21.12.2021 / Dekorowanie
Boże Narodzenie to w naszym kraju najbardziej rodzinne święta. Przez stulecia narosło wokół nich mnóstwo elementów, które tworzą polską, narodową tradycję oraz małe domowe tradycje związane ze świętowaniem Narodzenia Pana. Wiele z nich dotyczący przystrajania domów. Zbliżają się święta, więc warto skorzystać ze stuleci doświadczeń Polaków i także w swoim domu umieścić tradycyjne dekoracje.
Od wielu dziesięcioleci choinka to podstawowy element dekoracyjny towarzyszący świętom Bożego Narodzenia. Każdy z nas ma w domu iglaste drzewko ozdobione bombkami i światełkami. Trudno uwierzyć, że choinka tak naprawdę towarzyszy polskim świętom dopiero od XIX wieku.
Tradycja strojenia drzewka pochodzi zza naszej zachodniej granicy i przynieśli ją do nas, podczas zaborów, niemieccy osadnicy. Na polskich wsiach choinka pojawiła się znacznie później zastępując tradycyjne stroiki. Dziś nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Ubierana jest ona w bardzo różnych sposób.
Jedni umieszczają na niej wszystkie dekoracje, które posiadają, co sprawia, że powstaje choinkowy misz-masz. Inni dokładnie dobierają każdy element dekoracyjny, dzięki czemu wygląd drzewka jest idealnie dopracowany. Coraz częściej pojawiają się także drzewka ekologiczne, które ozdabiane są wyłącznie naturalnymi dekoracjami takimi jak np. laski cynamonu, suszone owoce, słodycze itp. Jednak niezależnie od tego jak wygląda, choinka po prostu musi być w każdym domu.
Od pewnego czasu tradycją stało się wywieszanie wieńców świątecznych na zewnętrznych drzwiach. Goście pukający do polskich domów od razu wiedzą, że trafiają do ludzi lubiących spędzać święta w tradycyjnym wydaniu. Wieńce i zawieszki na drzwi to bardzo miły element dekoracyjny, który warto wprowadzić także do swojej domowej tradycji świętowania.
Dekoracje bożonarodzeniowe zmieniają się z upływem czasu. Jedne zanikają a inne się pojawiają. Są także tradycyjne dekoracje świąteczne, które po wielu dziesięcioleciach nieobecności powracają do łask i ponownie pojawiają się w polskich domach. Wśród nich można wymienić jemiołę, która pojawia się w naszych domach w różnych miejscach.
Pojedyncze gałązki wieszane są nad wigilijnym stołem oraz na futrynach drzwi. Niekiedy dodawana jest ona jako element dekoracyjny do wieńców świątecznych lub łączona z innymi roślinami w postaci świątecznych stroików. Jeśli do tej pory jemioła nie gościła w twoim domu, zaproś ją w tym roku.
Kolejnym elementem dekoracyjnym towarzyszącym świętom są świece. Od kilkudziesięciu lat jedno z głównych miejsc na wigilijnym stole, zajmuje Wigilijna Świeca Caritas, którą wielu Polaków kupuje ze względu na fakt, iż pieniądze ze sprzedaży świec przeznaczone są na pomoc dzieciom.
Poza nią w domach pojawiają się również inne świece, które stanowią niezwykłą dekorację. Świece w pięknych świecznikach, które można kupić m.in. w dziale dekoracje Eichholtz udekorowane gałązkami świerków, jemioły lub listkami gwiazdy betlejemskiej, wspaniale zdobią świąteczne stoły.
W Polsce Boże Narodzenie to święta otoczone nimbem tradycji. Na stołach wigilijnych pojawiają się tradycyjne, postne dania, chodzimy do kościołów na tradycyjne nabożeństwa, jak każe tradycja spotykamy się również z bliskimi. Dlatego też w większości polskich domostw pojawiają się tradycyjne dekoracje. Nie można sobie wyobrazić Bożego Narodzenia bez choinki czy wigilijnej świecy. Dodatkowe dekoracje takie jak np. wieńce czy świeczki nadają świętom dodatkowego blasku.
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
16.08.2024 Dekorowanie
04.07.2024 Dekorowanie
26.06.2024 Dekorowanie
11.03.2024 Dekorowanie