27.03.2023 / Budowa i remont
Rury wielowarstwowe to jedna z najnowszych technologii hydraulicznych, bazująca na połączeniu nowoczesnych materiałów. Jednakże, ich zastosowanie jest znacznie szersze niż tylko do instalacji hydrauliki. Poniżej przedstawiono kilka zastosowań rur wielowarstwowych.
Rura wielowarstwowa to rura składająca się przynajmniej z trzech różnych materiałów. Zazwyczaj jest to połączenie dwóch tworzyw sztucznych, jedno zewnętrzne i jedno wewnętrzne, oraz metalowej warstwy między nimi. Najczęściej spotykane typy rur wielowarstwowych to: rura polipropylenowa stabilizowana (PP stabi) oraz rura Al-PEX (z warstwą aluminiową). Rury PP stabi są łączone termicznie, co mocno ogranicza ich zastosowanie. O wiele lepsze zastosowanie ma rura PEX, która jest bardziej plastyczna, a do tego można ją dostać w bardzo długich odcinkach.
Rura PEX doskonale nadaje się do wykonania ogrzewania podłogowego na każdej powierzchni. Dzięki właściwej technologii produkcji, rurę można dostać w odcinkach nawet do stu metrów, co pozwala uniknąć łączenia mniejszych kawałków rur do pętli ogrzewania podłogowego. Przy średnicach do 22 mm rura PEX jest na tyle plastyczna, aby bezproblemowo formować łukowe odcinki, co jest wymagane przy układaniu systemów ogrzewania podłogowego.
Wewnętrzna strona rury wykonana jest z specjalnego rodzaju polietylenu, który nie koroduje (co ma miejsce w przypadku rur stalowych bądź miedzianych) i nie osadzają się na nim zanieczyszczenia. Dlatego rura PEX idealnie nadaje się do instalacji wodnych. W przypadku rur metalowych lub klejonych trzeba stosować dodatkowe elementy, takie jak kolana bądź trójniki. W przypadku rur wielowarstwowych nie są potrzebne żadne dodatkowe kształtki, ponieważ rura jest bardzo elastyczna. To znacznie ułatwia prowadzenie jej w miejscach, gdzie niemożliwe byłoby zastosowanie rur wykonanych w innej technologii.
Dzięki odporności na temperaturę, rury wielowarstwowe mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody. Wystarczy ułożyć kilka pętli pod pokryciem dachowym, a dzięki słońcu pokrycia dachowe nagrzewają się, oddając ciepło do cieczy w rurze. Aby uzyskać ciepłą wodę, należy połączyć rurę z zbiornikiem C.W.U. i wykorzystać dodatkową pompę do wprowadzenia wymuszonego obiegu ogrzanej wody oraz czujnik temperatury. W ten sposób można mieć ciepłą wodę bez konieczności montażu drogich paneli solarnych.
26.05.2023 Wystrój wnętrz
Posiadanie wygodnego miejsca do odpoczynku i relaksu w swoim domu jest niezwykle istotne. Jeśli szukasz wszechstronnego mebla, który połączy funkcjonalność z komfortem, warto rozważyć zakup fotela rozkładanego. W tym przewodniku sponsorowanym przedstawimy Ci przegląd najlepszych propozycji foteli rozkładanych na rynku, przybliżając kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas […]
Czytaj dalej26.05.2023 Kołdry i poduszki
26.05.2023 Łazienka
24.05.2023 Budowa i remont
17.05.2023 Budowa i remont
16.05.2023 Budowa i remont
11.05.2023 Aranżacja wnętrz