27.03.2023 / Budowa i remont
Koszty eksploatacji domów rosną w zastraszającym tempie – dotyczy to w szczególności opłat za korzystanie z energii elektrycznej oraz ogrzewania. W związku z tym coraz więcej Polaków myśli również o budowie domu, który nie będzie wymagał tak dużej ilości energii. Jednym z najoszczędniejszych rozwiązań w tej dziedzinie są domy pasywne.
Domami pasywnymi nazywa się taki standard wznoszenia obiektów budowlanych, które charakteryzują się przede wszystkim wysokimi parametrami izolacyjnymi, a także wykorzystują szereg innych rozwiązań w celu zmniejszenia zużycia energii podczas ich eksploatacji.
Zazwyczaj dom pasywny posiada zapotrzebowanie na energię niższe ośmiokrotnie niż w przypadku budynków nazywanych klasycznymi czy standardowymi, czyli nieenergooszczędnych. Zapotrzebowanie energetyczne w domach pasywnych plasuje się na poziomie poniżej 15 kWh/(m²·rok), natomiast w zwykłych domach dochodzi do 120 kWh/(m²·rok).
Podstawą energooszczędnego budynku pasywnego jest jego właściwy projekt, dlatego też powinien być on przygotowany przez doświadczonego architekta. Najlepiej, aby dom pasywny został wykonany przez firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju rozwiązaniach.
Oczywiście, są też i minusy, ponieważ wybudowanie i wyposażenie domu pasywnego w odpowiednie instalacje jest związane z wyższymi kosztami niż w budownictwie tradycyjnym. Warto jednak patrzeć na taką inwestycję przyszłościowo i wybierać ją jako rozwiązanie wygodne, ekologiczne i oszczędne.
Dom pasywny charakteryzuje się specyficznym układem pomieszczeń. Projekty takich budynków są podporządkowane działaniom, które mają zapobiegać stratom ciepła. W związku z tym strefa dzienna znajduje się po południowej stronie domów pasywnych. Dzięki temu można korzystać z ciepła promieni słonecznych.
Ten fakt wpływa również na kształt fasady domu. Na południowej ścianie lokuje się jak najwięcej okien. Niektóre projekty zakładają nawet zupełne przeszklenie domu od tej strony. Przy tym trzeba jednak pamiętać o montażu osłon okiennych. Latem pozwolą ograniczyć nagrzewanie domu, by nie panowała w nim zbyt wysoka temperatura. Zimą ograniczają oddawanie ciepła na zewnątrz.
Północna część domu pasywnego jest zorganizowana zupełnie inaczej. Na tamtej ścianie okien i przeszkleń powinno być jak najmniej. To najzimniejsza część domu. Projekty domów pasywnych zakładają więc przy północnej ścianie pomieszczenia techniczne, kuchnię oraz ciągi komunikacyjne. Najlepiej, gdy dodatkowo od strony północnej dom osłaniają drzewa lub wzniesienie.
W domach pasywnych powinno być również jak najmniej balkonów czy wykuszy, które trudno ocieplić.
Mimo że dom pasywny wyróżnia się oryginalnym projektem i konstrukcją, wcale nie wymaga stosowania wyszukanych materiałów w czasie budowy. Ściany można wznieść z cegły czy też coraz popularniejszego betonu komórkowego. Zdecydowanie ważniejsza jest w tym przypadku izolacja.
To właśnie ona odpowiada bowiem w dużym stopniu za oszczędności na ogrzewaniu. Warstwa izolacyjna ze standardowego styropianu w domu pasywnym powinna wynosić około 40 centymetrów. Często jednak wybiera się materiały o lepszym współczynniku przewodności cieplnej λ. Stąd wykorzystuje się styropian grafitowy, w którym ten współczynnik może wynosić nawet 0,031 W/(m·K)). Im niższa wartość λ, tym lepiej.
Przy zastosowaniu lepszych – ale też droższych – materiałów grubość izolacji będzie mniejsza, w okolicach 25 centymetrów. Warto pamiętać, że ilość potrzebnej izolacji określa się indywidualnie. Wiele zależy od usytuowania budynku. Na przykład na terenach podgórskich, gdzie mamy do czynienia z niższymi temperaturami, zwykle trzeba użyć więcej termoizolacji.
Odpowiednie normy muszą spełniać także okna w domu pasywnym. Najistotniejszy jest w tym przypadku współczynnik przenikania ciepła Uw, który nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Popularne są pakiety złożone z trzech szyb, w których dwie z nich powinny posiadać powłoki niskoemisyjne. To dodatkowo ogranicza oddawanie ciepła przez budynek.
Jeśli zdecydujesz się na okna dwuskrzydłowe, dużą wagę trzeba przyłożyć także do wyboru odpowiednich profili. W takim przypadku mają one bowiem większy udział w całkowitej powierzchni okna. Wówczas najlepiej wybierać więc profile klasy A. Dodatkowo dzięki nim okno będzie bardziej sztywne.
Dom pasywny wyróżnia się świetną termoizolacją oraz rozwiązaniami, które zmniejszają zużycie energii. Takie budynki są prostymi bryłami z jak najmniejszą liczbą mostków termicznych. Wykorzystują systemy odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła.
W domu pasywnym obowiązuje też charakterystyczny układ pomieszczeń. Te najczęściej używane znajdują się po stronie południowej, przy ścianie z mnóstwem okien. Po stronie północnej dominują pomieszczenia techniczne i ściany bez przeszkleń. Przy budowie domów wykorzystuje się materiały izolacyjne o lepszym współczynniku przewodności cieplnej oraz okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont