19.10.2022 / Wystrój wnętrz
Plakat był, jest i pozostanie formą sztuki, nie tylko popularnej zresztą, ale sztuki w ogóle. Plakaty ścienne są bez wątpienia jednymi z najbardziej popularnych rodzajów plakatów, których potencjał estetyczny jest ogromny. Jak ich używać, które rodzaje wybierać, na jakie motywy się decydować i kiedy, by pozytywnie wpłynąć na estetykę wnętrza, w którym znajdzie się plakat? Podpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!
Plakaty ścienne przybierają bardzo podobne, bo różnią się zazwyczaj jedynie wielkością, materiałem wykonania, sposobem zawieszania i innymi technicznymi detalami. Największe różnice leżą oczywiście w sercu plakatu, czyli w grafice, która zostanie na niego naniesiona. To ona tak naprawdę definiuje plakat, jego estetykę – motywy, kolorystykę, historyczne, naukowe czy kulturowe i popkulturowe nawiązania.
Jest pewna grupa plakatów, która od co najmniej kilkudziesięciu lat stanowi jedną z najpopularniejszych. Chodzi tu oczywiście o plakaty filmowe. Zapalony kinoman z pewnością zechce udekorować swój pokój/sypialnię plakatem filmu, który uwielbia. Są to zresztą nierzadko małe dzieła sztuki. Być może polska szkoła plakatu i jej osiągnięcia są znane dla większości kinomanów, jednak współcześnie plakaty filmowe są już nieco mniej artystycznie ekstrawaganckie. Te bardziej oryginalne dodają uroku i klimatu osobistej przestrzeni.
Bardzo dużą grupę plakatów stanowią te, które przedstawiają naturę w wielu jej przejawach – od przepięknych krajobrazów po widoki dzikich zwierząt w biegu. Majestatyczny lew? Tygrys? Ptaki w locie? Góry i morze, lasy… Możliwości jest tak wiele, że trudno się w nich odnaleźć. Warto zachować jednak umiar i nie decydować się na bardzo zużyte motywy, dopasowując jednocześnie tego typu plakat do kolorystyki i charakteru wnętrza, w którym się znajdzie. Hipopotam średnio nadaje się do kuchni!
Warto zaznaczyć, że plakaty na ścianę to także grafiki na ścianę przybierające niestandardowe formy. Filmy, seriale, wydarzenia historyczne, malarstwo, abstrakcje i kształty geometryczne, motywy architektoniczne – jaki plakat wybrać, by odpowiadał wystrojowi pokoju dziennego, salonu, sypialni czy nawet łazienki?
Prócz wybrania motywów graficznych trzeba jeszcze określić wielkość plakatu. Warto także zwrócić uwagę na kolorystykę, bo czasem paleta barw danego plakatu może zbyt jaskrawo kontrastować z kolorystyką wnętrza. Będzie to odebrane jako niewielki, ale jednak zgrzyt estetyczny. Warto więc wybierać plakaty, które odpowiadają kolorystycznie do danego wnętrza. Wtedy z pewnością plakat upiększy pomieszczenie bez łamania palety jego barw.
Rozmiar plakatu powinien być dostosowany nie tyle do rozmiaru pomieszczenia, ile do rozmiaru innych sprzętów, mebli i akcesoriów, które są już w danym wnętrzu ustawione. Przykład: gdy w salonie wiele ścian to puste przestrzenie, warto zawiesić na nich plakat o bardzo dużych rozmiarach. Dlaczego? W bardzo estetyczny sposób wypełni dużą wolną przestrzeń salonu, a jednocześnie nie będzie przytłaczającym elementem wystroju.
Gdy salon jest zajęty, wszędzie stoją meble, a wolnej przestrzeni na ścianach nie ma zbyt wiele, wtedy zawieszanie dużego plakatu mija się z celem. Będzie kolejnym przytłaczającym detalem w zatłoczonym salonie. Warto wtedy wybrać miniplakat, który będzie odznaczał się rozmiarami do tego stopnia niewielkimi, że idealnie wkomponuje się tam, gdzie niewiele jest wolnej przestrzeni na ścianie.
Dobór plakatu nie powinien przedstawiać większych trudności. Wystarczy pamiętać o dopasowaniu kolorystycznym plakatu do wnętrza, w którym się znajdzie, odpowiednim rozmiarze, a także o motywach graficznych, czyli stronie estetycznej odpowiadającej wnętrzu! Powodzenia!
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
27.09.2023 Wystrój wnętrz
26.09.2023 Wystrój wnętrz
22.09.2023 Wystrój wnętrz
16.08.2023 Wystrój wnętrz