27.02.2020 / Budowa i remont
Aby wpuścić światło na poddasze, można wykorzystać okna dachowe lub lukarny. Te pierwsze cieszą się dużo większą popularnością, jednak lukarny stanowią dla okien atrakcyjną alternatywę. Na co się zdecydować? Jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.
Każdy wie, czym jest okno dachowe, jednak nie każdy zna lukarny. Stanowią element dekoracyjny w wielu zabytkowych lub stylizowanych na stare budynkach, ale nie tylko. Wykorzystywane są także w nowoczesnym budownictwie jako atrakcyjny sposób na doświetlenie poddasza. Lukarny to nadbudówki na dachu z pionowym oknem. Mogą mieć różną wielkość i kształt. Małe lukarny nie są tak funkcjonalne, jak duże, które zwiększają powierzchnię użytkową poddasza, ułatwiając jego adaptację. Rozjaśnią też wnętrze, wpuszczając sporo światła. Małe, umieszczone w niewielkiej odległości od siebie lukarny mogą z kolei stanowić utrudnienie dla odprowadzanych z dachu opadów atmosferycznych.
Wybór w dużym stopniu zależy od stopnia nachylenia dachu. O ile montaż okien dachowych możliwy jest niezależnie od kąta nachylenia, o tyle lukarny będą odpowiednie w przypadku stromych dachów, o kącie nachylenia powyżej 45°. Duże znaczenie ma także wysokość ściany kolankowej. Gdy wynosi ponad 1 m, warto pomyśleć o lukarnie. Jeśli budynek jest już gotowy, wykonanie lukarny będzie dużo trudniejsze, niż okna dachowego. Wiąże się też ze znacznymi kosztami. Nierzadko konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wprowadzenie zmian w konstrukcji dachu. Montaż okna dachowego z kolei jest łatwy i niedrogi.
Montowane pod tym samym kątem nachylenia, co połać dachu, są powszechnie wykorzystywane do doświetlenia zaadaptowanego poddasza. Okna dachowe zapewniają optymalny dostęp światła, bez efektu tunelu, charakterystycznego dla małych lukarn. To doskonały wybór w przypadku budynków o prostej bryle. Okna dachowe dostępne są w różnych wariantach, m. in. z dolnym lub górnym otwieraniem, klapowo-obrotowe lub sterowane elektrycznie. Warto wybrać model ze zintegrowaną wentylacją, który zapewnia dostęp świeżego powietrza mimo zamkniętych okien. Takie rozwiązania oferuje znany producent okien VELUX.
Nowoczesne, duże lukarny mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają nieograniczone możliwości adaptacji poddasza, powiększając jego przestrzeń. Wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła i gwarantują wyjątkowy, dekoracyjny efekt. Do wad lukarn należą wysokie koszty wykonania i konieczność dokonania zmian w konstrukcji dachu. Tego ostatniego można jednak uniknąć, wybierając innowacyjne lukarny VELUX. Dzięki specjalnym kołnierzom, termoizolacyjnej ramie oraz przeciwwilgociowej izolacji, lukarna VELUX zapewnia niezwykły komfort użytkownikom poddasza. Jej montaż jest dużo prostszy, niż w przypadku klasycznych rozwiązań i zajmuje tylko jeden dzień.
14.04.2021 Wyposażenie wnętrz
Wyposażenie domu jest niezwykle istotnym elementem. To właśnie meble pozwalają wykreować wrażenie ciepła, nadać charakter pustym pomieszczeniom i stworzyć przestrzeń, w której mieszkańcy czują się bezpiecznie. Ponadto meble powinny być funkcjonalne, […]
Czytaj dalej12.04.2021 Aranżacja wnętrz
07.04.2021 Aranżacja wnętrz
12.03.2021 Budowa i remont
17.12.2020 Budowa i remont
01.12.2020 Budowa i remont
18.11.2020 Budowa i remont