05.01.2022 / Marki
Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która ostatnio zyskuje na popularności. Jedną z niepodważalnych zalet tego sposobu oczyszczania jest fakt, że nie wykorzystuje się w nim środków chemicznych.
Jednak dalej zastanawiasz się na czym dokładnie polega ozonowanie, oraz czy jest w pełni bezpieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Ozon to gaz (O3), który często potocznie nazywany jest także tlenem aktywnym. Posiada on silne właściwości biobójcze, jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, niepalny oraz toksyczny. Właśnie z tych powodów ozonowanie powinno być przeprowadzane przez firmy specjalizujące się w zabiegach takich jak: dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja.
Ozon jest jednym z najlepszych utleniaczy znanym ludzkości. Obecnie jest powszechnie stosowany w walce z wirusami oraz bakteriami, a także doskonale sprawdza się w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów. Wykazuje właściwości silnie reaktywne, czyli w praktyce oznacza to, że ozon rozbija struktury innych cząsteczek poprzez interakcje z nimi i pozostawia je w postaci nieszkodliwej dla człowieka.
W trakcie trwania ozonowania wykorzystuje się specjalne generatory, które produkują ozon dzięki wykorzystaniu sztucznego promieniowania ultrafioletowego oraz wyładowań atmosferycznych. Gaz ten, z uwagi na swój stan skupienia, dociera tam gdzie jest powietrze i rozbija cząsteczki, które odpowiadają za np. powstawanie pleśni lub przykry zapach.
Z tego powodu ozonowanie charakteryzuje się tak wysoką skutecznością – podpowiada Krzysztof Czechowski – specjalista oferujący usługę ozonowania w Łodzi.
Zabieg ozonowania mieszkania może okazać się pomocny w przypadkach takich jak:
Czy ozonowanie jest bezpieczne? To pytanie zadaje sobie wiele osób decydujących się na ten zabieg. Oczywiście, proces ten jest bezpieczny, ale przy zachowaniu kilku podstawowych zasad.
Ozonowanie powinno odbywać się szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, w którym nie znajdują się żadne rośliny, zwierzęta oraz przedmioty zawierające gumę. Do mieszkania po ozonowaniu można wrócić dopiero po określonym czasie, aby nie narażać się na drażniące działanie ozonu.
Ten okres trwa zazwyczaj kilka godzin, jednak w szczególnych przypadkach może to potrwać nawet 24 godziny. Przebywanie w zbyt wysokim stężeniu ozonu może skutkować: nudnościami, zawrotami głowy, spadkiem ciśnienia krwi, podrażnieniami skóry, dróg oddechowych, utratą wzroku, a także zmianami komórkowymi w obrębie płuc.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie ozonowania mieszkania wyspecjalizowanej w tym kierunku firmie. Profesjonaliści posiadają środki ochrony osobistej jak np. kombinezony oraz maski, które są niezbędne podczas ozonowania. Tylko w takim przypadku można mieć pewność, że zabieg został przeprowadzony fachowo oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Istnieją również inne sposoby na dezynfekcję pomieszczeń. Alternatywa dla działania ozonem może być zamgławiacz, który rozpyla środek dezynfekujący do postaci suchej mgły i w ciągu pół godziny zostają unieszkodliwione wszelkie mikroorganizmy, które znajdują się w przestrzeni. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga wykorzystania energii elektrycznej.
Kolejnym zamiennikiem ozonowania jest sposób sterylizacji promieniowaniem UV-C za pomocą promiennika znajdującego się wewnątrz specjalnego urządzenia. System ten może pracować bez przerwy, ponieważ nie ma żadnego wpływu na samopoczucie ludzi i zwierząt.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
25.10.2024 Marki
20.12.2023 Marki