15.02.2024 / Budowa i remont
Montaż lampy sufitowej to czynność, którą można zlecić specjaliście, jednak przy odrobinie wiedzy można ją bezpiecznie przeprowadzić na własną rękę. Chociaż samodzielny montaż wydaje się trudnym zadaniem – chodzi przecież o remontową operację elektryczną na wysokości – nie jest to takie skomplikowane! Z tym poradnikiem uda Ci się skutecznie, bezpiecznie i szybko zamocować nowe oświetlenie. Przeczytaj!
Przygotuj wszystkie niezbędne przedmioty, zanim wejdziesz na drabinę. Do tego jak zamontować lampę sufitową będą Ci potrzebne:
Poza narzędziami i technicznymi elementami potrzebujesz również stabilnej drabiny oraz pisaka do zaznaczenia wierconych otworów.
Zapoznaj się ze schematem montażu lampy dołączonym przez producenta. Z niego szczegółowo dowiesz się, jakie czynności należy wykonać. Jeżeli nie masz pod ręką schematu montażu w papierowej wersji, możesz wyszukać go w internecie po nazwie modelu – będzie się znajdował na stronie producenta.
Teraz czekają Cię 4 kroki do sprawnego montażu oświetlenia. Dokładnie wykonaj poniższe instrukcje.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo jak specjalista! By wszystko poszło zgodnie z planem:
Wejdź na drabinę z oprawą lampy w jednej dłoni i pisakiem w drugiej. Przeciągnij przewody przez środkowy otwór oprawy. Przyłóż całą oprawę dokładnie do sufitu, tak jak będziesz chciał zamocować lampę.
Zaznacz pisakiem miejsca po bokach oprawy – tu trzeba będzie wywiercić otwory. W razie wątpliwości co do punktów montażowych rzuć okiem na schemat. Po dokładnym oznaczeniu punktów wykonaj otwory wiertarką.
Po wykonaniu otworów w suficie sięgnij po wkrętarkę i kołki rozporowe. Za pomocą urządzenia wkręć kołki do sufitu.
W większości instalacji domowych spotkasz trzy przewody. To przewód fazowy (L) – zazwyczaj czarny lub brązowy. Neutralny (N) – zazwyczaj niebieski, w starszych instalacjach może być szary. Przewód uziemiający (PE) – żółto-zielony. Zasada jest prosta: montujemy kable zgodnie z kolorami.
Zobacz, jak kolory kabli układają się w lampie. Poluzuj śrubki w kostce montażowej. Pod śrubką umieść przewody wychodzące z sufitu oraz wychodzące z lampy. Mają stykać się wyłącznie w zaznaczonym miejscu kostki. Dokręć śrubki.
Kiedy zamocujesz przewody, włącz główny bezpiecznik w instalacji elektrycznej. Sprawdź, czy lampa działa poprawnie – jeżeli żarówki się nie świecą, popraw połączenie kabli. Po poprawnym przyłączeniu zabezpiecz przewody taśmą izolacyjną i schowaj je w kloszu lampy.
Jeżeli w Twojej instalacji kolorystyka kabli jest inna, należy przeprowadzić identyfikację przewodów przy użyciu śrubokręta z miernikiem. Na czas pomiaru włącz bezpiecznik. Przykładając śrubokręt do przewodów określ, w których kablach biegnie faza. Gdy to zrobisz, ponownie odłącz zasilanie.
Dopiero po ponownym odcięciu prądu kontynuuj montaż lampy sufitowej. By, na przyszłość, kable nie wymagały ręcznej identyfikacji, warto oznaczyć je taśmą izolacyjną w różnych kolorach.
Zdarzają się sytuacje, gdzie lampa nie ma przewodu uziemiającego, a w instalacji taki przewód jest. W tym przypadku po prostu nigdzie nie podpinamy uziemiającego – nie jest on potrzebny do działania lampy. Stanowi zabezpieczenie, ale w nowoczesnych lampach producenci stosują materiały nieprzewodzące prądu, toteż pozwalają sobie na rezygnację z przewodu żółto-zielonego.
W niektórych instalacjach znajdują się tylko dwa przewody – jeden fazowy, drugi neutralny. W takim wypadku również podpinamy je zgodnie z kolorami, nawet jeśli w kostce jest miejsce na trzeci przewód. Trzeci slot kostki zostawiamy pusty.
Gdy przewody są schowane, a mocowania porządnie wkręcone w sufit, montaż lampy sufitowej jest już prawie skończony. Musisz tylko dopasować konstrukcję lampy do mocowań i oprawy – równo, dokładnie, tak by całość estetycznie przylegała do sufitu.
Za pomocą śrubokręta przytwierdź wszystkie elementy konstrukcji zgodnie ze schematem załączonym przez producenta.
Gotowe. Możesz zamontować wszystkie żarówki, a następnie włączyć prąd i zobaczyć, jak nowe oświetlenie prezentuje się na suficie w całej okazałości.
Montaż lampy sufitowej poprzedź zapoznaniem się ze schematem instalacji dołączonym przez producenta lampy. Posiłkuj się nim gdy tylko pojawią się wątpliwości.
Pamiętaj, by wykonywać prace wyłącznie po odcięciu dopływu prądu. Wyjątkiem jest sprawdzenie poprawności montażu przewodów przed ostatecznym przykręceniem lampy. Zanim wrócisz do przykręcania znowu wyłącz bezpiecznik.
Dokładnie zaznacz pisakiem miejsca, w których trzeba wywiercić otwory. Zamontuj kołki. Kable umieść w kostce montażowej zgodnie z kolorami (w razie potrzeby ręcznie zidentyfikuj przewody fazowe używając śrubokręta z miernikiem). Następnie zabezpiecz kable taśmą izolacyjną, schowaj do klosza i przymocuj elementy konstrukcyjne lampy śrubkami, zgodnie ze schematem.
Jak widzisz, to jak zamontować lampę sufitową nie jest skomplikowaną czynnością. Wymaga tylko nieco uważności. Dbaj o swoje bezpieczeństwo – zaproś domownika do trzymania drabiny!
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
09.10.2024 Porady
03.09.2024 Porady