01.03.2021 / Balkon i taras
Sadzając na naszym balkonie, tarasie lub w ogrodzie odpowiednie gatunki roślin możemy zwabić piękne motyle. Stworzenie motylego raju nie jest trudne. Najpopularniejsze motyle występujące w Polsce lubią wiele powszechnie znanych kwiatów i ziół, które są łatwo dostępne i proste w uprawie.
Możemy skupić się tylko na wabieniu do naszego motylego zakątka dorosłych motyli, zapewniając im co najmniej kilka gatunków roślin o każdej porze roku. Oprócz samych kwitnących roślin, z których motyle będą zbierać nektar, warto jednak również zadbać o pożywienie dla gąsienic motyli. Prawdziwy motyli ogród, czy balkonowy zakątek powinien także umożliwiać tym owadom rozmnażanie się. Dlatego tak ważne jest również posadzenie roślin, którymi żywią się gąsienice motyli. Dzięki temu zapewnimy im bezpieczny azyl, gdzie będą mogły przejść cały cykl życiowy, a nasz motyli raj będzie obfitować w te piękne owady przez cały sezon. Sprawdź, jak zwabić motyle do ogrodu i na balkon.
W Polsce występuje ponad 3100 gatunków motyli, z czego tylko 163 to motyle dzienne, a reszta to owady nocne. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Motyle są bardzo wrażliwe na niestety powszechnie stosowane pestycydy, fungicydy i środki chwastobójcze. Ogromnym problemem jest także niszczenie dzikich łąk i nieużytków, które stanowią naturalne azyle dla tych pięknych owadów. Jeśli więc chcemy pomóc motylom, to nie tylko zapewnijmy im rośliny żywicielskie dla gąsienic oraz nektarodajne kwiaty, ale również zaprzestańmy używania chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów na rzecz preparatów naturalnych bezpiecznych dla środowiska i owadów. Kiedy stworzymy motylom bezpieczne i przyjazne warunki do życia, możemy liczyć na to, że w naszym ogrodzie, na balkonie czy tarasie pojawią się liczni przedstawiciele motylich rodzin.
Najpopularniejsze motyle występujące w Polsce, które możemy zwabić do naszego motylego zakątka to:
Jest on uznawany za najpiękniejszego motyla występującego w naszym kraju. Można go spotkać na terenie całej Polski. Paź królowej to duży motyl o rozpiętości skrzydeł 7-10 cm o pięknym żółto- czarnym ubarwieniu z niebieskimi przebarwieniami na czarnych częściach skrzydeł oraz dwiema charakterystycznymi czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej krawędzi skrzydeł.
W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia tych motyli. Pierwsze w maju, a drugie w sierpniu. Dorosłe motyle (imago) odżywiają się niewielkimi ilościami nektaru i rosy. Gąsienice pazia królowej żywią się chętnie roślinami z rodziny selerowatych Apiaceae jak na przykład marchew, pietruszka, koper, kminek, biedrzeniec, a także liśćmi dyptamu jesionolistnego, ruty zwyczajnej, przewiercienia czy goryszy.
Ten gatunek to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych do rozpoznania motyli występujących w Polsce. Rusałka pawik jest motylem średniej wielkości o rozpiętości skrzydeł 5-5,5 cm. Osobniki tego gatunku są bardzo charakterystycznie ubarwione. Większa część skrzydeł jest wybarwiona na kolor ceglasto czerwony. Zarówno na przednich, jak i tylnych skrzydłach wyraźnie widoczne są duże piękne wielobarwne plamki zwane „pawimi oczkami”.
W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia tych motyli- na wiosnę i latem. Dorosłe owady żywią się nektarem kwiatowym i rosą, a gąsienice żerują na pokrzywach oraz chmielu.
To wyjątkowo urodziwy motyl o rozpiętości skrzydeł do 6 cm. W jego ubarwieniu dominują kolory czarny oraz czerwony lub ceglasto czerwony. W połowie czarnych skrzydeł przednich oraz na końcach tylnych widnieje czerwony pasek. Dodatkowo na szczytach skrzydeł przednich widoczne są białe plamki.
Również te gatunek tworzy dwa pokolenia- wiosenne oraz letnie. Dorosłe motyle żywią się nektarem kwiatowym, ale też często można je spotkać na opadłych z drzew przejrzałych owocach. Z kolei gąsienice odżywiają się pokrzywami oraz chmielem.
Jest to dosyć często spotykany średniej wielkości motyl o rozpiętości skrzydeł do około 5 cm. W jego ubarwieniu przeważa kolor ceglasto czerwony. Brzegi tylnych skrzydeł są ozdobione niebiesko- czarnymi plamkami, a na szczycie przednich skrzydeł wyraźnie widoczne są czarne, żółte i białe cętki.
Tutaj także w ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia motyli. Dorosłe owady żywią się nektarem, a gąsienice żerują na pokrzywach, chmielu, łopianie i podbiale.
