21.05.2022 / Wystrój wnętrz
Ciepłe, przytulne, pogodne i kolorowe – takie są wnętrza urządzone w stylu folk. Znajdziemy w nich ciekawe akcenty folklorystyczne, piękne zdobienia oraz naturalne materiały. Ten styl z pewnością więc spodoba się miłośnikom folkloru i tradycji.
Dom lub mieszkanie w stylu folkowym może przypominać stylowe wnętrze wiejskiego domu, ale coraz częściej folkowe elementy znajdują zastosowanie także w mieszkaniach urządzonych bardzo nowocześnie. Prawdziwym hitem w wystroju wnętrz jest bowiem od kilku lat styl modern folk, który jest świetną alternatywą dla tradycyjnego folkloru w pełnej okazałości.
Folklor w sensie odsłownym oznacza wiedzę ludu. Styl folklorystyczny w wystroju wnętrz możemy więc obrazowo określić jako silnie nawiązujący do konkretnej ludowej tradycji danej kultury. W praktyce oznacza to, że po prostu nie istnieje jeden styl folk, ale jest ich nieskończenie wiele, ponieważ bazują na różnych tradycjach typowych dla danego kraju czy regionu.
Projektując wnętrza w stylu folkowym, inspirujemy się więc strojami ludowymi czy pięknym rękodziełem z konkretnego regionu. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu folk.
Styl folk jest bardzo charakterystyczny i oryginalny. Nie sposób go pomylić z jakimś innym trendem w wystroju wnętrz. Podczas aranżacji pomieszczeń w tym ciekawym ludowym stylu, weźmy pod uwagę jego cechy charakterystyczne takie jak:
Ciekawą odmianą stylu folk jest modern folk. Stanowi on połączenie nowoczesnych trendów w aranżacji wnętrz z tradycyjnymi ludowymi motywami. Modern folk znany także jako new folk będzie świetną alternatywą dla prostych i raczej minimalistycznych stylów w wystroju wnętrz jak styl skandynawski czy industrialny, które wielu osobom wydają się zbyt mdłe, surowe lub monochromatyczne.
Urządzenie mieszkania czy domu w stylu folk jest łatwe. W najprostszej wersji jest to po prostu stonowana spokojna baza połączona z ciekawymi dodatkami w ludowym klimacie. Taka aranżacja będzie pasowała do każdego pokoju w domu. Oto kilka pomysłów na folkową aranżację poszczególnych pomieszczeń.
W salonie inspirowanym stylem folkowym nie może zabraknąć solidnych mebli wykonanych z naturalnego drewna, z praktycznym stołem na czele. Wybierzmy taki zrobiony z drewna dębowego czy bukowego. Charakterystyczne dla stylu ludowego jest jego zestawienie z drewnianymi krzesłami, które niejednokrotnie mają dekoracyjnie rzeźbione nogi lub oparcia oraz wyściełane siedziska w kolorowe wzory na przykład kwiatowe.
Stół to domowe centrum spotkań. Nie tylko podczas jedzenia posiłków, ale również można na nim grać w gry planszowe, rysować czy bawić się z dziećmi albo po prostu usiąść i porozmawiać. W salonie świetnie będą wyglądać także folkowe dodatki takie jak dekoracyjne poduszki na sofę czy narożnik, zasłonki w ludowe wzory oraz kolorowy dywan w stylu etno.
Na pierwszy rzut oka styl folkowy może wydawać się zbyt krzykliwy do sypialni, która powinna być oazą spokoju, a atmosfera w niej panująca powinna sprzyjać wyciszeniu. Dlatego w sypialni ludowe wzory stosujmy oszczędnie. Wspaniałym przejawem stylu folk w pokoju przeznaczonym do spania będzie łóżko o pięknej drewnianej rzeźbionej ramie. Jego idealne dopełnienie to pościel w ludowe wzory lub haftowana ozdobna narzuta na łóżko.
W łazience w stylu folk możemy skorzystać z dodatków w ludowe wzory takich jak ręczniki, dywanik lub mata antypoślizgowa, szczoteczki do zębów, czy dozownik do mydła. Możemy jednak również zdecydować się na nieco bardziej wyraziste i odważniejsze aranżacje jak glazura w ludowe wzory na ścianach czy folkowa tapeta łazienkowa.
Warto też wprowadzić do łazienki typowo folkowe materiały jak na przykład drewno w postaci mebli lub paneli podłogowych.
Styl folkowy świetnie sprawdzi się także w kuchni. Jego przejawem będą tutaj nie tylko zastosowane kolory i wzory, ale już sama stylistyka mebli kuchennych. Wybierzmy takie z ozdobnie rzeźbionymi frontami i stylizowanymi na ludowe uchwytami.
Typowe dla tradycyjnych ludowych kuchni są także meble z witrynkami, za którymi widoczne są piękne elementy zastawy stołowej. Wybór talerzy, miseczek, szklanek i kubków w ludowe wzory jest naprawdę ogromny. Warto wykorzystać to, że w Polsce mamy wyjątkową piękną tradycję ich tworzenia.
Ważne są też dodatki. Mogą nimi być na przykład tekstylia kuchenne w folkowe wzory takie jak ściereczki czy ręczniki. Nie zapominajmy również o naturalnych rustykalnych dekoracjach jak choćby warkocze z czosnku, suszone zioła czy żywe zioła w doniczkach.
Moda na wnętrza w stylu folk powraca co kilka lat. Nie musimy się więc martwić, że tak urządzone mieszkanie wyjdzie z mody. Wręcz przeciwnie, piękne rodzime tradycje są ponadczasowe i zdecydowanie warto czerpać z ich bogactwa.
Styl folk pasuje zarówno do niewielkich mieszkań, jak i do domów jednorodzinnych czy obszernych apartamentów w miejskich starych kamienicach. Stanowi on idealne połączenie prostoty i funkcjonalności oraz oryginalności i radosnych akcentów. W mieszkaniu inspirowanym folklorem z pewnością będziemy czuć się dobrze.
Pamiętajmy, aby ilość ludowych akcentów dopasować do swojego gustu. Nie przesadzajmy z ich liczbą, bo wtedy wnętrza mogą wydawać się przytłaczające i zagracone. Już kilka pięknych rękodzielniczych dodatków i ciekawych akcentów kolorystycznych wystarczy, aby stworzyć w domu niezwykłą sielską atmosferę.
22.09.2023 Wystrój wnętrz
Lampy LED są dostępne w różnych kształtach – mogą być kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Dzięki zaawansowanej technologii LED, oferują nie tylko estetykę i modny design, ale także energooszczędność, trwałość i szerokie możliwości aranżacyjne. W tym artykule przyjrzymy się różnym ich rodzajom oraz ich zastosowaniom, a także dowiemy się, dlaczego warto wybrać […]
Czytaj dalej22.09.2023 Budowa i remont
21.09.2023 Dekorowanie
22.09.2023 Wystrój wnętrz
16.08.2023 Wystrój wnętrz
21.07.2023 Wystrój wnętrz
20.07.2023 Wystrój wnętrz