06.10.2020 / Akcesoria domowe
Maszyny do szycia dostępne na rynku proponują nam różne rozwiązania. Najprostsze parametry, na które warto zwrócić uwagę, to rodzaj maszyny, chwytak, możliwości konfiguracji oraz ściegi. Poznaj możliwości maszyn proponowanych przez producentów!
Maszyna do szycia Janome, Brother czy każda inna pozwala wykonywać różnego rodzaju ściegi. Zobaczmy więc, czym różnią się maszyny do szycia oraz owerloki i możliwe do wykonania na nich ściegi.
Nazwa owerlok jest widywana równie często w swojej angielskie wersji oraz pod nazwą szwu obrzucającego. Jej głównym zadaniem jest obszycie materiału, tak aby ten się nie strzępił.
Jeśli kiedyś zdarzyło się wam kupić materiał u krawca, możecie zauważyć, że na jego krańcu widać strzępiące się nitki. Dzieje się tak, ponieważ pojedyncze nici są splatane, aby powstała gotowa tkanina. Gdy przetniemy ją w wybranym momencie, rozerwiemy też układ nici. To powoduje, że fragment znajdujący się najbliżej miejsca przecięcia będzie się luzował i wystawać będą z niego nitki. W takiej sytuacji oczywistym rozwiązaniem jest obszycie materiału.
Macie już na pewno jakieś pojęcie o maszynach, ściegach i innym elementach związanych z szyciem. Owerloki to urządzenia dla bardziej zaawansowanych. Może się to wam wydawać skomplikowane ze względu na odmienna budowę. Maszyna ma wbudowany w sobie:
Nie posiada natomiast chwytacza rotacyjnego ani wahadłowego. Jak widzicie, owerlok wyraźnie różni się więc od dobrze znanej maszyny krawieckiej. Jeśli jednak wasze umiejętności ciągle rosną, radziłabym się zapoznać z możliwościami owerloka. Pozwala on na inny rodzaj obszywania, który jest szczególnie przydatny w przypadku dzianiny.
Więcej na ten temat przeczytaj w artykule – „Kupujemy owerlok. Komu się przyda i na co zwrócić uwagę?„
Patent na maszynę do szycia został nadany w 1851 roku, a równe trzydzieści lat później pojawił się pierwszy owerlok – merrowing. Właściciele zakładu dziewiarskiego ze Stanów Zjednoczonych wprowadzili na rynek wiele innowacji i właśnie jedną z nich było urządzenie przeznaczone do obszywania materiału. Pomysłowe użycie chwytaczy, które zachowują się podobnie do szydełek, sprawiło, że w 1889 roku otrzymali oni patent na swój wynalazek. Dzisiaj Merrow Sewing Machine jest jedną z firm, której nazwę powinny znać wszystkie osoby zainteresowane krawiectwem. Jednak z biegiem czasu gracze tacy jak Brother czy Juki wyprzedzają matczyną firmę pod względem urozmaiceń i wykorzystania nowoczesnych technologii.
Owerlok wykorzystamy na wiele sposobów. Przyda się w obszywaniu dekoracyjnym, podczas łączenia dwóch materiałów, do obszycia i wzmocnienia tkanin. Owerloki można podzielić ze względu na liczbę wykorzystywanych nitek:
Pomimo że działają na podobnej zasadzie, każdy z nich będzie tworzył inny wzór oraz efekt końcowy. Ściegi szyje się poprzez wykorzystanie dolnego i górnego chwytacza i stworzenie pętli z nitki. Do niej następnie wkłada się igłę. Ta metoda może niektórym przypominać szydełkowanie.
Czym w ogóle jest ścieg? Ścieg to:
Jak widzicie, definicji mamy kilka. Nas będzie jednak interesować głównie pierwsza i druga.
Czy w takim razie ściegi to inna nazwa na szwy? Cóż, nie do końca, ale o tym dowiedzcie się dokładnie w dalszej części artykułu!
Zaczęliśmy bardzo ambitnie, ponieważ owerlok nie jest typową maszyną dla weekendowych pasjonatów krawiectwa. Teraz, gdy macie apetyt pobudzony metodami dostępnymi na owerloku, zobaczcie, co może zdziałać zwykła maszyna do szycia.
Maszyny do szycia proponują różne rodzaje ściegów, które w zależności od naszych preferencji i rodzaju materiału możemy wykorzystać. Ściegi można wyszyć zarówno ręcznie, jak i za pomocą maszyny.