Jest to bardzo pospolity motyl o rozpiętości skrzydeł od 4,5 do 6 cm. Jego ubarwienie jest białe z niewielkimi ciemnymi plamkami oraz ciemnym obrzeżeniem na przednich skrzydłach. Bielinki są smukłe i delikatne.
Pierwsze pokolenie pojawia się już w kwietniu, a drugie od połowy lipca. Czasami przy sprzyjających temperaturach może pojawić się też pokolenie jesienne w październiku. Gąsienice bielników są bardzo żarłoczne, co niestety powoduje, że motyl ten jest zwalczany środkami ochrony roślin jako szkodnik pól uprawnych z roślinami kapustnymi. W naszym motylim raju warto im zapewnić pożywienie w postaci takich roślin jak kapusta, gorczyca, rzodkiew oraz nasturcja.
Motyl ten należy do rodziny bielinkowatych i występuje dosyć pospolicie na obszarze całej Polski. Osiąga rozpiętość skrzydeł do około 5 cm, a ich barwa jest wyjątkowo piękna cytrynowo żółta. Cechą charakterystyczną tego gatunku są niewielki pomarańczowy punkt widoczny wyraźnie na każdym skrzydełku.
Gąsienice latolistka cytrynka zjadają liście kruszyny i szakłaku pospolitego.
To niewielki bardzo ładny motylek o rozpiętości skrzydeł 3-4 cm i jasnobłękitnej barwie z subtelnymi czarnymi plamkami. Modraszki arion występują w całym kraju.
W cyklu rozwojowym tego motyla bardzo ważną rolę odgrywają mrówki, ponieważ zbierają one z kwiatów młode larwy i przenoszą do mrowiska, gdzie te zimują. Gąsienice modraszków zjadają kwiaty macierzanki i lebiodki pospolitej. Natomiast dorosłe motyle bardzo chętnie przylatują do różowych oraz fioletowych kwiatów macierzanki i lebiodki, ale również na wykę i żmijowca.
Jeśli chcemy cieszyć oczy widokiem pięknych różnokolorowych motyli odwiedzających nasz ogród czy balkon, zadbajmy o to, by owady te mogły tam znaleźć pożywienie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Pamiętajmy, że szczególnie trudny dla tych delikatnych owadów jest okres wczesnej wiosny. Kwiatów jest wówczas niewiele, dlatego tak ważne jest obfite obsadzenie naszego motylego raju pięknie kwitnącymi roślinami wiosennymi.
Zarówno wśród kwiatów wiosennych, jak i letnich oraz jesiennych wybór gatunków, do których chętnie przylatują motyle, jest duży. Wiele motyli przylatuje też szczególnie chętnie na kwitnące aromatyczne i miododajne zioła.
Do gatunków, które z pewnością zwabią motyle do naszego ogrodu lub na balkon zaliczamy:
Pamiętajmy, że kwitnące kwiaty zapewniają pożywienie jedynie już dorosłym postaciom motyli. Aby kompleksowo wspomóc te przepiękne owady i zapewnić im odpowiednie warunki do przejścia całego cyklu życiowego, powinniśmy zadbać również o to, by motyle miały gdzie złożyć jaja, a gąsienice czym się pożywić. Choć niektóre gąsienice motyli są polifagami, to często zdarza się, że dana rodzina motyli, a niekiedy nawet pojedyncze gatunki tych owadów potrzebują innych roślin, aby zapewnić pożywienie gąsienicom. Przykładowo roślinami żywicielskimi dla gąsienic motyli bielinków są rośliny z rodziny kapustnych. Z kolei dla rusałek (pawik, admirał, pokrzywnik i innych), gatunkiem żywicielskim jest pokrzywa lub chmiel.
Jeśli więc zależy nam na przyciągnięciu do swojego motylego zakątka konkretnych gatunków motyli, sprawdźmy najpierw, jakie są rośliny żywicielskie dla ich gąsienic. Posadźmy je na przykład na skraju ogrodu lub w 1-2 skrzynkach lub dużych donicach na balkonie, bądź tarasie.
Zastanawiasz się, co oprócz kwiatów pięknie udekoruje Twój taras? Sprawdź nasz artykuł! https://wnetrzadlaciebie.com/jak-urzadzic-nowoczesny-taras
Bibliografia:
Reichholf-Riehm Helgard, Motyle leksykon przyrodniczy, Wydawnictwo GeoCenter International, Warszawa 1996, ISBN 83-7129-936-2.
Jarosław Buszko, Janusz Masłowski, Motyle dzienne Polski, Wydawnictwo Koliber, Nowy Sącz 2008, ISBN 9788393050093.
Heiko Bellmann, Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie, Wydawnictwo RM, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7243-691-7.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
23.07.2024 Balkon i taras
02.07.2024 Balkon i taras
04.06.2024 Balkon i taras
13.02.2023 Balkon i taras