17.01.2023 / Sprzątanie
Piwnica to pomieszczenie bardzo narażone na zawilgocenie. Jednak wilgoć w piwnicy często skutkuje zawilgoceniem również innych pomieszczeń, także tych znajdujących się na wyższych poziomach. Jak to możliwe? Co zrobić, aby zapobiec temu zjawisku i skąd tak właściwie bierze się woda w piwnicy? Odpowiadamy!
Niewątpliwie osuszanie piwnic to czynność przeprowadzana dosyć często. Dlaczego? W dużej mierze wynika to z położenia piwnicy. Otóż mowa o pomieszczeniu położonym w danym budynku zdecydowanie najniżej. Co więcej, piwnica jest zlokalizowana poniżej poziomu gruntu. Zatem jeśli ma miejsce zalanie wskutek choćby dużych opadów deszczu, najbardziej cierpi piwnica. Jednak to jeszcze nie wszystko. Wilgoć w piwnicy może też pojawić się przez nagromadzenie zbyt dużej ilości wody w gruncie czy też podniesienie się poziomu wód gruntowych w okolicy. Mowa tutaj o sytuacjach, w których osuszanie piwnic nie dotyczy odpompowywania wody, ale likwidacji wilgoci z murów.
Jak już wspomniano we wcześniejszej części artykułu, czasami wilgoć z piwnicy przedostaje się do innych części budynku. Jak to możliwe? Dochodzi do tego w konsekwencji nieszczelności murów. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek szpary w ścianach, woda może swobodnie przechodzić w górę budynku, powodując zniszczenia i tworząc środowisko doskonale sprzyjające rozwojowi grzybów oraz bakterii. Przeprowadzając osuszanie piwnic, zapobiegamy temu zjawisku. Jeśli bowiem wilgoć zostanie usunięta już na poziomie piwnicy, nie ma mowy, aby pojawiła się w wyższych partiach budynku. W jaki sposób wykonać takie osuszanie, które zagwarantuje suchość całego budynku? Niezbędna będzie izolacja murów. O tym, jak ją przeprowadzić, piszemy w dalszej części artykułu.
Zacznijmy od tego, że osuszanie piwnic można przeprowadzać różnymi metodami. Istotne jest, aby dostosować metodę do źródła problemu. Osuszanie zalanej piwnicy będzie przebiegać zupełnie inaczej niż w przypadku przenikania wilgoci z gruntu. W tym drugim przypadku najważniejsze jest zaizolowanie murów. Przeważnie stosuje się metodę podcinania. Fachowcy przyjeżdżają z profesjonalnym sprzętem, wykonują precyzyjne cięcie w murze, a następnie wprowadzają w nie specjalistyczną płytę, wykazującą się odpornością na wodę. Innymi słowy, płyta ta nie przepuszcza cząsteczek wody, więc zapobiega jej przenikaniu w górę budynku. W efekcie mury pozostają suche przez bardzo długi czas, bo nawet do 100 lat.
Wykonując osuszanie piwnic przez podcinanie, trzeba zadbać o dokładność. Ważne jest wykonanie cięcia we właściwym miejscu, a także staranne wbicie klinów, które pozwalają zapobiec osiadaniu budynku. Tylko fachowe wykonanie zadania gwarantuje skuteczną izolację i bezpieczeństwo budynku. Dlatego też zalecamy, aby osuszanie piwnicy zlecić firmie z dużym doświadczeniem, cieszącej się dużą liczbą pozytywnych opinii klientów. Pozwoli to uniknąć problemów i wysokich wydatków, a zabieg zostanie przeprowadzony nie tylko dobrze, ale też szybko.
31.05.2023 Rolety i żaluzje
Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do domów i budynków, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji, takich jak ochrona przed słońcem, wiatrem, hałasem i intruzami. Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może być jednak wyzwaniem, z uwagi na szeroką gamę dostępnych opcji na rynku. W tym artykule omówimy kilka czynników, na które warto zwrócić […]
Czytaj dalej31.05.2023 Rolety i żaluzje
24.05.2023 Sprzątanie
03.04.2023 Sprzątanie
15.02.2023 Akcesoria domowe
13.02.2023 Sprzątanie