilgotność podłoża. Resztkom organicznym nie grozi wysuszenie lub zalanie. Dobra izolacja termiczna kompostu przyspiesza jego dojrzewanie. Ogrodnik może wybrać rozmiar kompostownika, który idealnie sprawdzi się w jego ogrodzie.
22.09.2023 Wystrój wnętrz
Lampy LED są dostępne w różnych kształtach – mogą być kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Dzięki zaawansowanej technologii LED, oferują nie tylko estetykę i modny design, ale także energooszczędność, trwałość i szerokie możliwości aranżacyjne. W tym artykule przyjrzymy się różnym ich rodzajom oraz ich zastosowaniom, a także dowiemy się, dlaczego warto wybrać […]
Czytaj dalej22.09.2023 Budowa i remont
21.09.2023 Dekorowanie
30.06.2023 Ogród
29.05.2023 Ogród