Mamy kilka rodzajów ściegów:
Same nazwy mogą wam przybliżyć powód ich występowania. Jeśli chcemy, aby wykończenie wyglądało w konkretny sposób, powinniśmy znać ściegi i sposób ich wykonania.
Gdy zszywamy sobie małą dziurkę lub skarpetkę, najczęściej decydujemy się na ściegi – przed igłą lub za igłą. Są one najprostsze do odtworzenia i nie wymagają większych zdolności manualnych.
Maszyny do szycia pozwalają nam na dużo większą dowolność i możliwości w wybieraniu odpowiednich ściegów. Oprócz wyboru konkretnego wzoru, który nas interesuje warto zwrócić uwagę na gęstość wzoru. W ustawieniach wielu maszyn do szycia mamy możliwość ustawienia tego, jak często dany wzór będzie powtarzany.
Producenci maszyn do szycia proponują bardzo różne ściegi. W każdej maszynie znajdziemy podstawowe rodzaje, czyli np. ściegi okrętkowe, zakopiańskie czy dziergane. Oprócz tych wzorów możemy znaleźć maszyny, które będą wyszywały przeróżne wzory – auta, kotwice, kocie łapki i inne ciekawe figury.
Czy jest to niezbędna funkcja? Zapewne nie, ale jeśli chcemy zrobić miłą niespodziankę dziecku, możemy je wykorzystać. Dodatkowym atutem tego rozwiązanie jest fakt, że te ściegi są na tyle niepowtarzalne, iż na pewno wyszyty przez nas wzór będzie wyjątkowy.
Teraz warto poruszyć kwestię szwów, ponieważ dla niektórych obie rzeczy wcale się nie różnią. Możemy wyjaśnić to zjawisko na podstawie prostego przykładu z lekcji geometrii.
Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Brzmi znajomo? Podobna zasada obowiązuje wówczas, gdy mówimy o ściegach i szwach. Każdy szew jest ściegiem, ale nie każdy ścieg jest szwem. Dlaczego? Zadaniem szwu jest połączenie materiału tak, aby było ono pięknie zakończone. Ścieg natomiast może być wykorzystywany do ozdabiania, np. przy haftowaniu.
Istnieje oczywiście bardzo wiele rodzajów szwów, więc mamy możliwości doboru takiego, który będzie nam odpowiadał:
Maszyny do szycia i owerloki to nie ten sam rodzaj urządzenia. Jeśli czujesz się bardzo komfortowe korzystając z maszyny do szycia, nie dołuj się przy pierwszych użyciach owerloka. Po pierwsze, nie jest to konieczny element wyposażenia w przypadku hobbysty. Inna sytuacja ma miejsce wówczas, kiedy chcesz założyć własną szwalnię i produkować ubrania lub inne tekstylne rzeczy.
Owerloki będą idealne dla osób, które już są mistrzami w obsłudze maszyn do szycia i poszukują nowych rozwiązań, a także nie boją się zacząć z nauką prawie od początku. Gdy nie odczuwacie takiej potrzeby, w zupełności wystarczy wam wasza wysłużona maszyna.
A może interesuje was krawiectwo, ponieważ chcecie zmienić coś w waszym wystroju? Dużo porad o wnętrzach znajdziecie na – https://wnetrzadladzieci.com/
Jeśli macie odpowiednie fundusze, możecie zainwestować w różnego rodzaju ulepszenia waszego domowego zakładu krawieckiego. Gdy decydujecie się na konkretną maszynę, zastanówcie się jednak, czy proponowane w niej ściegi rzeczywiście będą przez was wykorzystywane. Pamiętajcie, że chcecie bawić się modą i tak naprawdę nie potrzebujecie żadnego sprzętu. Przecież przed XIX w. szyło się wszystko ręcznie. Maszyny, owerloki i wszystkie ich funkcje mają sprawić, że będzie wam łatwiej i prościej tworzyć piękne stroje.
28.06.2022 Pościele
Choć nie każdy z nas może mieszkać w Nowym Jorku, Paryżu czy Berlinie – to wielu decyduje się na przenoszenie bardzo popularnego stylu loft do naszych, polskich warunków. Nawet w sypialni zaczyna obowiązywać moda na taką aranżację w stylu loft. Wielu zastanawia się, jaka pościel do sypialni będzie odpowiednia? Sprawdźmy! Styl […]
Czytaj dalej28.06.2022 Salon
27.06.2022 Porady
15.06.2022 Akcesoria domowe
06.06.2022 Akcesoria domowe
01.06.2022 Akcesoria domowe
26.05.2022 Akcesoria domowe