28.01.2019 / Budowa i remont
Oferty sprzedaży mieszkań TBS pojawiają się w bardzo wielu miastach Polski. Można je kupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dla tych, którzy chcą wiedzieć jak więcej na temat mieszkań bezczynszowych, przygotowaliśmy mini poradnik przedstawiający mocne i słabe strony tego rodzaju nieruchomości.
Budowa mieszkań TBS jest możliwa dzięki Krajowemu Funduszowi Mieszkaniowemu udzielającemu Towarzystwu kredytu na preferencyjnych warunkach. Ci, którzy decydują się na tego typu lokal zobowiązani są do poniesienia kosztu wkładu partycypacyjnego w wysokości 30%. Pozostałe 70% zostaje wykorzystane na budowę mieszkań. Choć mieszkanie bezczynszowe nie wymaga spłaty długoletniego kredytu, to pamiętajmy, że nie stanie się ono własnością partycypującego.
Nabywając mieszkanie TBS, nie musimy się martwić o koszty związane z czynszem pobieranym przez zewnętrzną firmę zajmującą się administracją i zarządzaniem budynkiem lub spółdzielnię mieszkaniową. A to dlatego, że mieszkańcy, którzy zajmują lokale w mieszkaniach bezczynszowych, sami zarządzają swoją nieruchomością. Brak czynszu pozwala na pewne oszczędności, których nie możemy sobie zapewnić, mieszkając w budynkach obsługiwanych przez administratorów lub spółdzielnię.
Kolejną zaletą mieszkań TBS jest to, że wszyscy mieszkańcy mają wpływ na podejmowane decyzje związane z zarządzaniem budynkiem, m.in. na to: jaką zatrudnić firmę sprzątającą, jak mają być zagospodarowane części wspólne i jak wysokie mają być stawki funduszu remontowego.
Mieszkania bezczynszowe budowane są we wszystkich większych miejscowościach Polski. Znajdziemy je w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach w samym centrum, ale także na cichych i spokojnych obrzeżach miasta.
Mieszkanie bezczynszowe różni się tym od innych mieszkań oferowanych na rynku, że nie wymaga od nas zaciągania długoletnich kredytów. Lokale w budynkach TBS oferowane są w o wiele niższych cenach. Zwykle właścicielami mieszkań należących do Towarzystw Budownictwa Społecznego zostają ludzie, których nie było stać na wysoki wkład własny oraz wysokie odsetki kredytowe. Dzięki temu, że zdecydowali się na kupno lokali bezczynszowych, mogą spać spokojnie, nie martwiąc się, że kredyt spłacą dopiero po upływie 30 lub 40 lat.
Kiedy chcemy zdecydować się na kupno mieszkania TBS, musimy pamiętać, że pomimo braku czynszu będziemy ponosić stałe opłaty. Jako mieszkańcy lokali w budynku bezczynszowym musimy pokrywać koszty związane: z zatrudnieniem firmy sprzątającej, z wywozem śmieci, z dbaniem o tereny zielone, czy też z wszelkimi remontami. Często te opłaty dorównują, a nawet minimalnie przewyższają wartość czynszów, jakie płacą mieszkańcy lokali kupionych na kredyt hipoteczny.
Mieszkając w budynkach należących do Towarzystw Budownictwa Społecznego, musimy umieć dogadać się z innymi sąsiadami. Brak spółdzielni i administratora wymaga od nas szukania takich rozwiązań w zarządzaniu budynkiem, które będzie akceptowane przez ogół mieszkańców. Idealnie, jeśli trafimy na sąsiadów, z którymi umiemy się porozumieć i podjąć wspólnie najlepsze dla wszystkich decyzje. Pamiętajmy, że tu nie ma możliwości przegłosowania jednej osoby większością głosów. Przed kupnem mieszkania TBS warto poznać przyszłych sąsiadów i porozmawiać z nimi o wszelkich podejmowanych przez nich decyzjach oraz opłatach wynikających z zarządzania budynkiem.
Tego typu mieszkania nie generują zatem aż tak dużych kosztów. Mimo to, z pewnością będziemy chcieli od czasu do czasu zrobić w nich remont. Wtedy pomocny może okazać się kredyt gotówkowy. O tym, co warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem, dowiesz się, czytając https://wnetrzadlaciebie.com/kredyt-gotowkowy-na-remont-co-warto-wiedziec!
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
03.10.2023 Budowa i remont
28.09.2023 Budowa i remont
22.09.2023 Budowa i remont
19.09.2023 Budowa i remont